×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
3. marts, 2015
Drukāt

Kazahstānas prezidents latviešu lasītājam (4)

Nazarbajevs_6

Piektdien “Latvijas Grāmatu izstādes 2015” laikā tika atvērta Kazahstānas Republikas prezidenta Nursultana Nazarbajeva grāmata “G-Global. XXI gadsimta pasaule”. Ja neskaita Lietuvas prezidenta Valda Adamkus memuārus un Igaunijas prezidenta Hendrika Ilvesa pārdomas, tad tas ir ļoti rets gadījums, kad citas valsts vadītāja spriedumus, viņam vēl amatā esot, tulko un izdod latviešu valodā.

“G-Global. XXI gadsimta pasaule”, kā teikts anotācijā, “veltīta globālajām mūsdienu dzīves problēmām”, un Kazahstānas prezidents tajā 182 lappusēs izklāsta piecus principus, kādos, pēc viņa domām, būtu jābalstās pasaules attīstībai nākotnē: “Evolūcija un atteikšanās no revolucionārām izmaiņām politikā”, “taisnīgums, vienlīdzība, saskaņa”, “globālā iecietība un uzticēšanās”, “globālā caurskatāmība”, “konstruktīvā multipolaritāte”. Šos principus Nursultans Nazarbajevs popularizējis arī dažādos starptautiskos forumos. Grāmata cita starpā jau izdota krievu, angļu un grieķu valodā. Latviešu izdevums tapis ar Baltijas un Kazahstānas ekonomiskās attīstības asociācijas, izdevniecības “Media PRO1”, Kazahstānas vēstniecības Latvijā un Latvijas–Kazahstānas biznesa kluba, kā arī “Baltikums Bank” atbalstu. Savukārt pasākumam par godu bija ieradusies kupla uzņēmēju delegācija. Izstādē grāmatas interesentus sveica un pateicību tulkojuma sagatavotājiem izteica Kazahstānas Republikas ģenerālkonsule Latvijā Žazira Mirzakasimova. Turklāt tas tika darīts labā latviešu valodā. Grāmatas iznākšana latviešu valodā tika cildināta kā svarīgs notikums abu valstu attiecībās, turklāt īpaši nozīmīga, ņemot vērā Latvijas kā ES prezidējošās valsts statusu. Draudzīgu akcentu pasākumā ielika arī Latvijas Grāmatnieku ģildes valdes priekšsēdētājs Zigmunds Spāde, pirmskara Latvijas admirāļa Teodora Spādes brāļadēls, kurš, izmantojot brīdi, izteica pateicību kazahu tautai par 1990. gadā izrādīto atsaucību, kad entuziastu grupa ieradās Kazahstānā, lai Temirtavā apsekotu pirmā Latvijas admirāļa kapavietu un pārvestu viņa pīšļus uz Latviju.

Ekonomiski veiksmīgā un resursiem bagātā Kazahstāna jau labu laiku sevi reklamē kā “laukumu pasaules dialogiem”, un Astana arī neslēpj savas reģionālās ambīcijas kā tilts starp Eiropu un Ķīnu. Kazahi uzskata, ka Nazarbajevs uzkrājis pietiekami lielu reformatora pieredzi, lai varētu starptautiski popularizēt savas domas par ceļiem, kā pārvarāma pasaules ekonomiskā krīze un arī ārpolitiskie sarežģījumi. Tiesa, “G-Global. XXI gadsimta pasaule” tika sagatavota vēl pirms Ukrainas krīzes sākuma. Nursultans Nazarbajevs, atkārtoti pārvēlēts, ir nemainīgs Kazahstānas prezidents kopš 1991. gada 10. decembra. Ārzemju novērotāji saskaitījuši, ka gandrīz katru gadu iznāk pa grāmatai, kas parak­stīta ar viņa vārdu. Kritiķiem tas ļauj šaubīties, vai prezidents tiešām ir visu šo grāmatu autors. Kopumā Nazarbajevam Kazahstānā iznākušas ap 20 grāmatu, neskaitot prezidenta runu apkopojumus un izlases.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Vai Kazahstāna nevaldīja tāds kā pusautokrātisks režīms? Vai tuvojas Brežņeva ēra, kad būs jālasa izcilais memuārliteratūras paraugs “Novaja zemļa” ?

  2. Tas taču ir normāli žurnālisti raksta un publicē ar valstvīra vārdu. Neilgi atpakaļ bija publicēts ,ka pat K.Ulmaņa pēdējā uzruna ar tiem vārdiem , ka viņš paliekot savā vietā un citi arī lai paliek ,nebūt nebija Ulmaņa rakstīta. Visa PSRS studēja Staļina grāmatu par boļseviku partijas vēsturi ,tikai tagad bija ziņa ,ka šo grāmatu ,sarakstījis V. Knoriņš .Par Brežneva grāmatām arī nerunāsim.Tā tik varētu turpināt.

Draugiem Facebook Twitter Google+