×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
26. septembris, 2014
Drukāt

Kazahstānas stepēs konstatē milzu zīmes (2)

Foto: Googe mapsFoto: Googe maps

Izmantojot satelītuzņēmumus no “Google Earth”, arheologi Kazahstānas ziemeļdaļā atklājuši vairāk nekā 50 ģeoglīfus – milzu figūras un zīmējumus uz zemes virsmas, kas saskatāmi tikai no liela augstuma. Tamlīdzīgi seno civilizāciju liecinieki zināmi arī citviet pasaulē un slavenākie no tiem ir zīmējumi Naskas tuksnesī Peru.

Kā vēsta portāls “Live Science”, ģeoglīfus kopējā darbā konstatējuši un apsekojuši Kazahstānas Kustanajas universitātes un Lietuvas Viļņas universitātes zinātnieki. Zīmju izmēri un diametri variē no 90 līdz 400 metriem. Tie ir apļi, kvadrāti, krusti un svastikas, ko latvieši pazīst kā ugunskrustu. Vairums ģeoglīfu veidoti ar zemes uzbērumu palīdzību, bet svastikas gadījumā lietotas koka konstrukcijas. Izrakumi liecina, ka zīmju tuvumā bijušas arī būves un pavardu vietas, kas liek domāt par kādu rituālu noturēšanu.

Kustanajas universitātes zinātnieki norāda, ka senās ciltis ar tamlīdzīgām zīmēm mēgušas iezīmēt savu zemju robežas. “Šodien mēs varam tikai teikt, ka ģeoglīfus ir veidojuši senie cilvēki. Bet kas un ar kādu mērķi, paliek noslēpums,” portālam atzinuši Kazahstānas arheologi Irina Ševņina un Andrejs Logvins.

Gigantiskās zīmes savās zemēs veidojušas daudzas civilizācijas. Tādas ir konstatētas ne vien Naskā, Dienvidamerikā, bet arī Āzijas centrālajā daļā, kur atklāts tūkstošiem riteņveida struktūras, kas lieliski ieraugāmas no gaisa, taču grūti konstatējamas uz zemes. Ģeoglīfi ir sastopami tāpat Brazīlijā, ASV dienvidaustrumos, Lielbritānijā un citviet.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Krievijai darbiņš – Kazahstānā atdzimst fašisms!

  2. mēgušas iezīmēt *)— mēdzušas— būtu pareizāk!

Draugiem Facebook Twitter Google+