×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. maijs, 2015
Drukāt

Kazahus satrauc retu antilop­ju nāve

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kazahstānas pilsonisko sabiedrību satraukusi valstī aizsargājamo saigas antilop­ju sugas pārstāvju masveidīgā izmiršana. Kamēr Kazahstānas amatpersonas notikušajā vaino nāvējošu slimību, vides aktīvisti norāda, ka saigu izmiršanā vainojama vairāku Krievijas kosmosa raķešu avāriju dēļ saindētā apkārtējā vide.

Nopietna katastrofa

Kazahstānas ārkārtas situāciju departaments izplatījis paziņojumu, kurā norāda, ka pēdējo mēnešu laikā valsts ziemeļos esošajā Kostanajas apgabalā bojā gājuši vairāk nekā 19 tūkstoši Vidusāziju raksturojošie senie dzīvnieki, kuri ir iekļauti valstī aizsargājamo sugu sarakstā. Tiesa, kā liecina Kazahstānas vides aktīvistu šonedēļ publicētās ziņas, pagaidām nenoskaidrotu iemeslu dēļ dzīvību zaudējuši vismaz 30 tūkstoši saigu. “Tā sāk veidoties par nopietnu katastrofu,” sarunā ar britu laikrakstu “The Guardian” sacīja Britānijā esošās Saigu aizsardzības alianses pārstāve Īdžeja Milnere-Gulanda. “Es baidos, ka dzīvnieki turpina mirt, un mēs vēl nezinām galīgo mirušo skaitu. Manuprāt, tuvākajās dienās to skaits ievērojami pieaugs.”

Pēc dzīvnieku aizstāvju organizācijas aprēķiniem, Kazahstānā, Turkmenistānā, Uzbekistānā, Mongolijā un Krievijā dzīvo aptuveni 260 tūkstoši saigas sugu antilopju, no kurām pārliecinoši lielākais skaits – 200 tūkstoši – mitinās Kazah­stānas ziemeļu un rietumu apgabalos. Saiga ir ārkārtīgi sena antilopju suga, kuras pārstāvji, pēc vairāku zinātnieku domām, uz planētas dzīvojuši vēl tajos laikos, kad šeit bija sastopami mamuti un zobenzobu tīģeri. Saigas ir aptuveni tikpat lielas, cik kazas, taču šos dzīvniekus īpašus padara gan neparastais deguns, kas nedaudz atgādina nelielu snuķi, gan skaistie dzintara krāsas ragi, kurus īpaši iekārojuši malumednieki. Kā norāda dzīvnieku aizstāvji, tieši malumedniecība bijis galvenais iemesls, kāpēc neparastā antilopju suga jau vairākkārt bijusi tuvu pilnīgai izmiršanai. “Kopš 1993. gada saigu populācija sarukusi par 95 procentiem. Dzīvnieku liktenis bijis cieši saistīts ar ekonomiskajām problēmām Krievijā deviņdesmitajos gados, kas izraisīja lauku ekonomiku sabrukumu, bezdarbu un nabadzību. Saigu medniecība kļuva par ienākumu un pārtikas avotu,” teikts starptautiskās dzīvnieku aizstāvju organizācijas “Savvaļas aizsardzības tīkls” sagatavotajā aprakstā par apdraudētās dzīvnieku sugas skumjo likteni. Tajā arī uzsvērts, ka saigas, kas tiek dēvētas par Vidusāzijas stepju karalienēm, parasti spējušas pārdzīvot smagus klimatiskos apstākļus – gan ilgu sausumu, gan bargas ziemas. “Šī ir ļoti neparasta suga, jo saigas dzīvo patiesi grūtos ap­stākļos, kur valda gan bargas ziemas, gan milzīgs sausums. Šai dzīvnieku sugai ir dabiskas spējas atjaunoties,” paziņoja Milnere-Gulanda.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+