×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2014
Drukāt

Kaukāza plūmes – zilas, dzeltenas, sarkanas

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Kur Rīgā var nopirkt Kaukāza plūmju stādus, kam ir zili, dzelteni un sarkani augļi? DACE RĪGĀ

Stādu laukumā ”Liepas” (Rīgā, K. Ulmaņa gatvē, Beberbeķu ielā 58; mob. tālr. 29507747) līdz oktobra beigām tirgo Kaukāza plūmju stādus par 3–5 eiro. Šiem kauleņkokiem augļi ir sīki, dzelteni, saldskābi, derīgi pārsvarā tikai pārstrādei. Dekoratīvās sarkanlapu Kaukāza plūmes ‘Spīdola’ stādi konteineros nopērkami par 10 eiro. Šai diploīdajai plūmei augļi ir tumšsarkani, pasīki, ar sarkanu mīkstumu, izmantojami kompotiem. Ziedi ir ļoti skaisti, rožaini. No diploīdajām plūmēm vēl pārdošanā ir ‘Agrā Dzeltenā’ (pasīki, dzelteni augļi, kas gatavi birst; svaigiem augļiem garša ir stipri viduvēja, bet tie labi noder pārstrādei) un ‘Alvis’ (hibrīds ievērojams izcilās koka un ziedpumpuru ziemcietības dēļ; augļi ir oranži, pasīki, piemēroti kompotam). Stādi maksā 8,50–10 eiro.

No dzeltenaugļu šķirnēm Kaukāza plūmes lomu var pildīt arī šķirne ‘Prameņ’, kam ir dzelteni, vidēji lieli, ļoti sulīgi augļi. Ražo regulāri un bagātīgi. Laba ziemcietība. Vienu pašu šo šķirni dārzā audzēt nav vērts, labāk to izmantot citu hibrīdplūmju, piemēram, ‘Komētas’, apputeksnēšanai. Kailsakņu stāds maksā 6 eiro. Šo šķirni un arī ‘Spīdolas’ stādus (tie maksā 6 eiro) audzē zemnieku saimniecība “Gulbji” (mob. tālr. 29126990).

Plūmes ar ziliem augļiem ir tautā sauktās būkas (krēķīši). Koki iztur salu, ir pieticīgi, ar sīkām plūmītēm. Bieži vairojas ar sakņu atvasēm un pāriet savvaļā. Šādas plūmes ir labas apputeksnētājas šķirnei ‘Latvijas Dzeltenā Olplūme’. Stādaudzētavās agrāk būku stādus piedāvāja, bet tagad vairs ne niecīgā pieprasījuma dēļ.

Visiem interesentiem stādaudzētavas “Liepas” vadītāja Zaiga Apse atgādina: tieši oktobris (nevis septembra pirmā puse!), pat novembra sākums ir īstais augļu koku kailsakņu stādu pirkšanas laiks. Stādot pēc iespējas vēlu rudenī, nobriedušie kailsakņi labāk iztur ziemas salu. Konteinerstādus gan var stādīt visu veģetācijas laiku līdz pastāvīgam salam. Vien jāatceras, ka lapotiem kociņiem nedrīkst bužināt, izjaukt sakņu kamolu. Tam jābūt kompaktam, citādi lapas nokaltīs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+