Foto-LETA/AFP

Kemerons: Lielbritānija ir gatava karot Folklenda salu dēļ 0

Lai paturētu Folklenda salas, Lielbritānija, ja tas būs nepieciešams, ir gatava karot, svētdien, 6.janvārī, apliecināja premjerministrs Deivids Kemerons (attēlā), ar šiem spriedumiem nākot klajā neilgi pēc tam, kad pretenzijas uz arhipelāgu no jauna pieteikusi Argentīna.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Lielbritānijai Atlantijas okeāna dienviddaļas salās ir “spēcīga aizsardzība”, tur arī ir izvietotas ātras reaktīvās lidmašīnas un karavīri, norādīja premjers. Tas ir “pilnīgi skaidrs”, ka Lielbritānija aizsargās salas ar militāru spēku, apliecināja Kemerons.

Intervijā britu raidorganizācijas BBC telekanālam premjers sacīja: “Es saņemu regulārus ziņojumus par visu šo lietu, jo es gribu gūt pārliecību, ka mūsu aizsardzība ir spēcīga, mūsu gatavība ir ārkārtīgi spēcīga.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Vaicāts, vai Lielbritānija karos, lai paturētu salas, Kemerons atbildēja: “Protams, mēs to darīsim, un mums Folklenda salās ir izvietota spēcīga aizsardzība, tas ir absolūti izšķiroši, ka mums tur ir izvietoti ātri reaktīvie iznīcinātāji, ka mums Folklenda salās ir izvietoti karavīri.”

Kemerons jau ceturtdien noraidīja Argentīnas prezidentes Kristīnas Kirhneres no jauna paustās prasības, ka Lielbritānijai ir jāatdod Argentīnai Folklenda salas.

Atlantijas dienviddaļas arhipelāga 3000 iedzīvotāju “ir skaidra vēlēšanās arī turpmāk būt britiem” un viņiem par savu politisko statusu būs iespējams paust nostāju referendumā, sacīja Kemerona oficiālais preses pārstāvis.

Folklenda salu likumdevēju sapulce nolēmusi, ka referendums notiks 10. un 11.martā, sacīja preses pārstāvis.

Atklātā vēstulē Kemeronam, kas kā maksas sludinājums publicēta divos britu laikrakstos, Kirhnere skaidro, ka salas, “īstenojot klaju XIX gadsimta kolonizācijas politiku”, pirms 180 gadiem tika “ar varu atņemtas” Argentīnai.

“Kopš tā laika Lielbritānija – koloniālā vara – ir atteikusies atdot Argentīnas Republikai šīs teritorijas, liedzot tai atjaunot savu teritoriālo integritāti,” raksta Kirhnere.

Lēmumi par savu nākotni ir jāpieņem pašiem salu iedzīvotājiem, skaidroja Kemerona preses pārstāvis, piebilstot, ka premjers “darīs visu, lai aizsargātu Folklenda salu iedzīvotājus”.

“Folklenda salu iedzīvotājiem ir skaidra vēlēšanās arī turpmāk būt britiem, un Argentīnas valdībai ir jārespektē viņu tiesības uz pašnoteikšanos,” norādīja premjera pārstāvis. Iedzīvotājiem “būs iespējas apliecināt šādu vai arī pretēju nostāju šogad savā referendumā”, viņš piebilda.

Reklāma
Reklāma

Arī arhipelāga likumdevēju sapulces loceklis Barijs Elsbijs noraidīja Kirhneres pretenzijas. “Mēs neesam kolonija. Mūsu attiecības ar Apvienoto Karalisti ir izvēles jautājums,” sacīja likumdevējs. “Atšķirībā no Argentīnas Apvienotā Karaliste ciena mūsu cilvēku tiesības pašiem lemt par savu politiku – tiesības, kas ir ietvertas ANO hartā un kuras Argentīna ignorē,” norādīja Elsbijs.

Folklenda salu arhipelāgs atrodas Lielbritānijas valdījumā kopš 1833.gada.

1982.gada 2.aprīlī Argentīnas militārā hunta sarīkoja iebrukumu Folklenda salās. Lai šo teritoriju atgūtu, Lielbritānijas premjerministre Margarēta Tečere pret uzbrucējiem vērsa kara flotes spēkus. Bruņotais konflikts ilga 74 dienas un noslēdzās 14.jūnijā ar Argentīnas spēku kapitulāciju. Folklendu karā krita 649 argentīniešu karavīri un 255 briti.

Folklenda salas atrodas 400 jūras jūdzas no Argentīnas piekrastes, tur mitinās aptuveni 3000 iedzīvotāju un arhipelāgs bauda pašpārvaldes tiesības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.