×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
4. oktobris, 2013
Drukāt

Talsos katrs trešais seniors ir padarīts aktīvs

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Ar saimnieka vērienu


Antonam Kivleniekam ir uz ko atskatīties – nodzīvoti 85, Talsos pavadīti – 60, bet pensionāru labā nostrādāti jau 20 mūža gadi. Šajā laikā viņš nonācis pie atziņas, ka kaut ko nozīmīgu paveikt iespējams tikai tad, ja tam velta pilnīgi visu laiku, paralēli nenodarbojoties ne ar ko citu. “Man ļoti nepatīk tāds darba stils, kad gadā tiek sasaukta viena pensionāru biedrības kopsapulce. Sanāk tikai tāda tukša papļāpāšana un tvaika nolaišana. Ja grib kaut ko reāli izdarīt, ne tikai pasēdēt un parunāt, jāstrādā katru dienu,” viņš saka. Diemžēl pensionāru biedrībai, pat ja tās mērķis ir pārstāvēt vairāk nekā divus tūkstošus Talsu senioru, nepienākas pašvaldības algots štata darbinieks, tādēļ jau pirms 17 gadiem ar pilsētas domes atbalstu tika izveidots arī dienas centrs. Tas ļāva A. Kivleniekam pilnībā nodoties pensionāru interešu aizstāvībai un iesaistīšanai sporta, tūrisma un kultūras pasākumos. Tagad centra paspārnē darbojas 18 interešu klubi, īstenoti 20 dažādi projekti, top jauns projekts par 4500 latiem, taču bijuši arī projekti pat 19 000 eiro vērtībā.

“Jau no paša sākuma ievirzīju senioru stāvokli Talsos pareizajā gultnē. Pateicu: “Mēs nekur nemaksāsim, jo esam to nopelnījuši!” Kopš tā laika dažādiem pasākumiem sporta nams pensionāriem ir par brīvu, tautas nams – par brīvu. Arī par dienas centra telpām nav jāmaksā ne īre, ne komunālie maksājumi,” atklāj A. Kivlenieks. Piemēram, pilsētas sporta namam pensionāru biedrība savulaik par Eiropas Savienības fondu naudu sagādājusi četrus trenažierus, tādēļ tagad seniori veselības grupas nodarbības trenera vadībā var apmeklēt par brīvu.

Talsu pensionāru biedrības vadītājam ir organizatorisks ķēriens, ne velti viņš ilgus gadus nostrādājis par sporta skolas direktoru. Tā ir arī liela priekšrocība, gādājot par pilsētas senioru vajadzībām. “Katrā iestādē, kur eju, strādā kāds no maniem bijušajiem audzēkņiem, tādēļ neviens man neuzdrošinās parādīt durvis,” viņš joko.

Nāk, jo ir interesanti


“Mēs jau no paša sākuma esam strādājuši tā, lai cilvēki redz, ka tam ir jēga. Tad viņi nāk un kļūst aktīvi,” stāsta A. Kivlenieks.

Talsu pensionāri patiešām nav mājās sēdētāji, piemēram, vairāki desmiti brīvprātīgi ir nostrādājuši vairāk nekā 200 – 250 stundas gadā. Balles parasti apmeklē 180 – 240 cilvēku, bet veselības tēmām veltītās lekcijas tautas namā pulcē pilnu zāli.

Interesants stāsts ir par to, kā senioru ballēs izdevies mazināt stiprā dzimuma pārstāvju trūkumu. “Sākumā vīriešu un sieviešu proporcija bija 1 pret 4. Aicinājām sievas pie tā piestrādāt, speciāli uzlūdzām vīrus. Stāvoklis mazliet uzlabojās, bet ne radikāli. Tas izdevās, kad groziņu ballēs sākām izīrēt galdiņus. Kompānijas varēja pasūtīt sev galdiņu ar 12 vietām. Sievas negribēja pie tā sēdēt vienas pašas, tādēļ bija spiestas pierunāt vīrus. Tagad proporcija jau ir 2 pret 3,” savā pieredzē dalās A. Kivlenieks.

Ikgadējā senioru sporta un atpūtas diena pie Usmas ezera arī bija sākusies kā vietēja mēroga pasākums, bet šogad pulcēja jau 280 dalībniekus no septiņiem novadiem.

Kā izdodas piesaistīt citu novadu seniorus? “Pavisam vienkārši – vajag interesantu programmu. Pirmajā daļā ir atrakciju veida sporta sacīkstes, otrajā ikviens var brīvprātīgi izpausties ar mājās sagatavotu priekšnesumu. Sākumā sportot gribētāji ieradās ar vieglo auto vai mikroautobusu, bet tagad vairāki novadi savējos jau ved ar autobusiem,” lepojas biedrības vadītājs.

Uz jautājumu, vai nav grūti organizēt tik vērienīgus pasākumus, vai savos gados negribas piebremzēt, atpūsties, Antons Kivlenieks tikai parausta plecus. “Katram cilvēkam vajadzīgs mazs kreņķītis. Ja nav par ko rūpēties, viņš kļūst nekam nederīgs!”

 

VIEDOKLIS


Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus: “Talsu pensionāru biedrības paveiktajam ir tāds kvantitatīvais un kvalitatīvais apjoms, ka varam to rādīt citiem kā mūsu novada eksporta preci. ANO pētījums rāda, ka mūsu valsts vecie cilvēki dzīves apstākļu ziņā ierindojas 45. vietā pasaulē, bet, pateicoties tādiem cilvēkiem kā Antons Kivlenieks un viņa komandai, mūsu senioru dzīves līmenis ir augstāks nekā vidēji Latvijā. Viņi ļoti aktīvi realizē dzīvē dažādus projektus. Turklāt Talsu pensionāru biedrība ir atvērta sadarbībai ne tikai ar kaimiņu novadu, bet visas Latvijas pensionāru biedrībām. Oktobra vidū Talsu seniori piedalīsies Piejūras tautas rudens nūjošanas saietā Carnikavā.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+