Eiropa

Kemerons noliedz, ka viņš “šantažētu” ES 16

Foto – AFP

Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons noliedza pieņēmumus, ka viņš “šantažētu” savus Eiropas partnerus ar draudiem, ka Apvienotā Karaliste izstāsies no Eiropas Savienības, ja viņš nepanāks savu sarunās par varas pilnvaru pārdali.

Ar šiem spriedumiem Kemerons nācis klajā neilgi pirms nākamajā nedēļā gaidāmās runas, kurā viņš, domājams, ierosinās pēc 2015. gada vēlēšanām sarīkot referendumu par turpmākajiem nosacījumiem, uz kādiem Britānija varētu atrasties Eiropas Savienībā. Premjers sacīja – viņš jūtas “pārliecināts”, ka panāks gribētās izmaiņas. “Es nevienu nešantažēju,” intervijā raidsabiedrības BBC radio sacīja Kemerons. “Britānijai, tieši tāpat kā jebkurai Eiropas valstij, ir nenoliedzamas tiesības teikt – mēs esam šī kluba biedri, mēs esam prominenti biedri, un lai būtu šī kluba biedri, mēs maksājam lielu rēķinu,” skaidroja premjers. “Mums nenoliedzami ir tiesības izteikt spriedumus par to, kam ir jāmainās.”

Pagājušajā nedēļā Britānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns – tuvs Kemerona sabiedrotais – vācu laikrakstam skaidroja – “lai mēs paliktu Eiropas Savienībā, ES ir jāmainās”. Šie spriedumi izraisīja vācu likumdevēju pārmetumus par Britānijas šantāžu. Kemerons uzsvēra, ka viņš joprojām atbalsta Britānijas dalību 27 valstu savienībā. “Man nešķiet, ka tas būtu mūsu interesēs – pamest ES,” sacīja premjers. “Vai Britānija sabruktu, ja mēs pamestu ES? Nē. Protams, nē. Mēs varētu izvēlēties atšķirīgu ceļu. Jautājums ir – vai tas ir mūsu nacionālajās interesēs.” Tomēr Kemerons arī norādīja, ka nav apmierināts ar pašreizējo attiecību modeli, un atzina, ka britu sabiedrība ir arvien neapmierinātāka ar to, ka tā tiek atstāta ārpus debatēm “. Viņš norādīja, ka vēlas “jaunu noregulējumu un tad jaunu apstiprinājumu šim noregulējumam”.

Tomēr referendums par izstāšanos vai palikšanu ES būtu “neīsta izvēle”, skaidroja Kemerons. “Patlaban ir daudz cilvēku kas saka – es vēlos būt Eiropā, bet es neesmu apmierināts ar katru šo attiecību aspektu, tāpēc es vēlos to mainīt. Tāda ir mana pārliecība,” sacīja premjers. “Es uzskatu, ka referendums par palikšanu vai izstāšanos ir neīsta izvēle.” Tiesa gan, no atbildes uz jautājumu par to, vai referendums par palikšanu ES varētu būt tālākā perspektīvā, viņš izvairījās. “Es esmu pārliecināts, ka mēs panāksim izmaiņas, kuras mēs vēlamies. Mums būs jauns noregulējums un tad mēs to britu tautai liksim priekšā ļoti tiešā veidā,” solīja Kemerons.

LA.lv