×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
21. aprīlis, 2015
Drukāt

“LA” lasītājs: Kauns par nesakopto Rīgu (8)

Foto - Andris TiļļaFoto - Andris Tiļļa

Grafiti vieni uzskata par ielu mākslu, bet citi – par pilsētvides piesārņošanu. Grafiti ir zīmējums uz sienas, attēls vai uzraksts, kas atstāts uz ārpus telpām esošas virsmas pilsētvidē. Mākslinieka Kiwie grafiti "Ride Bikes" Rīgā Lāčplēša ielas 10. nama pagalmā ir kā protests pret agresiju, kas pārņem pasauli.

Nesen mēs, Valmieras pagasta pensionāri, izbraucām ekskursijā uz Šokolādes muzeju un Getliņiem. Šokolādes muzejā bija interesanti uzzināt par “Laimas” vēsturisko attīstību un izaugsmi.

Latvijas brīvvalsts laikā mums ir bijuši savi ozoli, kas prata radīt produktus, interesantus ne tikai pašiem, bet arī konkurētspējīgus plašajā pasaulē.

Tālāk mūsu ceļš veda uz Getliņiem. Esmu bijis visdažādākos uzņēmumos trīs kontinentos, redzējis gan modernas rūpnīcas, gan arī brūkošas un pat aizklapētas. Domāju, ka Getliņi ir vismaz Eiropas līmenī.

Gluži pretējs viedoklis ir par Rīgu. Liekas, ka atkritumu izgāztuve sākas jau no Tallinas šosejas viadukta, iet cauri visai Rīgai. Man par Rīgu un tās iedzīvotājiem ir neizsakāms kauns! Kā var tā apķēpāt ēkas, elektrosadales skapjus, stabus un visu pārējo, uz ko vispār ir iespējams kaut ko uzķēpāt!? Nožēlojami, bet Rīgā neredzējām pat vienu kvartālu, kas būtu sakārtots, sakopts, nepiespļaudīts. Par gaisā virmojošo leksiku vispār neuzdrošinos ieminēties.

Kas notiek latviski runājošo galvās? Tieši tā, tikai runājošo, jo savā dvēselē viņi noteikti vairs nav latvieši! Viņi ir integrējušies citā mentalitātē, ko apstiprina apkārtnes, sabiedrisko vietu un pat privātmāju ārkārtīgā nesakoptība. Aizbrauciet, lūdzu, no Centrāltirgus līdz tiem pašiem Getliņiem! Tā sauktajā Maskavas forštatē, Krustpils ielā nav nevienas vairākdzīvokļu un arī privātmājas, kas pēdējos gados būtu redzējusi grābekli. Te ir vismaz par 50 gadiem nokavēta audzināšana un pilnībā zudis latviskais skatījums uz lietām.

Iesaku Rīgas domniekiem noorganizēt ekskursijas uz Valmieru, uz Valmieras pagastu, lai atvērtu acis, ka var dzīvot arī citādi!

Ja Rīga tā turpinās “attīstīties”, būs jāvēršas Saeimā ar ierosinājumu par galvaspilsētas pārcelšanu uz Valmieru, Cēsīm, Tukumu, Talsiem, Kuldīgu, Smilteni vai kādu citu tīru, skaistu un latvisku pilsētu.

Guntis Briedis Valmierā

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Так господа, сами же сказали, наш путь ведёт в гетлини, а это свалка между прочим. Так что, не надо выпендриваться со своей особой латышской чистоплотностью. Чисто не там где убирают, чисто там где не сорят! Вы получили то что хотели, и вместе со своей, так сказать, столицей можете уматывать в любой другой город. Вас никто здесь не держит специально. Адиос кунги, вперёд, туда, где пахнет и цветёт латышскость. Счастливого пути.

  2. Ja paskatās uz Rīgas mājām, tad īsta čurkestāna, ne Eiropa, balkonus un lodžijas imigranti tā izdaiļojuši….ietves un ielas smilšainas ,kā Āfrikas tuksnešos…..

  3. – Ušakov, mēs gribam dzīvot tā kā Ventspilī!
    – Labi, drīz Ventspilī dzīvos tā kā Rīgā.

  4. Ko jūs? Pa TV taču sacīja, ka Rīga ir viena no sakoptākajām un skaistākajām pilsētām Eiropā!

  5. Pilnīgi piekrītu raksta autoram. Taču uzskatu,ka vainīga Rīgas pašvaldības policija, kas principā ignorē sienu apķēpātājus. Pirms vairākiem gadiem toreizējais “Mežciema namsaimnieks” izmērīju dažu apķēpāto māju sienu platību, aprēķināja zaudējumus un uzrakstīja iesniegumu policijai. Uzminiet, kāda bija reakcija? Policija nopratināja namu pārvaldes darbinieku, kurš bija rakstījis šo iesniegumu un savā atzinumā ierakstīja, ka viņam ķēpātāji nv zināmi (ģeniāli!). Atbildē policija arī rakstīja, ka aprunājusies ar māju sētniekiem (kaut gan nebija runājusi) un tie ķēpātājus nepazīt. Vēl atbildē bija rakstīts, ka ar aerosola krāsu baloniņiem veiktie ķēpājumi ir “viegli noņemami”! Atkal meli, lai atnāk un “noņem” kaut vai vienu! Un lieta tika izbeigta! Atceros, ka agrākais Rīgas mērs Birks sludināja, ka sienu ķēpājumi ir māksla! Kāds varētu ar sarūsējuši naglu ko ieskrāpēt Birka privātajā mašīnā – viņš noteikti priecātos par šādu mākslu! Kad pamodīsies Rīgas dome un ķersies klāt pusaudžiem – sienu apķēpātājiem? Katram ķēpausim ir savs rokraksts, bērni paši ļoti labi zina, kuri ir vainīgi. Ja policija atrastu kaut vai dažus un viņu vecākiem nāktos samaksāt vairākus tūkstošus eiro par svešam īpašumam nodarīto kaitējumu, ķēpāšana tūdaļ beigtos! P.S. Cita lieta ir skaistie grafiti zīmējumi, piemēram, pie tramvaja sliedēm zem salu tilta, netālu no Maskavas ielas – tā patiešām ir māksla! To es atbalstu. Īstie grafiti mākslinieki ievēro savu ētiku un nekad nezīmē uz dzīvojamo māju sienām, tikmēr pusaudži ķēpājas uz skaistām, nupat izremontētām fasādēm!

  6. Kauns par tādu galavaspilsētu. Visur bezpajumtnieki, atkritumi, co2 utt. Vienīgais, ko Rīga var piedāvāt ir darbs, bet neko vairāk!

  7. Pareizi novērojumi, kā rīdziniekam man kauns par savu brūkošo un noplukušo pilsētu. Jāatzīst, ka neatceros, ka Rīga, varbūt izņemot Vecrīgu un dažus centra kvartālus, arī argāk būtu bijusi īpaši sakopta. Pad. okupācijas beidzamajās desmitgadēs pilsēta bija ļoti nonīkusi. Zināmi uzlabojumis sākās pirms gadiem piecpadsmit, uzlabojoties ekonomiskajai situācijai. Pie pašreizējās Rīgas domes kopš 2009. g. labiekārtotības jomā viss iet leju.

  8. Vai tad ķēpāšana vien pazemo Rīgu? Pavērojiet Pierīgas mežus, piemēram, Šmerlī, Juglā, jebkurā vietā, kas Rīgas pārvaldē. Ainava kā mūža mežā, kā Usmas ezera liegumā. Izgāzti, pūstoši koki, mežonīgs pamežs, ne miņas no sanitārām cirtnēm, kas vērojamas valsts mežos. Par piemēslojumiem nav ko runāt – kaudzēm. Šķiet, ka Rīgas mežiem nav saimnieka, ka to interesē tikai nelikumīgās kailcirtes, kuras arī atklāj tikai post faktum.

Draugiem Facebook Twitter Google+