×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
19. februāris, 2016
Drukāt

Ķekavas apvedceļš – Junkera cīrulis (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Gatavības stadijā ir pirmie projekti, ko finansē no Eiropas Stratēģisko investīciju fonda.

Tiklīdz EK prezidents Junkers 2014. gada novembrī paziņoja par Eiropas Stratēģisko investīciju fonda izveidi, tā dalībvalstis iesniedza 2000 pieteikumus projektiem, kuru kopējā vērtība ir apmēram 1,3 triljoni eiro. To skaitā Latvija pieteica 57 projektus. Tagad beidzas aizdevuma noformēšana pirmajam no tiem – Ķekavas apvedceļa būvei.

“Ir iestrādes Ķekavas apvedceļa projektā, kas ir ļoti gatavs projekts – izgājis apstiprināšanas un, cerams, saņems finansējumu, tad ir Skanstes konferenču ēkas būvniecības projekts, ir starptautiskās lidostas “Rīga” iniciatīva par zinātnes parku, arī “Altum” strādā pie MVU projektiem,” atklāj finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Pirmdien Rīgu apmeklēja Eiropas Investīciju bankas (EIB) viceprezidents Jans Vapāvuori. EIB apsaimnieko Eiropas Stratēģisko investīciju fonda aizdevumus. Dana Reizniece-Ozola ar Janu Vapāvuori jau bija pazīstami kā Latvijas un Somijas ekonomikas ministri. Tagad Jans Vapāvuori ir Eiropas investīciju bankas viceprezidents, kurš atbildīgs arī par Latvijas reģionu, bet Dana Reizniece-Ozola kā finanšu ministre ieinteresēta pēc iespējas lielāku investīciju piesaistē Latvijas projektiem, tāpēc atļāvās viņu nodēvēt par “savu neformālo aģentu”.

“Mēs esam izmantojuši vairāk par diviem miljardiem eiro gan publiskajā, gan privātajā sektorā. EIB arī turpmāk varētu būt ļoti labs atbalsta instruments, ņemot vērā to, ka tas apsaimnieko arī Eiropas Stratēģisko investīciju fonda finansējumu. Junkera plāns ļauj īstenot projektus ar lielāku riska pakāpi,” teica finanšu ministre. “Tas nav grants, bet aizdevums ar izdevīgiem nosacījumiem.”

EIB ir lielākā starptautiskā finanšu institūcija pasaulē, divreiz lielāka nekā Pasaules banka. Tā pieder 28 dalībvalstīm, tostarp Latvijai, atgādināja Jans Vapāvuori. “Kā Eiropas banka mēs ieguldām Eiropas ekonomiskajā izaugsmē un atlabšanā. Piemēram, EIB ieguldījums kopējās Eiropas investīcijās ir audzis no 1,3% līdz 2,5% pērn.”

Attīstības finanšu institūcija “Altum” ar Eiropas Investīciju fonda atbalstu cer Eiropas Stratēģisko investīciju fondu izmantot mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam, īpaši inovatīvu uzņēmumu atbal­stam, informēja “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

“Altum” iecerējis divas investīciju programmas – “InnovFin” un “Cosme”. “InnovFin” programmā iecerēts ar aizdevumiem atbalstīt vairāk nekā 100 inovatīvus uzņēmumus, piešķirot kopumā līdz pat 30 miljoniem eiro. “Cosme” programmā plānots aizdevumus piešķirt vairāk nekā 200 uzņēmumiem, un kopējais aizdevumu portfelis varētu sasniegt 15 miljonus eiro. Mazo un vidējo uzņēmumu ieguvums, aizņemoties līdzekļus šajās pro­grammās, būtu mazākas procentu likmes un mazāks nepieciešamais nodrošinājums, skaidroja Bērziņš.

Vaicāts par Latvijas aktivitāti salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm, EIB viceprezidents “LA” atzina, ka Latvijas aktivitāte ir aug­stāka par vidējo ES. “Tiesa, Lietuva ir aktīvāka par Latviju, toties jūs esat aktīvāki par Igauniju,” sacīja Jans Vapāvuori. “Latvijas izaicinājums ir valsts mazais mērogs, tāpēc ka mēs lielākoties finansējam lielus projektus un mazās valstīs kā, piemēram, Latvijā nav iespējami tik daudzi lieli projekti. Tāpēc laba ziņa Latvijai ir jaunā iniciatīva atbalstīt mazo un vidējo biznesu,” viņš piebilda.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Mega pilsētai Ķekavai apvedceļš. Kad Bauskai būs?

  2. Lai ventspilniece Dana paskaidro, vai krievu uzņēmēju veiksmes stāsts Pobeda Ventspilī arī ir fonda ietvaros…?

Draugiem Facebook Twitter Google+