Ekonomika
Darbs un nauda

Tūkstošiem nodokļu maksātāju nav atguvuši pārmaksāto nodokli1


Valsts ieņēmumu dienesta ēku komplekss.
Valsts ieņēmumu dienesta ēku komplekss.
Foto: LETA

Lai gan Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā ir informācija par tiem darba ņēmējiem, kam pienākas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamais minimums un atvieglojumi, un līdz ar to VID atvieglojumus varētu piemērot automātiski, tomēr nodokļu iekasētāji to nedarīs un arī IIN aprēķinā izmaiņas neplāno.

Valsts kontrole (VK) vakar norādīja, ka pērn vismaz 70 486 iedzīvotāji neesot saņēmuši tiem pienākošos IIN atvieglojumus un prognozēto neapliekamo minimumu.

Šo cilvēku mēneša ienākumi samazinājās vidēji par 25 eiro tikai tādēļ vien, ka viņi VID elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS) nebija fiksējuši atzīmi par savu vienīgo ienākuma gūšanas vietu.

“Valsts rīcībā ir informācija par cilvēkiem, kas strādā vai savus ienākumus saņem vienā darbavietā. Taču šiem cilvēkiem VID elektroniskajā sistēmā ir jāiesniedz algas nodokļu grāmatiņa, tādējādi apliecinot savu gribu, ka vēlas saņemt atvieglojumus.

Nodokļu atvieglojumi ir tādi paši budžeta izdevumi kā citi, kuriem ir noteikts mērķis un konkrēts rezultāts, kas jāsasniedz. Līdz ar to, mūsuprāt, cilvēkiem nebūtu papildus jāpauž griba, vai viņi vēlas, ka tiek iesaistīti šī mērķa sasniegšanā,” uzsvēra Valsts kontroles padomes locekle Zita Zariņa.

Iedzīvotāji 2018. gadā IIN samaksāja par 20,8 miljoniem vairāk, nekā viņiem tas bija jādara, aprēķinājuši VK speciālisti. Pārmaksātos nodokļus viņi varēs atgūt, tikai iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Turklāt tikai tad, ja zinās par savām likumīgajām tiesībām un pratīs rīkoties EDS vidē.

Valsts kontrole vērš arī uzmanību uz to, ka cilvēku datorlietošanas prasmes un fiziskās iespējas bieži vien var traucēt izteikt šo gribu saņemt pārmaksāto nodokli.

Turklāt deklarācijas iesniegšana šajos gadījumos ir papildu slogs un neērtība gan iedzīvotājiem, gan arī VID, administrējot un atmaksājot IIN pārmaksu.

Taču Valsts ieņēmumu dienests neatbalsta automātisku ar IIN neapliekamā minimuma un atvieglojuma aprēķinu.

“Tas var radīt jaunas nodokļa piemaksas pienākumus fiziskajām personām,” uzskata VID ģenerāldirektores padomnieks Andrejs Vaivars. Jau tagad vairāk nekā 199 tūkstošiem iedzīvotāju par 2018. gadu jāmaksā valsts budžetā vairāk nekā 46 miljoni eiro nesamaksātais IIN.

VID esot veicis analīzi par VK norādītajām 70 486 personām, kurām algas nodokļa grāmatiņa nebija iesniegta vienīgajā ienākumu gūšanas vietā, un secinājis, ka līdz revīzijas noslēgumam 43 327 no tiem jau ir iesnieguši gada ienākumu deklarāciju un saņēmuši IIN pārmaksu – 13,9 miljonus eiro.

Līdz ar to VID uzskata, ka pagaidām 27 160 nodokļu maksātāju nav ieguvuši pārmaksāto IIN daļu 6,9 miljonu eiro apmērā. VID arī atgādina, ka pārmaksātos nodokļus var atgūt trīs gadu laikā.

Pensionāri saņems visu pensiju

Tāpat Valsts kontrole, veicot valsts un pašvaldību 2018. gada budžetu revīziju, atklājusi, ka vismaz 5486 pensionāri ar invaliditāti pērn nav saņēmuši tiem pienākošos pensiju pilnā apmērā.

“Un tas nav tāpēc, ka šie cilvēki nav gribējuši saņemt atvieglojumus, bet gan pastāv objektīvi apstākļi, iemesli vai ierobežojumi, kāpēc cilvēki šo ķeksi sistēmā nav spējuši ievilkt,” sacīja VK padomes locekle Z. Zariņa.

VK norāda, ka VID un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) tā arī nav spējuši nodrošināt, lai pensiju aprēķinā VSAA katru mēnesi pareizi piemērotu nodokļu atvieglojumus un pensionāri attiecīgi ik mēnesi saņemtu vairāk naudas uz rokas.

Vidēji samazinājums bija 7,40 eiro mēnesī, jo pensijas aprēķinā VSAA nepiemēroja IIN atvieglojumu par invaliditāti. Šie pensionāri 2018. gadā pārmaksāto IIN varēs atgūt, tikai iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

“Mēs redzam, ka no tiem apmēram deviņiem tūkstošiem cilvēku, kas pirms trim gadiem nebija saņēmuši laikus šos atvieglojumus, pērn joprojām tūkstotis pensionāru tos nebija saņēmuši,” piebilda Z. Zariņa.

VID informēja “Latvijas Avīzi”, ka pārliecināsies, vai visi pensionāri ir saņēmuši sev pienākošos nodokļu atvieglojumus par 2018. gadu, un vajadzības gadījumā aicinās viņus iesniegt gada ienākumu deklarācijas.

Patentmaksātāji negribot kļūst par pārkāpējiem

VK aicina VID un Finanšu ministriju vienkāršot arī patentmaksātāju reģistrēšanas sistēmu. Revīzijā konstatēts, ka amatniekiem, frizieriem, fotogrāfiem un citām personām, kuras izvēlas maksāt nodokļus vienkāršotā kārtībā – samaksājot tikai patentmaksu, nav nemaz tik viegli saprast un ievērot prasības, lai nenonāktu konfliktā ar VID.

“Tā ir laba iniciatīva, kas uzsākta, lai sīkuzņēmējiem palīdzētu godīgi darboties un nomaksāt nodokļus. Diemžēl procedūra, kādā patentmaksātātāji var reģistrēties, ir sarežģīta. Ne jau aiz ļaunprātības, bet kļūdoties cilvēks var kļūt par pārkāpēju.

Cilvēks patentmaksu ir samaksājis, bet aizmirsis iesniegt iesniegumu, un, no valsts puses skatoties, viņš jau kļūst par nodokļu aktu pārkāpēju,” VK norāda uz vēl kādu “nelielu, bet nepatīkamu” problēmu saistībā ar patentmaksājumiem.

Šobrīd veidojas situācijas, kad persona veic maksājumu un strādā pārliecībā, ka ir patentmaksātājs, taču nav nokārtojusi formalitātes – nav iesniegusi iesniegumu VID. Darbība bez iesnieguma tiek uzskatīta par pārkāpumu.

VID ģenerāldirektores padomnieks A. Vaivars atzina, ka saskaņā ar likumu, lai kļūtu par patentmaksātāju, ir jāiemaksā patentmaksa, kā arī jāiesniedz iesniegums VID.

Saistītie raksti

Taču VID atsevišķos gadījumos nācis pretī nodokļu maksātājiem, piemēram, neliedzot veikt saimniecisko darbību, kad ir saņemts iesniegums par patentmaksas piemērošanu, bet patentmaksa nav saņemta vai saņemta daļēji.

“VID darbinieki sazinās ar maksātāju un informē par trūkstošo patentmaksu. Ja maksātājs informē par samaksu vai apņemas veikt maksājumu, tad darbinieki gaida patentmaksas ieskaitīšanu budžeta kontā, un tikai tad reģistrē patentmaksātāju ar mēneša pirmo datumu,” informē A. Vaivars.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Baltijā atbalstīs mazos uzņēmumus
16 stundas
LE
LETA
Ekonomika
VIDEO. Kazāks: Ekonomika bremzējas. Labāk nekļūs, sliktāk – iespējams
17 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Noskaidroti 14 uzņēmumi, kuri turpinās dalību SEB uzņēmumu Izaugsmes programmā
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
“Naudas trūkums budžetā – tā ir standarta situācija.” Saruna ar finanšu ministru 1
13 stundas
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien gaidāms apmācies un mitrs laiks
6 minūtes
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Kā budžets, tā protesti…
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Dāvinājuma un fiktīvi līgumi – skandālu ēnā noris LFF ārkārtas kongress
15 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Kāpēc apstrādes rūpniecība buksē
57 minūtes