Ekonomika
Darbs un nauda

Katrs pats atbildīgs par savām vecumdienām!0


Jolanta Jērāne, bankas “Citadele” meitas sabiedrības AS “CBL Atklātais pensiju fonds” un AAS “CBL Life” valdes priekšsēdētāja
Jolanta Jērāne, bankas “Citadele” meitas sabiedrības AS “CBL Atklātais pensiju fonds” un AAS “CBL Life” valdes priekšsēdētāja
Publicitātes foto

Latvijā realitāte ir tāda, ka apmēram 80% no visas sabiedrības uzkrājumus neveic vispār. Gados jaunie cilvēki pārsvarā domā, ka, piemēram, privātie pensiju uzkrājumi uz viņiem neattiecas, savukārt pēc 40 vai 50 gadiem cilvēki sāk domāt, ka krāt ir jau par vēlu.

Tomēr būtu vērts padomāt par savu vecumdienu labklājību, jo sociālās apdrošināšanas ekspertu aprēķini liecina, ka, piemēram, tā sabiedrības daļa, kas pensijā dosies tuvāko desmit gadu laikā, ik mēnesi saņems aptuveni 50% no šodienas atalgojuma. Turklāt tas esot diezgan optimistisks scenārijs. Izskan arī daudz drūmākas prognozes.

Finanšu un apdrošināšanas nozares statistika liecina, ka vidējais vecums Latvijā, kad strādājošie iedzīvotāji sāk domāt par privāto uzkrājumu veidošanu pensiju 3. līmenī, ir 45–46 gadi. Taču “vecajās” ES valstīs jeb Rietumeiropā ir ierasta lieta, ka ikviens strādājošais šos uzkrājumus sāk veidot, tiklīdz sāk aktīvās darba gaitas, nākotnes pensijai atliekot daļu savu ikmēneša ienākumu.

Tikai trīs bankas klienti vecumā līdz 20 gadiem veido uzkrājumus pensiju 3. līmenī

“Tas ikvienam cilvēkam būtu ideālais scenārijs, taču diemžēl tādas domāšanas pasaulē mēs vēl Latvijā nedzīvojam,” uzskata Jolanta Jērāne, bankas “Citadele” meitas sabiedrības AS “CBL Atklātais pensiju fonds” un AAS “CBL Life” valdes priekšsēdētāja.

“No mūsu pensiju 3. līmeņa 54 000 klientu, tikai trīs (!) ir vecumā līdz 20 gadiem. Viņi viennozīmīgi būs ieguvēji, lai arī kāda būs ekonomikas attīstība, vai kādus kāpumus un kritumus piedzīvos finanšu tirgi. Cilvēkam jaunībā 5–10 eiro iemaksas un spēka gados 30–50 eiro regulāras iemaksas pensiju 3. līmenī praktiski neko nemaina, bet uzkrājums darba mūža garumā veidojas pamatīgs,” piebilst Jolanta Jērāne.

Citadeles piedāvātie pensijas uzkrājumu pakalpojumi klientus uzrunā un piesaista ar savu ienesīgumu, kā arī ilgtermiņā pierādīto līdzekļu pārvaldnieku profesionalitāti. Cauri visām krīzēm, ekonomikas kritumiem un kāpumiem Citadeles pensiju 3. līmeņa klientu uzkrājumu vidējais ienesīgums ir virs 4% gadā.

Kā par to iespējams pārliecināties objektīvā un neatkarīgā portālā www.manapensija.lv, tas ir viens no labākajiem rezultātiem Latvijas pensiju pārvaldītāju vidū.

Pensiju 3. līmeņa līgumu var atvērt jebkurš Latvijas iedzīvotājs – personīgi jebkurā Citadeles filiālē vai arī internetbankā. Arī pārskaitījumu var veikt no jebkura konta, taču vieglākais scenārijs ir noformēt izvēlētās summas regulāru maksājumu noteiktā dienā. Maksājuma minimālās summas kā tādas nav, taču jāsaprot, ka tieši no iemaksu apjoma būs atkarīga nākotnes pensija.

Kur paliek nauda?

Ikvienam klientam ir iespēja izvēlēties aktīvo vai sabalansēto pensiju plānu. Jau pats nosaukums raksturo katru no pensiju plāniem. Aktīvajā pensiju plānā līdz 50% no kapitāla paredzēts ieguldīt akcijās un citos investīciju rīkos, kas sola lielāku peļņu, bet līdz ar to ir vairāk pakļauti svārstību riskam.

Viens no pēdējiem akciju vērtības krituma periodiem bija 2018. gada nogale. Šādos brīžos ir svarīgi, lai cilvēkam būtu izpratne par pensiju 3. līmeņa darbības būtību, jo tādā gadījumā viņš šo kritumu uztver kā neatņemamu līguma darbības periodu. Savukārt, ja krājējam nav nepieciešamo zināšanu vai izvēlēts neatbilstošs pensiju plāns, uzkrājuma vērtības samazināšanās brīžos viņa reakcija uz notiekošo var būt asa.

Jāatzīst, ka pēc vērtības lejupslīdes pusgada vai nedaudz ilgākā laikā to parasti kompensē kritumam sekojošais vērtības pieaugums. Piemēram, minētais 2018. gada nogalē zaudētais ieguldītājiem atgriezies iepriekšējā vērtībā jau šā gada februāra beigās. Svārstības, piemēram, 10% apmērā noguldījumiem pensiju 3. līmenī ir pilnībā dabiska parādība – tāpat kā jūrā viļņi.

Savukārt sabalansētajā plānā, piemēram, akcijās atļauts ieguldīt pavisam nelielu aktīvu daļu, pamatā šo naudu ieguldot valstu obligācijās, depozītos un citos zema riska finanšu instrumentos. Statistika liecina, ka sabalansēto ieguldījumu plānu pārsvarā izvēlas klienti pēc 45 gadu vecuma.

Akcija: banka līdz gada beigām dubultos Tavu pirmo iemaksu pensiju 3. līmenī

Kamēr pensiju 1. un 2. līmenis nodrošinās nākotnes pensiju līdz 50% no Tavas līdzšinējās algas, pensiju 3. līmenis var kļūt par nozīmīgu ienākumu avotu Tavās vecumdienās.

No 1. novembra līdz 31. decembrim, uzsākot krāt pensiju 3. līmenī, bankas Citadele meitas uzņēmums AS “CBL Atklātais pensiju fonds” dubultos Tavu pirmo iemaksu.

Saistītie raksti

Lai piedalītos akcijā, jānoslēdz līgums un jānoformē regulārais maksājumu par vismaz 30 eiro mēnesī. Saņem papildu pirmo iemaksu savā pensijas uzkrājumā (maksimālā summa 50 eiro). Pilnos akcijas noteikumus skaties www.citadele.lv.

Mājas lapā www.citadele.lv ir pieejams pensiju 3. līmeņa kalkulators, kur ikviens interesents var aprēķināt savu sagaidāmo uzkrājumu pensiju 3. līmenī.

LA.lv