×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
28. decembris, 2012
Drukāt

Kažoka: deputātiem nākamgad jāuzlabo sadarbība gan pozīcijā, gan ar opozīciju

kazoka2812

Nākamajā gadā tautas kalpiem jāmēģina uzlabot parlamentārās sistēmas funkcionēšanu ‒ trim koalīcijas partijām jāturpina mācīties, kā labāk sastrādāties vienai ar otru, kā arī jāmācās labāk sastrādāties ar opozīcijas partijām, aģentūrai BNS atzina politoloģe Iveta Kažoka.

Viņa gan norādīja, ka šur tur pirmās iestrādes jau pašlaik ir redzamas. Pozitīvi ir tas, ka dažas Saeimas komisijas jau vada opozīcijas pārstāvji. Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisiju vada Sergejs Dolgopolovs (“Saskaņas centrs”, SC), Sociālo un darba lietu komisiju vada Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība), arī Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju vada SC pārstāvis Vitālijs Orlovs.

Tomēr vēl joprojām ir diezgan daudz lietu, kur vēl iet uz priekšu, lai uzlabotu parlamentārās sistēmas funkcionēšanu, paskaidroja politoloģe.

Viņa uzskata, ka koalīcijas partijām vajadzētu mazāk iesaistīties aizdomīgos darījumos vienai ar otru, kas veikti “trekno gadu labākajās tradīcijās”.

Kažoka sacīja, ka nav īsti parezi, ka kādām nozarēm vai konkrētiem projektiem tiek piešķirts papildu finansējums tāpēc, ka tas ir simpātiski kādai partijai un citas politiskas partijas nav spējušas atteikt, jo tām arī vajadzīgs tās partijas atbalsts kādā citā jautājumā.

“Kaut kādā ziņā šādi barteri parlamentārajā sistēmā, kur darbojas koalīcijas valdības, varbūt ir neizbēgami. Bet vienlaikus šādi barteri varētu neizpausties gluži tik neglītos veidos, kā tas ir bijis šogad, piemēram, attiecībā uz budžetu vai kādiem citiem jautājumiem,” viņa paskaidroja.

Šai koalīcijai arī ir labāk jāmācās sastrādāties ar opozīcijas partijām, teica Kažoka.

Tās būtu nevis brutāli jāuzpērk, lai nodrošinātu konkrētus balsojumus, saņemot apmaiņā kādus citus labumus viņu vēlētāju kategorijā, bet gan jāizveido dzīvotspējīgāks modelis.

Politoloģe minēja, ka arī opozīcijas partijas jāiesaista lēmumu pieņemšanā. Piemēram, pārdomājot, kā tās saņem informāciju par to, ko dara valdība.

Tādējādi būs iespējams panākt pilnvērtīgāk funkcionējošu parlamentāro sistēmu, kur opozīcija ir ne tikai tie cilvēki, kas pie izdevības nomainīs koalīciju ar saviem pārstāvjiem, bet arī uzmanīgs sargsuns attiecībā uz to, ko dara valdība.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+