×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
19. janvāris, 2017
Drukāt

“Visu laiku biju zem tēmekļa.” Katrs barikāžu stāsts pelnījis pateicību (8)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

"Šis ir manā pārraudzībā bijušais mikroautobuss "Latvija"," Barikāžu muzejā sazīmē Armands Ēvalds.

“Visu laiku biju zem tēmēkļa,” saka rīdzinieks Armands Ēvalds, atminoties notikumus Rīgā pirms 26 gadiem. Viņš 1991. gada barikāžu muzejā līdzās aptuveni 70 citiem līdzgaitniekiem šonedēļ saņēma pateicības rakstu par savu dalību barikādēs. Pirms svinīgās apbalvošanas Armands, apskatot muzeja ekspozīciju, sazīmēja uz Vecmīlgrāvja tilta omoniešu ložu skarto savas tā laika darbavietas – Rīgas zvejnieku saimniecības “Auda” – pārraudzībā bijušo automašīnu “Latvija”. No autotransporta garāžām uz netālu ieņemtās ēkas jumta visu laiku bijuši redzami dežurējoši omonieši ar automātiem rokās. Milzīgs saviļņojums, kas lielāks par bailēm, ko tolaik daudzos bija radījusi čekas un Sibīrijas ēna, – tā Armands raksturo savas tā brīža sajūtas, dežurējot pie televīzijas torņa un Doma laukumā.

“Biju šokēts par to, ar kādu atdevi visi cilvēki apvienojās šajā laikā. Tā bija milzīga vienotība,” atminas rīdzinieks Armands Ēvalds, kurš 1991. gada janvārī sargāja televīzijas torni un dežurēja Doma laukumā. Barikādēs bijusi iesaistīta visa Armanda ģimene – mamma Ministru padomes bufetē barojusi barikāžu dalībniekus, tēvs sargājis televīzijas torni uz zvejnieku kuģīša “Maina”, sieva Inga mājās jutusi līdzi, pieskatot bērnus. Armanda līdzgaitnieki, radi jau pateicības saņēmuši, tāpēc Armands, lai gan negribīgi, tomēr atzīst, ka šo atzinību gaidījis, un uzskata, ka tādu pelnījis katrs barikāžu dalībnieks.

Pērn 1991. gada barikāžu muzejs saņēmis rekordlielu iesniegumu skaitu ar ierosinājumu piešķirt pateicības rakstus barikāžu dalībniekiem. Vakar muzejā tādus par dalību Latvijai izšķirīgajos notikumos saņēma 75 Rīgas iedzīvotāji. Piektdien tos saņems vēl 75 rīdzinieki, bet 26. janvārī – 80 Tukuma iedzīvotāji. Pārējie 760 barikāžu dalībnieki pateicības saņems gada gaitā.

Līdz šim pateicības saņēmuši jau 708 barikāžu dalībnieki, bet pērn saņemti 990 iesniegumi.

Šonedēļ Rīgā un citviet Latvijā turpinās barikāžu atceres pasākumi. Piektdienas rītā plkst. 10 Doma laukumā tiks aizdegts piemiņas ugunskurs un apmeklētājiem būs atvērta ceļojošā izstāde “Muzeobuss”, bet no plkst. 13.30 pie bojāgājušo piemiņas akmeņiem Bastejkalnā un pie bijušās Iekšlietu ministrijas ēkas notiks goda sardze. Piektdien plkst.14 paredzēta ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un kritušo piemiņas vietās Bastej­kalnā, bet plkst. 17 pie Ministru kabineta varēs kopīgi skatīties filmu “Barikāžu stāsti”. Plkst.16 tiks aizdegts ugunskurs pie Saeimas nama, bet plkst. 18 Rīgas Domā notiks koncerts “Uz jaunām debesīm”.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Kāpēc tad tauta ļāva vecajiem komūnistiem un čekistiem pārņemt varu, tēlojot “demokratus”?

 2. Tas, ka nenotiesāja OMON slepkavas, arī par mūsu “valdību”, (ko it kā aizstāvējām),kaut ko liecina.

 3. “Biju šokēts par to, ar kādu atdevi visi cilvēki apvienojās šajā laikā. Tā bija milzīga vienotība,” atminas rīdzinieks Armands Ēvalds, kurš 1991. gada janvārī sargāja televīzijas torni un dežurēja Doma laukumā. Barikādēs bijusi iesaistīta visa Armanda ģimene – mamma Ministru padomes bufetē barojusi barikāžu dalībniekus, tēvs sargājis televīzijas torni uz zvejnieku kuģīša “Maina”, sieva Inga mājās jutusi līdzi, pieskatot bērnus. Armanda līdzgaitnieki, radi jau pateicības saņēmuši, tāpēc Armands, lai gan negribīgi, tomēr atzīst, ka šo atzinību gaidījis, un uzskata, ka tādu pelnījis katrs barikāžu dalībnieks.
  —————————————————
  VISA tauta bija uz barikādēm 1991.gadā … No LV novadiem ar autobusiem – viens otru nomainot – 24 stundas dienā – dežūrēja Zaķusalā pie TV torņa, Vecrīgā, pie valdības un saeimas ēkām un ttttttttttttt
  VISAI tauta PALDIES, ka bijāt uz barikādēm!

 4. Būt jau bija,jautājums,par ko pārvērtās?Es dežūrēju pie saeimas.No logiem skatās baltos kreklos ar šlipsi,mēs tur ārā salstam.Tā bija pēdējā reize kad piedalījos barikāžu pasākumos.Par mums vienkārši ņirdza,to varēja dzirdēt arī lejā!

  • Ne tu tur biji, ne tu tur ko redzēji. Tev pat nav aptuvena priekštata, kā notika toreizējās Augstākās padomes apsardze. Skaidrs, ka tu esi interfrontists – pelējums un vislabāk tādus kā tevi ir appūst ar dihlofosu.

 5. Ja patiešām Barikādes (Barikāži laiks, Barikāži faktors kopumā) šai “valstij” būtu kaut ko vērts, vismaz kaut vai minimāli – šī “valsts” to būtu apliecinājusi ar kaut vai minimālu lietišķu pateicību Barikāžu dalībnieki.

  Klauni savu ir padarījuši, cirks ir aizbraucis, MUĻĶU zeme eurolatvānija rullē, kā pa SILES cūklopu sū#iem.

 6. Ja barikādes būtu organizējuši patriotiski spēki,tad vara nepiederētu Kremļa stipendiātiem,bet Aivars strādātu par sētnieku Ventspils ostā.Tā ka nevajag karinat makaronus!

 7. Barikādes sponsorēt varēja atļauties ļoti, ļoti bagāti pilsonīši. LPSR izputēja dziesmās, dejās un ugunskuros…..

Draugiem Facebook Twitter Google+