Kultūra
Kultūrpolitika

Kauņas koncertu centru cels pēc lietuviešu projekta 16

UAB Paleko Archstudija and UAB Baltic Engineers vizualizācija.

Starptautiskajā arhitektūras ideju konkursā par Kauņas Mikalojus Konstantīna Čurļoņa koncertu centra vīziju no 119 pieteikumiem par labāko atzīts Viļņas arhitektu biroja “Paleko Archstudija” darbs.

Konkursā piedalījās pazīstami arhitekti no 36 pasaules valstīm, puse no viņiem pārstāvēja Eiropu, bet visvairāk darbu – 16 – bija iesnieguši Lietuvas arhitekti.

Otrajā un trešajā vietā ierindojušās Lielbritānijas arhitektu firmas “Feilden Clegg Bradley Studios” un “Adam Khan Architects”.

Ar visiem pirmo trīs vietu ieguvējiem Kauņa risinās sarunas par vīzijas īstenošanu, proti, tehniskā būvprojekta izstrādi.

Čurļoņa koncertu centru Nemunas kreisajā krastā, netālu no Vītauta Dižā tilta, paredzēts uzcelt līdz 2022.gadam, kad Kauņa kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu.

Arhitektūras ideju konkursā bija jāizstrādā vīzija aptuveni 20 000 kvadrātmetru teritorijai, paredzot telpas vairāk nekā 11 000 kvadrātmetru platībā, tai skaitā akustisko koncertzāli ar 1500 vietām, otru zāli ar 700 vietām, viegli pārveidojamu konferenču zāli ar 600 vietām, kas vajadzības gadījumā varētu tikt sadalīta atsevišķās mazākās konferenču zālēs.

Projektā bija jāparedz arī āra amfiteātris, plaša autostāvvieta un citi vides elementi.

Kā pastāstījis konkursa žūrijas priekšsēdētājs Malkolms Rīdings, “Paleko Archstudija” piedāvājusi “gudru vīziju – celtni, kura sevī ietver daudzas vajadzīgas, bet pirmajā mirklī nepamanāmas telpas”.

“Otra lieta ir pati arhitektu ideja, ka jaunajai celtnei nav jāpieskaņojas apkārt esošajām ēkām, bet – gluži pretēji – iespējams, jāieskicē vadlīnijas nākotnes celtnēm. Visbeidzot, apbur ēkas elegance – pārņem sajūta, ka šis iespaidīgais objekts te atrodas un tai pašā laikā it kā neatrodas,” viņš dalījies savās sajūtās.

Par visiem projektiem sociālajos tīklos varēja balsot arī paši Kauņas iedzīvotāji, bet starp viņu izraudzītajiem darbiem nav neviena no pirmo triju vietu ieguvējiem.

Tikmēr Kauņas pilsētas padomes loceklis, arhitekts Jons Audējaitis, kas arī darbojās žūrijā, paudis pārliecību, ka uzvarētājiem būs pa spēkam īstenot tik vērienīgu projektu.
Starptautisko arhitektūras konkursu rīkoja Lielbritānijas konsultāciju kompānija “Malcolm Reading Consultants”.

Pašvaldība koncertzālei jau izraudzījusies vietu, apstiprināts zemes gabala detālplānojums, veikti priekšizpētes darbi un sarūpēts sākotnējais Eiropas Savienības finansējums koncertu centra apkaimes labiekārtošanai 3,5 miljonu eiro apmērā.
Kā uzskata eksperti, koncertu centrā varētu rīkot plaša mēroga pasākumus, kas piesaistītu Kauņai vairāk viesu, sekmētu tūrisma attīstību, palielinātu pieprasījumu pēc viesnīcām un ēdināšanas iestādēm.

Lēsts, ka projekta kopīgā vērtība iekļausies 30 miljonos eiro.

Saistītie raksti

“Pilsēta jebkurā gadījumā piedalīsies finansēšanā, bet arī valstij ir goda lieta iegūt šādu koncertzāli. Šai ziņā mūs apsteidz ne tikai ļoti pārtikušas valstis, bet arī mūsu kaimiņi latvieši un igauņi. Cik zināms, valdība savos plānos paredzējusi iekļaut jautājumu par nacionālās koncertzāles finansēšanu. (..) Neizslēdzam iespēju, ka projektā iesaistīsies arī privātie investori,” norādījis Kauņas vicemērs Povils Mačulis.

“Paleko archstudija”, ko vada arhitekts Rolands Paleks, projektējusi gan dzīvojamās ēkas, gan sabiedriskas celtnes. Lielākā daļa no tām atrodas Viļņā, bet kompānija darbojas arī Latvijā un Igaunijā.

LA.lv