Foto – Ilze Pētersone

Katlakalnā audzētie ikri – Holivudā. Slavē arī Mārtiņš Rītiņš 2

Uzņēmums “Mottra” gadā iegūst ap divām tonnām melno ikru, lielākā daļa aizceļo uz ārvalstīm. “Mūsu ikrus iecienījuši arī Holivudā,” piebilst valdes loceklis Dmitrijs Tračuks.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Uzņēmums melno ikru ieguvē izvēlējies pašu augstāko latiņu – audzēt stores un sterletes baseinos ar slēgto recirkulācijas sistēmu, kur ūdens tiek ņemts no 140 metru dziļuma, un galaproduktam nepievienot konservantus. Par kvalitāti rūpju viņiem nav – labāk vairs nevar. Pat šefpavārs Mārtiņš Rītiņš slavē Katlakalnā iegūtos ikrus un uzskata, ka tie godam var nest Latvijas vārdu pasaulē. Taču ar to vien veiksmīgam biznesam nepietiek. Ekskluzīva produkta ražotājus ātrāk nekā citus ietekmē finanšu krīzes, nupat lielu robu iecirtušas sankcijas pret galveno noieta tirgus valsti – Krieviju. “Mottra” neslēpj, ka šis nav vieglākais laiks viņu uzņēmumam, taču padoties netaisās.

Tīrs ūdens un laba barība

“Šajā biznesā var izdzīvot ne tik daudz ar kvantitāti, kā unikalitāti,” apgalvo uzņēmuma valdes loceklis Dmitrijs Tračuks. Ja vajag apjomus, zivis jāaudzē upē vai jūrā, līdzīgi kā Norvēģijā tas notiek ar lašiem. Ap 99% melno ikru ražotāju, vai tā būtu Itālija, Francija, ASV vai Ķīna, tā arī dara, jo sanāk lētāk un vienkāršāk. “Mottra” neatlaidīgi turas pie sava sākotnējā mērķa – esam kvalitatīvākie.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šaubu nav – uzņēmums radījis visus apstākļus, lai stores un sterletes augtu griezdamās. 2014. gadā, piesaistot ap 3 miljoniem eiro Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu, ieguldot pašu līdzekļus un no bankas aizņemtu naudu, uzbūvēts jauns ražošanas un pārstrādes cehu korpuss vairāk nekā 7000 kv. m platībā. Iepriekš zivju audzēšana notika vecajos padomju laika karpu baseinos, bet tagad klāt nākušas modernas ūdenstilpnes, katra – prāva publiskā peldbaseina lielumā. “Mūsu unikalitāte – 100 savstarpēji izolēti baseini ar ietilpību līdz 300 kubikmetriem, kuros vienlaikus var uzturēties ap 400 tonnas zivju,” piebilst uzņēmuma pārstāvis.

Storu audzēšanas svarīgākās sastāvdaļas – tīrs ūdens un laba barība. “Mottras” stores un sterletes atšķirībā no radiniecēm, kas tiek audzētas brīvdabā, neapdraud ķīmiskais piesārņojums, jo ūdens baseinos tiek pildīts tikai no dziļurbuma. Slēgtā audzēšanas metode pasargā arī no slimībām, tāpēc antibiotikas uzņēmuma aptieciņā nevar atrast. Ja piemetas kāda bakteriāla kaite, zivi no pārējām izolē un tā atlabst pati. Taču saslimšanas gadās reti, pēdējo reizi – pirms pieciem gadiem, palicis atmiņā D. Tračukam. Kvalitatīvu zivju barību piegādā kāds Dānijas uzņēmums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.