×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.6°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
23. novembris, 2016
Drukāt

Kazas siera skandāls Igaunijā: jauno lauku lietu ministru vaino blēdībā (4)

Foto LETAFoto LETA

Igaunijas nedēļas laikraksts “Eesti Ekspress” trešdien vēstīja, ka kazas piena siers, kuru pārdot nule amatā apstiprinātā lauku lietu ministra Martinam Repinskim piederošā kompānija, ir importēts un nav organisks produkts, bet uzņēmuma īpašnieks ir nodarbojies ar nodokļu manipulācijām un nav samaksājis darbiniekiem algas.

Rapinskis aizdomas noraidījis kā apmelošanu un solījis vērsties tiesā.

30 gadus vecajam Rapinskim piederošās organiskās zemnieku saimniecības Konju ciemā, Austrumviru apriņķī, kazas siers tiek pārdots visā Igaunijā. Pirms diviem gadiem Repinskis atvēra lauku saimniecības veikalu Tallinas centrā, par kura mērķi noteica tikai Igaunijas saimniecībās audzētu un organisku produktu tirdzniecību, vēstīja “Eesti Ekspress”.

Laikraksts norādīja, ka savās pirmajās intervijās pēc izvirzīšanas laiku lietu ministra amatam Repinskis ir solījis palīdzēt vietējiem lauksaimniekiem un apliecinājis, ka Igaunijas pārtikas produkti un eksports ir viņam vissvarīgākie jautājumi.

Vienlaikus laikraksts noskaidrojis, ka tikai divas nedēļas pēc veikala Tallinā atklāšanas Konju saimniecībā Igaunijas ziemeļaustrumos tika piegādāta pirmā kazas siera partija no Nīderlandes kompānijas “De Molkerei”. Šī kompānija atrodas Nīderlandes ziemeļu piekrastē un pienu iepērk no valstī lielākās kazu saimniecības, kurā ik dienu tiek izslauktas ap tūkstoš kazām. “De Molkerei” preses pārstāve Elsa Hartoga apstiprināja, ka ferma, kas atrodas netālu no uzņēmuma un no kura tas iepērk kazas pienu, nav organiskā saimniecība.

Viņa teica, ka Konju saimniecība sieru ir pasūtījusi piecas reizes 50-200 kilogramu partijās. “Eesti Ekspress” novēroja, ka Konju saimniecība kazas sieru pārdot iepakotos apaļos gabalos, kura katra svars ir ap 180 gramiem.

Laikraksts apgalvoja, ka Nīderlandē izgatavotais siers tiek piegādāts Konju, kur darbinieces ar rokām izveido tām apaļu formu. Lielākā daļa darbinieču esot nepilngadīgas, un uz siera iepakojuma tiekot uzlīmēta etiķete ar uzrakstu “Ražots Igaunijā”.

Repinskis norādīja, ka kazas sieru Nīderlandē iepircis, lai dažādotu piedāvājumu. “Tā bija daļa no ilgtermiņa plāna. Lai gan Igaunijā ražotas pārtikas popularizēšana ir mūsu mērķis, otrs mērķis ir arī parādīt dažādus produktus, ko var izgatavot no kazas piena. Mēs sieru no Nīderlandes ievedām, lai dažādotu produktu klāstu un piedāvājumu mūsu veikalā. Mēs plānojam nākotnē no Nīderlandes ievest arī citus kazas piena produktus,” viņš klāstīja.

Igaunijas lauksaimniecības reģistru un informācijas pārvaldes PRIA dati liecina, ka Repinska fermā ir 517 kazas, no kurām apmēram 200 ir piena kazas. Februāra vidū pilnvarota veterinārārsta veiktā pārbaudē noskaidrot, ka tajā ir 433 kazas, no kurām 170 ir piena kazas.

“Eesti Ekspress” žurnālists, kurš apmeklēja fermu, klātienē redzējis apmēram 50 kazu.

Laikraksts arī citējis bijušo saimniecības darbinieku Ņikitu Saharovu sakām, ka, strādājot pie Repinska, vienmēr bijušas problēmas ar algas saņemšanu un ministrs viņam joprojām esot parādā 1835 eiro.

Repinskis gan paziņoja, ka viņa rīcībā esošā informācija liecina, ka “visas algas tagad ir samaksātas. Ja ir darbinieki, kas apgalvo pretējo, viņi var vērsties Darba inspekcijā.

Par Saharovu viņš sacīja, ka augustā darbinieku atlaidis, jo viņš par saimniecību teicis pārāk daudz sliktu lietu citiem cilvēkiem.

Pašlaik Repinskim pieder divi uzņēmumi, liecina “Eesti Ekspress” apkopotā informācija. Nedēļu pirms izvirzīšanas ministra amatam viņam piederēja vēl viena kompānija “Konju Moisa Talu”, kas nodarbojas ar lauku tūrismu un mazumtirdzniecību. Kompānija kurai ir lieli nodokļu parādi, līdzīpašniece agrāk bija Ksenija Klockova. 16.novembrī tika nomainīts uzņēmuma nosaukums pret “Reidi Moobliari” un par tā vadītāju iecelta Repinska māte Roza Nikolajeva. “Reidi Moobliari” nodokļu parāds ir 7555 eiro, vēstīja “Eesti Ekspress”.

“Šis raksts nav nekas vairāk kā nomelnošana un tajā ir daudz nepatiesu aizdomu. Es par šo rakstu plānoju vērsties tiesā pret “Eesti Ekspress”, kā arī atklāt anonīmos avotus, kas tajā citēti,” politiķis rakstīja sociālās saziņas vietnē “Facebook”.

Trešdien Igaunijas parlamentā zvērestu dos Centra partijas līdera Jiri Ratsa veidotā valdība, kurā līdzšinējam parlamenta deputātam Repinskim paredzēts lauku lietu ministra amats.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Korektor, lūdzu izlasi! “Organic” tiek oficiāli tulkots kā “bioloģisks” vai “ekoloģisks”, šo oficiālo terminu lietojumu nosaka bioloģiskās lauksaimniecības regula (Council Regulation (EC) No. 834/2007). Latviski “organisks” ir kā no iekšējiem orgāniem nācis..

  2. durnoi primer zarazīķelen Atbildēt

    Estiņi ar ceļ āžus par dārzniekiem …

Draugiem Facebook Twitter Google+