×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
27. marts, 2015
Drukāt

Kemerons un Milibends ar atbildēm uz jautājumiem televīzijā ievada priekšvēlēšanu kampaņu

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Sākot kampaņu pirms 7. maijā gaidāmajām Britānijas parlamenta vēlēšanām, ceturtdienas vakarā televīzijas tiešraidē tikās premjerministrs Deivids Kemerons un opozīcijā esošo leiboristu līderis Eds Milibends.

Saskaņā ar aptauju, kuru pēc laikraksta “The Guerdian” pasūtījuma veica sabiedriskās domas pētniecības uzņēmums ICM, 54 procenti televīzijas skatītāju atzinuši, ka pārliecinošākas atbildes uz uzdotajiem jautājumiem sniedzis Kemerons, kamēr Milibenda atbildes augstāk novērtējuši 46 procenti respondentu.

Saskaņā ar vienošanos, kas tika panākta pēc mēnešiem ilgām debatēm, abi politiķi uz jautājumiem atbildēja atsevišķi un savstarpējās diskusijās neiesaistījās. Abus līderus iztaujāja žurnālistikas veterāns Džeremijs Paksmens, kura jautājumi lika Kemeronam justies acīmredzami neērti, kamēr Milibends uz tiem reaģēja daudz kareivīgāk. Piemēram, lūgts komentēt kritiķu apgalvojumu, ka viņam trūkstot stingrības, lai pārstāvētu Britāniju starptautiskajā arēnā, Milibends atbildēja: “Vai esmu pietiekami stingrs? Pie velna, esmu pietiekami stingrs.”

Tikmēr Kemerons tika izvaicāts par viņa kabineta taupības pasākumiem, iecerēto referendumu par Apvienotās Karalistes turpmāko dalību Eiropas Savienībā un par premjera šīsnedēļas paziņojumu, ka viņš neplāno pretendēt arī uz trešo termiņu valdības vadītāja krēslā. Abiem politiķiem nācās atbildēt arī uz klātesošās publikas jautājumiem.

Komentētāji norāda, ka Kemerona vadītie konservatīvie nevēlas iesaistīties tiešās televīzijas debatēs, jo uzskata, ka tieši blāvais sniegums debatēs pirms 2010. gada vēlēšanām liedza viņiem izcīnīt absolūto vairākumu.

Dažas stundas pirms abu līderu parādīšanās televīzijā Britānijas parlaments noturēja savu pēdējo sēdi pašreizējā sasaukumā, dodot signālu īstajam vēlēšanu kampaņas sākumam. Saskaņā ar aptaujām konservatīvo un leiboristu izredzes šobrīd ir līdzvērtīgas, un, kā liecina dažādo aptauju rezultātu kopsavilkums, kas publicēts vietnē “UK Polling Report”, par katru no abām lielākajām britu partijām grasās balsot 34 procenti vēlētāju.

Konservatīvie, kas šobrīd veido koalīciju ar liberāldemokrātiem, savā kampaņā galveno vērību iecerējuši pievērst ekonomikai. Pašreizējās valdības laikā Britānijai izdevies izkļūt no ekonomikas lejupslīdes fāzes, taču valdībai nācies īstenot bargus taupības pasākumus un apcirpt izdevumus, tostarp arī sociālās drošības sistēmas izmaksas.

Toriji mēģina pārliecināt vēlētājus tiem uzticēt vēl vienas valdības vadību, šoreiz dodot tiem iespēju kabinetu veidot vieniem pašiem, lai īstenotu savu “ilgtermiņa ekonomikas programmu”. Savukārt leiboristi apsūdz konservatīvos par atbalsta sniegšanu tikai bagātākajiem sabiedrības slāņiem un sola pievērst lielāku vērību arī vidusšķirai un britiem ar zemiem ienākumiem. Leiboristi, kas pie varas atradās no 1997. līdz 2010. gadam, sola arī nerīkot referendumu par Britānijas iespējamo izstāšanos no ES, ko toriji, ja vēlēšanās gūs uzvaru, apņēmušies sarīkot līdz 2017 .gadam.

Atšķirībā no citām Eiropas valstīm britiem nav izveidojusies priekšvēlēšanu televīzijas debašu tradīcija, un 2010. gads bija pirmā reize, kad šādas debates tika rīkotas. Šogad paredzētas vēl trīs pārraides ar politisko līderu izvaicāšanu, kas notiks dažādos sastāvos. Nākamie raidījumi iecerēti 2., 16. un 30.aprīlī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+