×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
20. janvāris, 2016
Drukāt

Katrs grib būt līderis (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Programmas dalībnieki beisbola spēlē ASV: pirmajā rindā – igaunis Kristjens Eriks Līve (no kreisās), Rinalds Onckulis un Rūdolfs Oto Selga no Latvijas. Otrajā rindā: Marija Elizabete Jurgena no Igaunijas (no kreisās), Ieva Ozola un Rostislavs Repins no Latvijas.

“Piedaloties Baltijas–Amerikas Brīvības fonda programmā “Līderības akadēmija”, ieguvu pārliecību par sevi un arī apziņu, ka iespējams paveikt visu, ja vien iecerētajam velta pietiekami daudz spēka un laika,” saka Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 12. klases skolniece Austra Apsīte. Viņa ir viena no 15 Latvijas vidusskolēniem, kas pērnā gada vasarā mēnesi pavadīja ASV, piedaloties dažādās nodarbībās, kas attīsta jauniešos līderības un uzņēmējdarbības prasmes.

Arī šovasar talantīgiem un mērķtiecīgiem Latvijas jauniešiem, kuri šobrīd mācās 11. klasē, būs iespēja piedalīties šajā programmā. Dalībai tajā jāpiesakās līdz 5. martam. Pieteikumi tiek gaidīti no jauniešiem, kuri ir talantīgi un mērķtiecīgi, kuriem piemīt entuziasms, drosme un interese par uzņēmējdarbību. Protams, nepieciešamas labas angļu valodas zināšanas, jo atlases intervijas noris angļu valodā un arī visi programmas pasākumi ir angliski. Tomēr angļu valodai nav jābūt perfektai un programmas laikā savas zināšanas var uzlabot. Kopumā no Baltijas uz ASV programmas ietvaros tiks aicināti 40 jaunieši. Konkurence ir gana liela. Pērn no Latvijas vien pieteicās vairāk nekā 300 jaunu censoņu.

Līderības programmas laikā katrs jaunietis izstrādā savu projekta ideju, ko gribētu īstenot. Programmā iesaistīti arī skolotāji no ASV, kuri palīdz izstrādāt projektu, iedvesmo un iedrošina jauniešus likt lietā savu līdera potenciālu. Piemēram, viens no uzdevumiem, ar ko bija jātiek galā programmas dalībniekiem, bija saistīts ar kādu beisbola komandu, kas saskārās ar dažādām problēmām, un jaunajiem līderiem vajadzēja izdomāt, kā tās atrisināt, un sniegt savus ieteikumus. Cita starpā bija jāizdomā, kā komanda uz savām spēlēm varētu pārdot vairāk biļešu. “Bija ļoti patīkami, ka mūsu idejas tika uzņemtas nopietni. Esmu pārliecināta, ka komanda arī izmanto mūsu ieteiktos risinājumus,” teic Austra. Viņa spriež, ka ASV skolotāji darbojas pavisam citādi nekā viņu kolēģi Latvijā. Viņu pieeja apmācībām ir daudz praktiskāka un sadarbība ar apmācāmajiem – ciešāka.

Akadēmijas rīkotie pasākumi notiek ASV pilsētā Portlendā Menas štatā, kur jaunieši apmetas universitātes pilsētiņā. Austra stāsta, ka programmas dalībnieki dzīvo ļoti skaistā vietā pie Atlantijas okeāna un dodas arī ekskursijās. Pērnās nometnes dalībniekiem visspilgtāk atmiņā palikuši braucieni uz Ņujorku un Vašingtonu. Jo sevišķa sajūsma jauniešus pārņēmusi “Empire State Building” 86. stāvā, kur kopīgi dziedāta dziesma “New York”. Šā gada programmas dalībniekiem tiks piedāvāts brauciens arī uz Bostonu. Ekskursiju laikā jaunieši gūst plašāku ieskatu ASV kultūrā, vēsturē un ekonomikā.

Pagājušā gada programmas dalībnieki atzīst, ka saskārušies arī ar grūtībām: nav viegli doties tik tālu prom no mājām, būt kopā ar nepazīstamiem cilvēkiem, grūti bijis pierast pie citas laika zonas, tomēr ieguvumi visas grūtības atsvēruši ar uzviju. Jēkabpils Valsts ģimnāzijas skolnieks Rūdolfs Studāns uzskaita savus ieguvumus: jaunas zināšanas, prāta un personības attīstība, kā arī jauni draugi. Pēc dalības programmā puisis labāk izprot gan cilvēkus, gan viņu rīcību. Aizputes vidusskolas skolniece Ieva Ozola kā vislielāko ieguvumu min tieši iepazīšanos ar 39 lieliskiem jauniešiem, kas daudz devusi pašizaugsmei. Ļoti noderīgas ir arī gūtās zināšanas par globālo uzņēmējdarbību, kas palīdzēs savas idejas pārvērst realitātē.

Gulbenes ģimnāzijas skolnieks Alvis Amantovs atzīst, ka kolektīvā, kurā visi ir līderi, bijis grūti aizstāvēt savas idejas, jo katrs dalībnieks, veicot dažādos uzdevumus, vēlējies panākt, lai par labāko tiktu atzīta tieši viņa ideja. Katrs gribējis būt līderis, arī pildot uzdevumus grupās. “Taču tā bija lieliska iespēja gūt pieredzi, kā strādāt komandā ar cilvēkiem, kuri ir līdzīgi man,” secina Alvis.

Austra stāsta, ka līderības prasmes lieti noder, vadot skolā dažādus pasākumus. Programmā gūtā pašpārliecība savukārt tiek izmantota, kad nākas saskarties ar kaut ko, kas sākumā šķiet nepaveicams. Gan Alvis, gan Ieva vada savas skolas pašpārvaldi. “Katra diena manā dzīvē ir līderības prasmju treniņš,” viņa teic. Savukārt Rūdolfam, kurš jau trīs gadus vada Jēkabpils jauniešu domi, lieti noder arī ASV apgūtās zināšanas par mārketingu un uzņēmējdarbību. “Jau no mazotnes, kad bija vajadzīgs kāds, kurš kaut ko organizē un vada, tas parasti biju es,” viņš atceras. Arī Alvim jau kopš bērnības paticis būt līderim un pieņemt dažādus izaicinājumus.

Jaunie līderi vēl nav pilnībā izlēmuši, kāda būs viņu tālākā karjera un cik daudz tajā noderēs programmā apgūtais. Vienīgi Rūdolfs jau droši zina, ka būs uzņēmējs. Austra uzskata: “Būt par līderi nozīmē spēt uzņemties vadību un atbildību, un tas noder jebkurā profesijā.” Alvis pārliecināts, ka līdera spējas noderēs, gan kāpjot pa karjeras kāpnēm, gan sarežģītās dzīves situācijās.

Dalība “Līderības akadēmijā” ir bez maksas. Baltijas–Amerikas Brīvības fonds segs arī visus skolēnu dzīvesvietas, ēšanas, veselības apdrošināšanas un transporta izdevumus. Vecākiem gan jārēķinās ar zināmiem izdevumiem: programmas dalībniekiem kabatas naudai būs nepieciešams aptuveni 300 ASV dolāru, jānodrošina arī ierašanās Rīgā, lai piedalītos informatīvajā seminārā pirms programmas sākšanas.

Nākamajiem programmas dalībniekiem Rūdolfs novēl prātīgi izlemt, kuras mantas visvairāk būs vajadzīgas, esot mēnesi prom no mājam. Tāpat svarīgi būt atvērtam, ņemt pretī to, ko sniedz, un arī pašam dot.

 

UZZIŅA

Lai piedalītos konkursā dalībai Baltijas–Amerikas Brīvības fonda programmā “Līderības akadēmija”, līdz 5. martam skolēnam jāaizpilda pieteikuma anketa angļu valodā.

Jāsagatavo atbildes uz pieciem ar līderību un motivāciju saistītiem jautājumiem un jāiesūta sekmju izraksts.

Labākos kandidātus aicinās uz intervijām klātienē, kuru laikā tiks izvēlēti programmas dalībnieki.

Vairāk: www.BalticAmericanFreedomFoundation.org

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. cooll, i wanna be there 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+