Ekonomika
Darbs

NVA reģistrēto vakanču “TOP 10”. Kur vajag visvairāk? 10


Visvairāk vakanču – 819 – ir kravas automobiļu vadītāja sēdeklī.
Visvairāk vakanču – 819 – ir kravas automobiļu vadītāja sēdeklī.
Foto – Shutterstock

Gadumiju sagaidot, Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) izstrādājusi prognozes 2018. gada sākumam, kā arī sagatavojusi pārskatu par brīvajām darba vietām un bezdarbnieku skaitu.

Statistika neiepriecina, jo šī gada noslēgumā reģistrētas 13 204 brīvās darba vietas, kas ir trīs reizes vairāk nekā pērn. Lai gan kopējais bezdarbnieku skaits valstī pēdējos gados samazinās, reģistrēto bezdarbnieku vidū pieaug gados vecāku cilvēku un personu ar invaliditāti īpatsvars, savukārt ilgstošo bezdarbnieku skaits joprojām saglabājas ievērojami augsts un gandrīz nemainīgs.

Būvniecības nozarei vajag visvairāk

Šobrīd darba tirgus mainās ārkārtīgi strauji. Vecās profesijas izzūd, vietā nāk jaunas – inovatīvas. Lai gan brīvo darba vietu skaits palielinās praktiski visās nozarēs, vislielākais skaits novērojams tieši būvniecībā. “Paredzams, ka, pieaugot būvniecības apmēriem tuvākajos gados, neizbēgami pieaugs pieprasījums pēc speciālistiem būvniecības nozarē. Tāpat arī pieaugs konkurence nozaru starpā par mazkvalificēta darbaspēka piesaisti,” stāsta Ekonomikas ministrijas (EM) sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena. Darba roku trūkst, tādēļ arvien vairāk pie mums ierodas viesstrādnieki no ārzemēm. Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) sniegtajiem datiem patlaban vislielākais pieprasījums pēc darba Latvijā ir no Ukrainas, Krievijas un Baltkrievijas.

Lai sagatavotu darba tirgus īstermiņa prognozes, NVA aptaujāja 2682 darba devējus. Lielāko jaunu darba vietu pieaugumu viņi uzrādīja vairākās profesiju grupās, kas saistītas ar būvniecību. Piemēram, ēku būvnieki, inženierbūvju strādnieki, būvniecības jomas vadītāji u. c. Aptaujas dati vislielāko pieaugumu rāda kvalificētu strādnieku un amatnieku grupā. Nākamās pieprasītās profesiju grupas ir vienkāršās profesijas, vecākie speciālisti un pakalpojumu un tirdzniecības darbinieki.

Jaunā gadā vēlas jaunu darba vietu

NVA reģistrēto vakanču skaits būtiski pieaug. 2016. gada beigās NVA datu bāzē bija 4444 brīvas darba vietas, bet 2017. gada 1. decembrī – jau 13 204. Brīvo darba vietu skaits palielinās praktiski visās nozarēs. Vislielākais skaits novērojams būvniecībā (3120), apstrādes rūpniecībā (2209), administratīvo un apkalpojošo dienestu darbībā (1922), vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības; automobiļu un motociklu remonta nozarē (1220), transporta un uzglabāšanas jomā (1218).

NVA reģistrēto bezdarbnieku skaits 2017. gada 1. decembrī bija 61 538. Pirms 2018. gada pētījumu kompānija “Kantar TNS” noskaidroja, kādas ir Latvijas iedzīvotāju galvenās vēlēšanās, ko viņi gribētu piepildīt jaunajā gadā. Vairākums (80%) Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem jaunajā gadā vēlētos labu veselību sev un tuvajiem. Divas trešdaļas (66%) Latvijas iedzīvotāju vēlētos augstāku atalgojumu. Svarīgi, ka piektdaļa (18%) iedzīvotāju vēlētos jaunu darba vietu.

Jāpārkvalificējas, ja vēlas strādāt

Statistikas dati liecina, ka visvairāk NVA reģistrēto bezdarbnieku ir ar salīdzinoši zemu izglītības līmeni (45,4%) – ir ieguvuši tikai pamatizglītību, vispārējo vidējo izglītību vai nav ieguvuši pat pamatizglītību. NVA norāda, ka šai bezdarbnieku grupai, lai iekļautos mūsdienu darba tirgū, nepieciešams iegūt pieprasītās profesionālās zināšanas, iemaņas un prasmes.

Par darba roku trūkumu var spriest pēc ilgstoši neaizpildītām vakancēm. NVA brīvās darba vietas ar visaugstāko vidējo reģistrēšanas ilgumu ir šādās profesijās: datortīklu vecākais speciālists, alternatīvās un papildinošās medicīnas speciālists, gaisa kuģu mehāniķis un remontatslēdznieks, datu ievadīšanas operators, zinātnieks, fiziķis, astronoms, zobārsts, metāla ražošanas procesu speciālists, metāla konstrukciju sagatavotājs un montētājs, programmētājs, klīnisko un patoloģijas laboratoriju speciālists, lietojumprogrammu veidotājs, ārsts, gaisa kuģu pilots, tīmekļa lapu un multimediju veidotājs u. c.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv