×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
1. novembris, 2014
Drukāt

Kažoka: vairākiem topošajiem ministriem nav izpratnes par savu nozari (8)

Foto-LETAFoto-LETA

Politoloģe Iveta Kažoka.

Topošā valdība nav vienota, bet “trīs daļās sašķelts pīrāgs”, kur katra daļa cenšas ieriebt citai, uzskata politoloģe Iveta Kažoka.

Viņas skatījumā nākamā valdība nav vienota un droša, valdībai tāpat kā iepriekš nav konkrētu mērķu, kurus tā vēlas sasniegt. Arī pašās koalīcijas partijās, piemēram, “Vienotībā” un tās vadībā, esot vērojama nestabilitāte, kā arī izskan izteikumi, ka tā netiek veidota kā ilglaicīga valdība.

Valdībā neiekļautās partijas varētu veidot spēcīgu opozīciju, kas ietekmētu valdības stabilitāti, aģentūrai LETA pieļauj Kažoka. Pēc viņas domām, arī pats process, kā tiek veidots Ministru kabinets, negarantē stabilitāti, jo nekur citur Eiropas Savienībā tik atklāti netiek dalītas ietekmes sfēras.

Politoloģe norāda, ka koalīcijas veidolu un pastāvēšanu ietekmēt varētu arī sarkano līniju neesamība. 11.Saeimā bija skaidri nospraustas sarkanās līnijas un koalīcijas sastāva variācijas bija ierobežotas, tomēr patlaban iespējas ir daudz plašākas un izveidot koalīciju ar citu sastāvu ir salīdzinoši vienkāršāk.

Kopumā gan jaunizveidotā valdība prezidentūras procesu Eiropas Savienības (ES) padomē varētu “pārziemot”, prognozē Kažoka.

Attiecībā uz topošajiem ministriem, nesaucot konkrētus vārdus, politoloģe ir nobažījusies, ka vairāki no viņiem varētu nebūt pietiekami spēcīgi, lai veiksmīgi novadītu Latvijas prezidentūru ES padomē. Vairākiem topošajiem ministriem neesot ne pietiekamas valodas prasmes, ne izpratnes par nozari gan Latvijā, gan ES.

Komentējot 11.Saeimas paveikto, Kažoka ir pārliecināta, ka tas bija spēcīgākais parlamenta sasaukums. Saeimai trīs gadu laikā ir izdevies stiprināt tiesiskumu, pieņemts partiju finansēšanas likums, kā arī ieviesti atklātie balsojumi par amatpersonām. Tāpat 11.Saeimā vairāku komisiju vadīšana uzticēta opozīcijai, kā ar politikā ienākuši vairāki spēcīgi cilvēki, atzīst Kažoka.

Politoloģe uzsver, ka 10.Saeimas atlaišana bija pareizs solis, kas ļāva attīrīt politisko sistēmu no vairākiem oligarhiem un to partijām. Zaļo un zemnieku savienība iekšēji kļuva stiprāka, un Ventspils mēra Aivara Lemberga ietekme mazinājās, arī “Vienotībā” uz laiku apstājās iekšējā degradācija.

Progresu, kas saistīts ar Valda Zatlera rīkojumu atlaist 10.Seaimu, vēsturnieki varēs novērot pēc vairākiem gadiem, pārliecināta Kažoka.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Kažokai vajag veci un suni, tad nāks pie prāta

 2. Te nu Kažokai taisnība.Vairākas ministres tikai savās domās zīlē, kasjazina ,kas jādara.Faktiski galvās ir pilnīgs tukšums. Bet redzēt no malas to jau nevar, tāpēc visi deputiķi apmierināti smaida. viss ir galīgz stulbums,. Bet cīnīties ar to ir grūti – savu vājo saprašanu jau neviens neapjēdz.

 3. Nav jābūt politologam, lai kādu aprunātu. Kur ir argumenti, ka dažiem ministriem trūkst kompetences, ka koalīcija sašķelta, ka valdībai nav mērķu? Šādas runas bez konkrētības, argumentiem un faktiem no saziņas līdzekļim plūst katru dienu un tas ir parasts populisms, kas nedara godu ne politologiem, ne žurnālistiem, bet nodara vienīgi ļaunumu sabiedrībai. Ir tik viegli teikt sliktu par citiem, lai pats kļūtu populārs, publiski aprunāt kādu vēl strādāt nesākušu ministru, lai celtu savas akcijas.Tikai tāpēc, ka “es tā domāju”, nevis tāpēc, ka tas ir pierādīts un atbilst patiesībai. Un pie reizes graut arī valsts un valdības tēlu sabiedrības acīs. Tikai to laikam sauc nevis par vārda un uzskatu brīvību, bet gan par visatļautību. Vai nav ērta pozīcija?

 4. Ne tikai vairākiem, bet DAUDZIEM MINISTRIEM NAV SAPRAŠANAS PAT VIEKĀRŠOS JAUTĀJUMOS PAR VALSTI KĀ TĀDU, KUR NU VĒL KAUT KO DZIĻĀK IZPRAST!? Spilgts piemērs pirmdiena Dombura studijā ar režisoru Viesturu Kairišu un pārējiem viesiem – ne Straujumas kundze, pārējie topošās valdības cilvēki NESAPRATA, ko saka tik vienkāršiem vārdiem Kairišs, Domburs un citi!??? Viņi pat paliek dusmīgi un tas jau UZJAUTRINA… Secinājums: CIK TĀLU NO TAUTAS ATRODAS MINISTRI UN VALDĪBA!??? NONSENSS!!! GRIBOT NEGRIBOT IR JĀPIEKRĪT VIENAI BRUTĀLAI FRĀZEI: ESAM PAKAĻĀ UN NEKAS MUMS NEBŪS, JA TĀDAS VIDUVĒJĪBAS VALDĪS VĒL 4 GADUS( tās nav 4 dienas vai mēneši!?). Atkal skan frāze: KO TĀDUS IEVĒLĒJĀT????? Pretjautāšu: KĀPĒC GUDRINIEKI NEUZSTĀJĀT MANĪT VĒLĒŠANU SISTĒMU PIRMS 12. SAEIMAS VĒLĒŠĀNĀM UN NERUNĀJĀT KATRU DIENU PAR ŠO JAUTĀJUMU VISU 11.SAEIMAS LAIKU?????????????? VISI ESAM VIENLĪZD VAINĪGI, KA MUĻĻĀSIMIES VĒL4 GADUS PA SASMIRDUŠU VECU SVIESTU, ja turpināsim ik dienas necilāt šo jautājumu, atstājot tam iespējas PŪT KĀDĀ PLAUKTĀ kā tas bijis līdz šim????

 5. … POLITOLOGAM jabut NEINTRALAM sava skatijuma … un faktus secinajumiem nedrikst izlasit selektivi ka tas atkal noticis, proti:

  1. – ‘ … pasas koalicijas partijas …verojama nestabilitate … piemeram, Vienotiba …’ !

  a. – Tad ka novertet situaciju ZZS partija, kas pierada Lemberga absoluto iespaidu uz ZZS programmu un darbibu: jo, nekatoties uz politiski vajadzigiem un pretejiem ‘patriotisko’ biedru izteicieniem, par kuriem, piemeram, Vejonim pec visam politiskam tradicijam butu bijis janoliek ministra amats, vai jamaina politiska partija … nekas tamlidzigs nav noticis – nekas … iznemot vel intensivaku Lemberga lidzdalibu ZZS, un personigu interesu del formulejot un iespaidojot Bezabrenes politiku … (VARAM)!

  b.- Un atkal, vieniga solidara un patriotiska partija NA – ar absoluti iekseju stabilitati – tiek attiecigi NEPATIESI pielidzinata sava esamiba un darba ar Vienotibas esoso nestabilitati un ZZS viltiba sasniegto maksligo nestabilitati — Ka tas ir pienemams, ja to dara KADA … tiesam analizes nespejiga vai ari neparprotama aizsprieduma apsesta akademiskas persona ar inuendo palidzibu … !!!!!!!!!!!!!!!

  2.- Sarkana linija ir un tiek pielietota: SX partijas mahinacijas ar socialisma apgaismojumiem tiek nemtas vera – un tik un ta sads himerisks ‘lielais mels’ netiks valdiba … !

  … Un atkal. netiek piemineta NA kuras ministri tiek izveleti pec profesionalitates un citam attiecigam spejam !

  … TAD JAJAUTA, KADU POLITISKU SPEKU VAI POLITISKAS STRAUMES VIRZIENU, SEIT MEGINA PASLEPT SI POLITOLOGE – JO NEINTRALA TA NAV, NE ARI PATIESA SAVOS IZVERTEJUMOS !

 6. Cik desmitgades vēl jāgaida, lai ministrijas vadītu nozeres speciālisti nevis partiju ielikteņi? Un mēs brīnāmies, ka esam totālā pakaļā.

 7. Progresu, kas saistīts ar Valda Zatlera rīkojumu atlaist 10.Seaimu, vēsturnieki varēs novērot pēc vairākiem gadiem, pārliecināta Kažoka.
  – O,yes – kā gan citādi, kā vienīgi un tikai “progress”! Uz priekšu, pretim pilnīgai saplūšanai ar ES kodolu:
  “Cilvēki no Latvijas emigrēs vēl trīs četrus gadus, kuru laikā valsti pametīs vēl aptuveni 100 000 iedzīvotāju, prognozē šā 2011.g. Spīdolas balvas ekonomikā ieguvējs, Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans (LETA,21.AA.2011.)

 8. Nesaprotu šādu neko neizteicošu rakstu jēgu.Šādi var kladzināt jebkurš,kas nedaudz seko tam ,kas notiek politikā.Ja jau aicina runāt speciālisti,tad varētu būt arī pamatojums par švakajiem ministriem.

Draugiem Facebook Twitter Google+