Latvijā

KAZIUKAS GADATIRGUS 2018: Simts metru garš galds, dāvanas Viļņas pilsētai un nākotnes gadatirgus vīzija0

Kaziukas gadatirgus, kas šogad notiks 414. reizi, gatavojas pārsteigt Viļņas iedzīvotājus un tās viesus ar radošajiem izstrādājumiem, īpašajiem pasākumiem un kulinārijas atklājumiem. No 2. līdz 4. martam vairāk nekā 3000 Kaziukas gadatirgus tirgotāju nosegs Viļņas vecpilsētas ielas ar verbām (tradicionālajiem lietuviešu pūpolu pušķiem), kokgriezumiem, barankām un citu valsts mantojuma produkciju. Pēc gadatirgus organizatora Vytenis Urba vārdiem, Kaziukas jau sen nav vairs tikai tirdzniecības laukums: „Būs ne tikai ko iegādāties, bet arī kur acis pamielot! Ne velti šo gadatirgu mēs saucam par simtgades gadatirgu, jo pasākumu, kuri notiks par godu šim notikumam, būs tiešām daudz ”, – saka V. Urba.

Rātslaukumā – Lietuvas simtgades galds un rekordi

No 3. līdz 4. martam Viļņas Rātslaukumā nostiepsies simts metru garš galds, kuram piesēst klāt un nogaršot svētku ēdienus tiks aicināti visi gadatirgus viesi. Simtgades galds kļūs par vienu no galvenajiem šī gada gadatirgus izklaides objektiem un populāru tikšanās vietu. Simtgades galda ēdienkarte tiks sastādīta no lietuviešu produktiem. „Pateicoties projekta partneriem, svētku pusdienas varēs nobaudīt par simbolisku cenu, bet par to labu garšu parūpēsies Lietuvas Bārbekjū cepēju asociācijas meistari, kuri pasniegs gaļu tieši no 100 metru gara grila”, – sacīja V. Urba.

Laukumā ar jautru troksni un kņadu tiks fiksēti pat vairāki ļoti gardi rekordi: Raseiņu rajona pašvaldība izgatavos vislielāko saldo verbu Lietuvā, kas tiks rotāta ar daudzkrāsainajām piparkūkām. Vēl viens rekords, kura sasniegšanā sestdien varēs pievienoties arī gadatirgus dalībnieki – vislielākā trīs krāsu karoga kompozīcija, kas tiks izveidota no cepumiem. Kaziukas gadatirgus viesi varēs veidot tūkstošiem veselīgu cepumu pie speciāli uzbūvētas konstrukcijas.

Cieņas izrādīšana netradicionālajai mākslai un modei

Lukiškes laukumā kokgriezēju klubs „Steel Beavers chainsaw carving club“ iepazīstinās ar maz zināmo mākslas veidu – izmantojot benzīna motorzāģus, tiks izgrieztas dažādas figūras, tāpēc laukumā parādīsies pūces, ērgļi un citas skulptūras. Katru gadatirgus dienu laukumā notiks ātrās griešanas sacīkstes, kuru laikā koka klucis kļūs par mākslas darbu ātrāk nekā stundas laikā. Pēc sacensību norises, visi darbi tiks pārdoti izsolēs, kas notiks gadatirgus laikā.

Savas prasmes demonstrēs ne tikai kokgriezēji, bet arī dizaineri – Viļņas katedrāles laukumā modes cienītājus aicinās Dizaina aleja, kurā pulcēsies pat 120 jauno perspektīvāko Lietuvas dizaineru.

Katedrāles laukumā – no spēlēm līdz sociālās uzņēmējdarbības idejām

Katedrāles laukumā un tam apkārt tradicionāli norisināsies „Bērnu un jauniešu Kaziukas” – tā ir vieta, kur netrūkst spēļu un citu izklaižu. Kamēr mazie būs iesaistījušies spēlēs un izklaidēs, vecāki tiks aicināti iepazīties ar sociālās uzņēmējdarbības ideju. „Versli Lietuva” kopā ar saviem partneriem Sociālās uzņēmējdarbības tirdzniecības arkā, katedrāles laukumā, iepazīstinās ar vairāk nekā divdesmit sociālā biznesa piemēriem, kas nodarbojas ar valsts sociālo problēmu risināšanu un cenšas to pozitīvi ietekmēt, izmantojot sociālās inovācijas.

Nākamgad – nākotnes Kaziukas

Šī gada Kaziukas gadatirgus reklāmas kampaņā figurē „Robotikos akademija” robots NAO, kas ir kļuvis par Kaziukas gadatirgus simbolu. Pēc organizatoru domām, tā nav nejauša sakritība, bet gan ievads nākamajā gadā, jo nākamgad sadarbībā ar „Robotikos akademija” ir ieplānots izveidot nākotnes Kaziukas gadatirgus zonu, kurā tradīcijas tiks atspoguļotas modernā veidā – viesus apkalpos roboti-pārdevēji, kā arī viņi tiks aicināti iegādāties 3D drukātas verbas un koka karotes, kas atdzīvojas.

Fakti par Kaziukas gadatirgu:

Kaziukas gadatirgus notiek kopš 1604. gada;

1827. gadā Viļņas tirgotāji saņem privilēģiju rīkot trīs dienu Svētā Kazimira gadatirgu;

Šī gada kopējais Kaziukas gadatirgus garums – 17 kilometri;

Savus darinājumus prezentēs vairāk nekā 300 sertificētu tautas mantojuma meistaru;

Roku darba verbas piedāvās vairāk nekā 100 pārdevēju.

LA.lv