×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
25. janvāris, 2016
Drukāt

Kauja par bulciņām. Paviršie noteikumi pieļauj tās ēdnīcās, bet kafejnīcās ne (7)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja
Uzziņa

Ko drīkst tirgot skolu kafejnīcās, uzkodu un dzērienu automātos?

MK noteikumi paredz, ka vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēs un to teritorijā papildus kompleksajai pusdienu un izvēles ēdienkartei drīkst izplatīt šādus pārtikas produktus:
- svaigus un žāvētus augļus, ogas un dārzeņus, kā arī sukādes bez pārtikas piedevām
- negrauzdētus riekstus un sēklas bez pievienotā cukura, sāls un pārtikas piedevām
- pienu un raudzētus piena produktus, kuros tauku saturs nepārsniedz 2,5%, un biezpienu, kurā tauku saturs nepārsniedz 5%
- saliktus piena produktus, kuros kopējais tauku saturs nepārsniedz 2,5%, un saliktus piena produktus, kuru sastāvā ir biezpiens un kopējais tauku saturs nepārsniedz 5%. Tie drīkst saturēt ne vairāk kā 5 g pievienotā cukura un ne vairāk kā 1 g sāls uz 100 g vai 100 ml produkta. Nedrīkst saturēt pārtikas piedevas un mākslīgos aromatizatorus
- sieru, kurā tauku saturs sausnā nepārsniedz 45%
- dzeramo ūdeni, avota ūdeni un dabīgos minerālūdeņus ar ierobežotu minerālsāļu daudzumu
- augļu sulas, kā arī dārzeņu sulas bez pārtikas piedevām, pievienotā cukura un sāls
- augļu nektārus, kuros kopējais ogļhidrātu daudzumus nepārsniedz 15 g uz 100 ml produkta, bez glikozes, glikozes-fruktozes un fruktozes-glikozes sīrupa un bez pārtikas piedevām
- zaļo, melno un augu tēju, izņemot šķīstošo tēju
- dabisko vai cigoriņu kafiju
- kakao ar samazinātu tauku saturu, bez pārtikas piedevām
- tumšo šokolādi
- sausmaizītes (galetes), sausiņus un barankas, kurās nav daļēji hidrogenētu augu tauku un nav pārtikas piedevu, kurās ir ne vairāk kā 5 g cukura uz 100 g produkta.

Zemkopības ministrija (ZM) oficiāli aicinās Veselības ministriju (VM) gādāt, lai tiktu laboti noteikumi par uztura normām skolās, slimnīcās un sociālās aprūpes centros. Par to pagājušās nedēļas sanāksmē vienojās abu minēto ministriju, Pārtikas un veterinārā dienesta, kā arī skolu ēdinātāju pārstāvji. Vēl nesen veselības ministrs Guntis Belēvičs pauda, ka šie noteikumi ir liela uzvara, pateicoties kuriem bērni ēdīs veselīgāk. Nu VM jau ir samiernieciski noskaņota un atzīst: noteikumus nāksies precizēt. VM pārstāvis Oskars Šneiders pieļauj: pārtikas preču saraksts, kuras saskaņā ar noteikumiem drīkst tirgot skolu kafejnīcās, iespējams, kļūs atkal garāks.

“Abas iesaistītās ministrijas gatavo normatīvo aktu, ar kuru plānots atcelt jaunos noteikumus. Dokumenta pieņemšana plānota vai nu nākamajā, vai aiznākamajā valdības sēdē. Pēc tam abu ministriju eksperti kopīgi strādās, lai izstrādātu jaunu kārtību, kas ļaus gan ražot, gan skolās tirgot veselīgus produktus,” sacīja ZM pārstāve Dagnija Muceniece.

Veselības ministrija gan noraida iespēju kopumā atcelt jauno kārtību par uztura normām skolās. O. Šneiders informē, ka ministrija strādās pie grozījumiem Ministru kabineta noteikumos. Taču līdz brīdim, kamēr veiks grozījumus, neesot paredzēts atgriezties pie kārtības, kas bija pirms 1. janvāra.

Viens no absurdajiem aizliegumiem, pret kuru protestē Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija, ir tāds, ka izglītības iestādēs ēdinātāji nedrīkst izmantot tādus produktus, kuru sastāvā ir arī dabiskās krāsvielas, kas ražotas, piemēram, no burkāniem vai bietēm. “Latvijas Avīze” par to jau rakstīja (“LA” 14. janvāra raksts “Aizliegts dzeltens siers!”), minot, ka dietologi iebilduši pret sieru ar māk­slīgām krāsvielām, bet noteikumu saskaņošanas gaitā Veselības ministrijā vārds “mākslīgās” kaut kur esot pazudis… Savukārt Veselības ministrijā toreiz “LA” žurnālistam atzina – iespējams, ka formulējums par šīm krāsvielām “ir paslīdējis garām”.

Taču ne jau tikai krāsvielas pārtikas produktos uztrauc skolēnu ēdinātājus. Pašās skolās lielākus uztraukumus raisījis tā sauktais “bulciņu aizliegums”. Kopš 1. janvārī stājās spēkā izmaiņas noteikumos, skolās atļauto preču saraksts ir gaužām īss un vislielākās kaislības izraisījis fakts, ka skolu kafejnīcās vairs nevar tirgot bērnu iecienītās uzkodas: smalkmaizītes un picas. Vēl vairāk: kafejnīcās aizliegti teju visi miltu izstrādājumi.

No vienas puses iemesli, kāpēc skarbie noteikumi būtu jāmaina, ir acīmredzami: daļā skolu kafejnīcas slēgtas, jo, skolu ēdinātāju ieskatā, tajās vairs neesot ko tirgot, vēl daļā skolu tās gan darbojas, bet plaukti un letes ir pustukšas. Vēl citur aizliegtie produkti joprojām tiek tirgoti – vai nu apzināti pārkāpjot noteikumus, vai arī tāpēc, ka ēdinātāji tos interpretē citādi nekā VM.

No otras puses: esošie noteikumi tomēr joprojām skolu kafejnīcās ļauj tirgot pietiekami daudz produktu, lai kafejnīcās nebūtu jātur demonstratīvi tukši plaukti un jātirgo tikai minerālūdens un burtnīcas. Ir skolu kafejnīcas, kas plauktus piepildījušas, piemēram, ar augļiem un no tiem gatavotiem salātiem. Par to, ka arī jauno noteikumu ietvaros kafejnīcas bērnus var pamielot, pārliecinājāmies Rīgas Valda Zālīša sākumskolā. Kafejnīcā bez minerālūdens un sulām nopērkami kokteiļi no augļiem un atļautajiem piena produktiem, biezpiens, rīsu galetes, sukādes, dārzeņi ar krējuma mērci. Vienīgā jaunās ēdienkartes ēnas puse: daļa no šiem produktiem ir dārgāki nekā ierastās smalkmaizītes. Sukādes maksā 2 eiro, veselīgie kokteiļi – 80 centus, dārzeņi – 65 centus. Daļa no rindā stāvošajiem bērniem atzīst: tagad vecāki dod lielāku kabatas naudu, lai varētu pirkt veselīgākos ēdienus. Taču par sortimenta maiņu kafejnīcā neviens nežēlojas.

Tātad ir skolas, kur, pateicoties jaunajai kārtībai, bērni tiešām sākuši našķēties veselīgāk. Tāpēc cerams, ka plānotā noteikumu maiņa skolu kafejnīcas no veselīgā ceļa nenovirzīs.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Kolosāli!! Valdības nav, bet (ne)darbi turpinās!

 2. Vismaz ierēdņiem darbs nodrošināts.Pieņemt-atcelt,pieņemt-atcelt……

 3. Bulciņa ar zapti galvā Atbildēt

  Nākamais solis – to, ko nedrīkst tirgot skolā, aizliegt tirgot arī veikalā? Medicīna gavilēs – puse dakteru kļūs lieki un brauks dakterēt hamburgeru apsēstos ārzemniekus, atlikušie strādās uz pusslodzi. Ņū-Vasjuki, kā sacīt jāsaka …

  • vienīgie atļautie būs banāni ?
   VM likumsacerošās slotas operātores
   uz to virza ?

  • Bulciņas ir latviešu nacionālais ēdiens. Katrā īstā latviešu ģimenē tiek ceptas bulciņas, svētkos jau nu noteikti. Straujuma nav īsta latviešu meita, jo neprot cept bulciņas, tāpēc arī ir pret. Visādus mēslus drīkst skolā dot ēst, bet latviešu nacionālo ēdienu- bulciņas- nedrīkst. Stulbums kaut kāds.

 4. революция на носу, bet viņiem culbiņas topā!

 5. Kad to ierēdņu ir tik daudz un kaut kāda ”darbība” ir jāparāda – tad VM un Beļēvičs ķeras pie pīrādziņiem un pilnīgi aizmirst savu tiešo darbu – to rindu likvidāciju pie dakteriem. Laikam vieglākais darbs ir liegt ģimenes ārstiem tur sūtīt.Senāk to sauca par darba imitāciju…Tukša mucas balva.

Draugiem Facebook Twitter Google+