×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
2. decembris, 2014
Drukāt

Kā pirms 90 gadiem PSRS mēģināja organizēt valsts apvērsumu Igaunijā (2)

Foto - Postimees/Scanpix BalticsFoto - Postimees/Scanpix Baltics

1924. gada 2. decembris, tāpat kā šogad, bija otrdiena. Todien Latvijas laikraksti pirmajās slejās publicēja satraucošus paziņojumus par dienu iepriekš noritējušiem notikumiem mūsu kaimiņval­stī Igaunijā. “Latvijas Kareivis” rakstīja: “Igauņu karavīri ir tikko izglābuši savu dzimteni no visbriesmīgākā posta, ko tai gribēja sagādāt komunisti. Igaunija pašlaik varbūt peldētos pilsoņu asinīs, ja tās armija pašā sākumā nebūtu satriekusi valsts centrā pacēlušo sarkanā pūķa galvu.”

Kas tad notika mūsu kaimiņvalstī Igaunijā tieši pirms deviņdesmit gadiem? 1924. gada naktī uz 1. decembri Igaunijas galvaspilsēta piedzīvoja Padomju Savienības organizētu valsts apvērsuma mēģinājumu. Igaunijas val­stiskumam, par laimi, neveiksmīgu. Tomēr šodien, kad pasaule runā par Krievijas “zaļajiem cilvēciņiem” citas valsts teritorijā un centieniem uzspiest savu varu citiem, zīmīgi liekas šie jau it kā sen notikušie notikumi tepat, mūsu zemes pievārtē. Runājam par kādas valsts nemainīgi agresīvo ārpolitiku…

Kurina revolūcijas ugunskurus Eiropā

Pirmā pasaules kara rezultātā Krievijas impērija bija aizgājusi nebūtībā, taču tās teritoriālā mantiniece Padomju Krievija, kas 1922. gadā ieguva Padomju Sociālistisko Republiku Savienības nosaukumu, savu agresīvo ārpolitiku nebija atmetusi. Nomainīta bija tikai agresijas attaisnošanas izkārtne. Cara laikā Krievija īstenoja atklātu koloniālo politiku, tiesa, atšķirībā no citām koloniālajām lielvalstīm, nemeklējot sev īpašumus kaut kur Āfrikā vai kādā citā tālā pasaules nostūrī, bet gan cenšoties savu varu uzspiest sev blakus dzīvojošām tautām, bet komunistiskā padomju valdība ekspansijas attaisnošanai izmantoja saukli par vispārējās proletāriskās laimes iekārtas dibināšanu, īstenojot vispasaules revolūciju. Šādam nolūkam vēl 1919. gadā Maskavā bija nodibināta “Komunistiskā internacionāle” jeb Kominterne – starptautiska organizācija, kuras galvenais mērķis bija veicināt proletariāta revolūcijas visā pasaulē.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ja saka A, tad jāpasaka arī B! Kas tad šo puču organizēja? Neviens cits, kā SA izlūkošanas pārvaldes priekšnieks J. Bērziņš. Tieši viņš organizēja šo diversantu grupu izveidi un iesūtīšanu Igaunijā. Ciganova kungs aiz lielas kautrības laikam to piemirsis uzrakstīt. Igaunijas armija šo puču likvidēja tajā pat dienā, bet iesūtītie diversanti steidzīgi atgriezās Krievijā. Tā ka zināmi “nopelni” te ir arī latviešu komunistiem.

  2. Vilks met vilnu bet ne tikumu. Vai cariskā Krievija vai PSRS vai tagadējā KF vienmēr ir domājušas tikai par savu kaimiņzemju paverdzināšanu. Paskatieties uz Krievijas robežām un jūs redzēsiet ka gar visu lielo krievijas robežu nekur nav krievu nacionālie apgabali. Ir visādas tautas kuras tika iekarotas, mežonīgi apspiestas un rusificētas un viņu uzraudzīšanai tika ierīkotas kazaku nometnes, kurām bija brīvas rokas šo tautu apspiešanā. Par laimi Baltijā kazaku nebija, bet nu šodien ar mūsu valsts iestāžu atļauju drīkst organizēties dažādas kazaku organizācijas – laikam jau mūsu valdība sagatavo augsni latviešu pakļaušanai Krievijas impērijai . Nav guvuši mācību no kaimiņu pieredzes, vai varbūt apzināti atraisa rokas dažādu lielkrievu šovinistisko organizāciju darbībai mūsu valstī?

Draugiem Facebook Twitter Google+