Liāna Langa Kuļikam: “Atļaujiet jums virtuāli nosūtīt „soda medaļu”, kādas cariskās Krievijas rusificētajā Latvijā 19. gadsimtā pasniedza tiem skolēniem, kuri Latvijas skolās atļāvās runāt latviski. Pieļauju, ka par šādas medaļas eksistenci neesat informēts.”

“Kauna medaļas” – 19. gs. sods skolēniem par runāšanu latviski 2

“Kauna medaļas” – skolēnu sodīšanas zīmes par latviešu valodas lietošanu 19.gs. otrajā pusē apskatāmas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja izstādē “Mēneša eksponāts. Interesants priekšmets no muzeja krājuma”, portālu “LA.lv” informēja muzejā.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

19. gadsimta otrajā pusē lietotās skolēnu sodīšanas zīmes par latviešu valodas lietošanu, tā saucamās kauna jeb soda medaļas apskatāmas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja izstādē “Mēneša eksponāts. Interesants priekšmets no muzeja krājuma”.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja īpašumā esošās trīs “kauna medaļas”, skolēnu sodīšanas zīmes par dzimtās – latviešu valodas lietošanu, 20. gs. 70. gados atrastas Ikšķiles Elkšņu skolas bēniņos, likvidējot skolu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tās parāda situāciju Latvijas skolās 19. gs. un 20. gs. mijā, kā arī ir unikālsapliecinājums Krievijas impērijas centieniem nostiprināt savas pozīcijas Baltijā.

Krievijas impērijā 19. gs. otrajā pusē krievu valodas kā valsts valodas mācīšana skolās bija Baltijas reformu sastāvdaļa, kuras mērķis bija realizēt Baltijas guberņu pārkrievošanas politiku.

Krievu valodas lietošanu skolās reglamentēja 1887.gada “Pagaidu papildus noteikumi par sākumskolas pārvaldi Vidzemes, Kurzemes un Igaunijas guberņā”, kā arī 1893.gada “Likumu apkopojums par skolām un to pārraudzības iestādēm”.

Tika noteikts, ka mācību valoda skolās ir krievu valoda. Sākās principiāla Vidzemes, Kurzemes un Vitebskas guberņas izglītības sistēmas reforma un pārkrievošanas politika. Izglītības reformas īstenotāju apkārtrakstos tika norādīts, ka skolēniem arī ārpusstundu laikā skolā jāsarunājas krievu valodā – par latviešu valodas lietošanu skolas telpās skolēniem ir jāpiemēro sods.

“Par runāšanu latviski bērnus pazemojoši sodīja – kaklā tika pakārta īpaša “kauna zīme”, “kauna dēlis”, “soda dēlis”, “kauna medālis”, “soda medālis”, “pluksts”, “rota”, kas bija jānēsā tik ilgi, kamēr sodītais nebija uzrādījis citu, kas skolā runājis latviešu valodā.

“”Kauna zīmes” tika izgatavotas skolā uz vietas – tā bija skolotāju iniciatīva,” Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja vēsturniece Māra Eihe raksta pētījumā “Skolēnu sodīšanas zīmes Rīgas apriņķī 19. gadsimta beigās” (publicēts rakstu krājumā “Senā Rīga. Pilsētas arheoloģija, arhitektūra un vēsture”, 6.sējums).

Reklāma
Reklāma

“Kauna medaļas” būs apskatāmas līdz 24. novembrim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.