×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
1. jūlijs, 2015
Drukāt

Ķemertiņš par 800 eiro? Arhitektes viedoklis par jauno būvniecības likumu (33)

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Esmu sertificēta arhitekte. Dalos pieredzē par situāciju, kāda radusies pēc jaunā būvniecības likuma pieņemšanas cilvēkiem, kas vēlas pārbūvēt savas jau esošās privātās mājas laukos.

Kādu dienu onkulis man lūdz: “Esmu jau vecs, negribas vairs iet aiz kūts uz “ķemertiņu”, liksim to pie mājas! Vienojamies – tā kā rocība ir neliela, piebūve būs tik maza, cik vien var būt – duša un tualetes pods. Telpa – 2,5 kvadrātmetri. Ūdeni ņems no akas, s… ar nosēdakām iesūcinās savos lauksaimniecības hektāros. Onkulis sarēķina, cik bloku viņam vajadzēs sienām, cik spāres jumtam (no pensijas katrs cents svarīgs), un esam gatavi papīru kārtošanai. “Uzzīmēju” būvprojektu minimālā sastāvā (kādreiz to sauca par skiču projektu), kurā pie esošās mājiņas (virtuve un trīs istabas) tad pielieku to “milzu” piebūvi. Esmu uzzīmējusi mājas plānu, visas fasādes, griezumu un novietojuma plānu zemesgabalā. Uzrakstām iesniegumu pēc jaunās kārtības, iesniedzam un gaidām.

Onkulim piesaku: “Tikai nedomā tur kaut ko darīt pirms laika, nedrīkst, nāks skatīties. Ja būsi iesācis, liks jaukt nost.” Pēc laiciņa onkulis man stāsta: “Bija atbraukuši, apskatījās, teica, lai gaidot… došot ziņu, kad varēs saņemt būvatļauju.” Pēcāk tā ir rokā – nu tak varēšot būvēt. Es onkulim: “Paga, paga, izlasi līdz galam…”

Jā, tiešām, būvatļaujā rakstīts, ka būvēt vēl nedrīkst. Vēl vajadzīgs projekts, turklāt uz aktuālas topogrāfijas, jāveic visai mājai tehniskā apsekošana, jāpievieno energoefektivitātes aprēķini un būvprojekta izstrādātāja profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise.

Sākām rēķināt – topogrāfija lētāk kā 200 – 300 eiro nebūs, ēkas tehnisko apsekošanu sertificēts būvinženieris uztaisīs par 200 – 400 eiro, energoefektivitātes aprēķiniem arī kādi pāris simti jāparedz… Un tad vēl tā civiltiesiskā apdrošināšana – es tak nevaru savam mīļajam onkulim noteikt apdrošināšanas summu… Un tā kopā kādi 600 – 800 eiro vismaz … Turklāt tas vēl bez paša projekta! Onkulis sāk prātot – ja es to ateju taisu atsevišķi un uz ritenīšiem… (Likuma izpratnē tad tā būtu mazāka un nevajadzētu veikt teritorijas topogrāfisko uzmērījumu, mājas tehnisko apsekošanu, kā arī aprēķināt energoefektivitāti.) Es viņam atkal: “Lai ieliktu durvis ārsienā, pēc likuma tev tehnisko apsekošanu vajadzēs tik un tā.”

“Zini, meit, jāmet miers…” Kāpēc likumu radītājiem liekas, ka cilvēks pēc dabas ir pats sev kaitnieks, kurš grasās savu māju sagraut, un tikai par bargu naudu taisīta papīru kaudze viņu paglābs? Kā lai viņam izskaidro, ka būvatļauja nenozīmē atļauju būvēt…

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Paceļas vispār jautājums. Priekš kam tādas atļaujas vajadzīgas. Kas no tā izriet, un kas nesīs atbildību ja saimnieks savā ķemertiņā avarēs. Pēc beidzamo gadu pieredzes….Maxima sabruka, vainīgo nav. Visādas būves projektētas nodotas ekspluatācija. Durvis nederīgas…..N.B. Vajag jaunas. Vai tiešām vienreiz nevar izbeigt šo cilvēku slaukšanu. Pasludinot normālu likumu. Savās lauku mājās, kas ir saimnieka īpašums, lai saimnieks pats dara ko vēlas un dzīvo savā sapņu ķemertiņā. Tātad zem kkādiem 30 kvm lieciet cilvēku mierā. Pat tualeti būvējot jāskrien pie ierēdņiem pēc atļaujām. Varbūt arī lai aizietu uz podu arī drīz vajadzēs prasīt rakstisku atļauju??????

 2. Kad reiz mūsu Valstī likums būs iedzīvotāja interesēs? Varbūt kāds man to var pateikt, es uz šō brīdi tādu neredzu, vienīgi mums ir pienākums maksāt nodokļus un nomirt drīkstam bez iesnieguma par aiziešanu, rakstīšanas…

 3. Likums uzskata cilvēkus par idiotiem kas to vien dapņo kā uzcelt kaut ārkārtīgi briesmīgu. Vēl likums nesaprot, ka ārkārtīgi briesmīgu var uzcelt arī izejot visu šo cilvēkus neieredzošo – neredzošo procedūru.

  • Nevis Likums uzskata cilvēkus par idiotiem, bet gan tie kretīni, kas tos likumus raksta un apstiprina, ir tie, kas uzskata, ka var par cilvēkiem bezgalīgi ņirgāties. Birokrātijas m@ucīgās spēlītes, citiem vārdiem sakot.

 4. Iesakiet man sertificētu būvinžinierinovērtēs kas veiks tehnisko apsekošanu par 200-400 eur? tā ir reāla cena?

 5. Saskāros faktiski ar tādu pat situāciju nesen, kundzīte gribēja uzstutēt oficiāli (ar dokumentiem) gatavu malkas nojumi 4m2.
  Nojume meksāja 70 eiro, a lai to dabūtu caur – labdarības akcija maksātu 150.. tas tīri lai nesajuktu prātā no birokrātijas. Beigās pateicu, vai viņai tas ir vajadzīgs. Un tā viņa aizgāja.
  Tā situācija diemžēl tāda, likumi tādi, ka beigās vispār neviens neko nedarīs. Acīmredzot valdība to arī grib panākt, savādāk to izskaidrot nevar.
  Un tādu stāstu man ir daudz.
  Likumā vajadzētu ieviest punktu – ka birokrāta krēslā var sēdēt cilvēks kurš ar personīgām kājām ir izbridis caur tam vājprātam un bezatbildībai kas valda attiecīgajās instancēs.

 6. Morāle- gribi būvēt likuma ietvaros- maksā un dārgi! …

 7. Kur lai liek tos augstskolu beidzēju liekēžu barus, ja ne ierēdņu rindās! Neviens no viņiem strādāt negrib, vien tikai stumdīt papīru čupiņas un būt neaizstājamsspeciālists!

 8. ja nejēdz strādāt,lai pamācās no Latvijas laiku lauku meistariem kuru būvētās mājas kalpo vēl šodien un vēl kalpos vairākas paaudzes ,jo tagad papīru kārtošana ir dārgāka nekā būvēšana.

 9. Ja Ineses iepriekšējais raksts bija par ierēdņu aizstāvību un cik vispār ir slikti, tad šis ir konkrēts gadījums ar visām “likumiskajām izpausmēm”. Tā vajadzētu argumentēt Saeimā, varbūt kāds gudrītis sāks apdomāties. Diemžēl paši autori – EM Būvniecības departamenta vadība vēl aizvien “neredz problēmas”. Lai paņem “acu gaišumam”. Paldies Inesei un man zināmajai Ineses kolēgei par šo rakstiņu!

 10. Pēteris Zālītis Atbildēt

  Un pēc tam vēl viss tas pats dubultā atpakaljgaitā pie nodošanas ekspluatācijā!!!

 11. laikam jēdzien privātīpašums vairs vispār ir tikai izkārtne – atļaujas nodokļi, ierobežojumi un pienākumi – kad tas viss beigsies? kapēc savā lauku īpašumā nevari atbilstoši savām iecerēm ko būvēt? ja neesi pie ceļa vai kaimiņa robežas tuvumā? kam traucē? mūsu mīļā zeme būtu bez viensētām ja šādi noteikumi būtu bijuši kādreiz. Baronu laiki vēl bij tikai ziediņi…skumji par birokrātiju

 12. Apsekošana privātmājām nav obligāta. Un ja taisa pārbūvi un rekonstruējamais objekts nav lielāks par noteiktu platību (ķemertiņš to noteikti nepārsniedz), Ēku energoefektivitātes likums nosaka, ka tad energoefektivitātes aprēķins nav jāveic obligāti. Un projektētāja apdrošināšana ir obligāta kopš jaunā būvniecības likuma. Ieteiktu projektētājam vairāk izpētīt normatīvos aktus, tad arī zinātu, ko teikt būvvaldei un būvatļaujas prasības var apstrīdēt.. . Turklāt, ja būvē vismaz ar nelielu attālumu no ēkas kā mazēku, tad var veikt arī uz robežu plāna. Ja pārzin šo, tad var risinājumu atrast un nav nepieciešams visu mālēt tik drūmās krāsās.

  • Vispārīgie būvnoteikumi 14.punkts Atbildēt

   14. Pirms izstrādāt būves atjaunošanas, pārbūves vai restaurācijas būvprojektu minimālā sastāvā, būvniecības ierosinātājam ir jāveic būves vai tās daļas tehniskā apsekošana, kā arī kultūrvēsturiskā inventarizācija atbilstoši kultūras pieminekļu aizsardzības jomas normatīvo aktu nosacījumiem, ja būve ir valsts aizsargājamais kultūras piemineklis. Tehniskās apsekošanas atzinums un kultūrvēsturiskās inventarizācijas dokumentācija ir pievienojama būvniecības ieceres iesniegumam.

  • Aha, tikai ne visi šādas nianses zina lai to varētu izmantot. Es ar vienas pašvaldības būvvaldes, ļoti atvainojos, idiotiem izcīnījos ilgi, līdz pieslēdzu juristu kurš runā citā valodā. Un izrādījās, ka daudza slietas kārtojamas pavisam citādi. Un ja man būvvaldes inspektors atļaujas pajautāt – a kas ir šahta …. tad par ko mēs vispār varam runāt. Kamēr mums institūcijās strādās šādi “speciālisti”, būs kā ir.

  • Kāpēc tad neviens no birokrātiem to nepaskaidro? Jeb tas ir valsts noslēpums?

 13. „…Likuma izpratnē tad tā būtu MAZĀKA un nevajadzētu veikt…” Nesapratu. Vai tik nebija domāta mazĒka, uz ko tiešām attiektos citi likumu panti? Žurnalismus vulgaris?
  vairismilts – Nav latviju likumdevēju muļķībām šoreiz nekāda sakara ar ES. Paši gana dumji un ne pirmo reizi. Parasti, dzirdot, ka „Eiropa prasa” jāpajautā, vai tā Eiropa nav tepat pleķītī Starp Daugavu un pilsētas kanālu.
  Buvetajs – kad vajadzēs (un agri vai vēlu vajadzēs) noformēt Jūsu būdu mantošanu vai pārdošanu, izjutīsiet likuma spēku visā varenībā. Nebūsiet šajā piedzīvojumā ne pirmais, ne pēdējais.

 14. Uz šo jautājumu atbildi negaidiet, jo mūsu varturiem mutes ciet kā kofer’s!

 15. nu labi aprakstita vispār mājas pārbuve lai ari tas ķemertiņš tikai. bet es jau stājoties ES teicu ka pēc gadiem tā būs ka sirdsmājiņu aiz mājas nevaresi uzcelt. par to ka sūdz piemeslo dabu pat nerunāsim, tas šobrid tu vel vari izvest uz lauka, drīz ari to nedrikstes. tev bus jāatskaitās kur dēļus ņēmi un tēma savā mežā nocirtu sazāģeju nederēs jo vajadzes uzrādit ka cirta sertificets mežstrādnieks, vedi ārā ar sertificetu tehniku, zāģeji licenzetā gaterī utt pusceļā jau esam no manas prognozes, tā ka drīz piepildisies par visiem 100 %

 16. Ķemertiņa lietotājs Atbildēt

  Vai tad visi tie mērniecības un zemes grāmatu un …nav tāda pat iedzīvotāju aplaupīšana? Bet aizbildinās ar visādām kosmiskām tehnikām un vēl visādām blēņām. Vai tad agrāk mērnieks ar to pašu darbu netika galā tai pat laikā? Tagad katram šoferim ir satelītiekārtas kas precīzi nosaka tavu atrašanās vietu un bez kaut kādiem tūkstošiem, bet mērniekiem par to nezin kāpēc jāmaksā.

  • Varbūt tāpēc ka GPS auto maksā ap 100-200€ un precizitāte ir ap 5-6m labākajos apstākļos, bet mērniekam labs GPS maksā no 9000-20000€ un precizitāte ir zem 1cm nemaz nerunājot par izglītību, programmām utml lietām, kas izmaksā ļoti lielu naudu. Šobrīd cenas salīdzinot ar Eiropu ir smieklīgas, tā kā klientam veicas, ka tik daudz mērnieku ir Latvijā un konkurence un reālā situācija valstī neļauj celt cenas adekvātā līmenī.

   • Aparāti dārgi,darbaspēks dārgs…..bet jautājums, kam tas darba iznākums vajadzīgs? Maksimas sagrūst, bet lūk onkuļa ķemertiņu mēs gan kontrolēsim un topogrāfēsim. Liekēžu savairojies kā biezs!

 17. sociāli atstumtais Atbildēt

  lai dzīvo tas , kam nav nekas … laimīgs tas , kas nav vēl dzimis , laimīgs tas , kas nomiris

 18. Esmu uzbuvejis gan vasarnicu,gan saimniecibas eku laukos,bez kadiem projektiem un atlaujam,man prata nenak kartot kadus dokumentus vai atlaujas un maksat sis baisas summas.Laukos neviens nelien skatities un nezinu,ka varetu mani piespiest visu nojaukt.Vieniga problema,nevar apdrosinat.

  • nu jau brauc gan skatities, nav tā ka nevienam nav daļas, jo īpašumam ir vērtiba no kā nodokļi jāiekasē. un ne tikai apdrošināt. ieķilāt nevari, pārdot nevari atstāt mantojumā nevari…. agri vai vēlu kādam nāksies tos papīrus kārtot

  • apdrošināt var mierīgi.

   • Apdrošināt var, bet nedrīkst, apdrošināšanas atlīdzību saņemt nevarēs. Nelikumīga būve nav tas pats, kas vienkārši nenodota ekpluatācijā būve.

  • Tad priecājies, ka neviens neparbauda, kad atnaks, uzliks administratīvo sodu -5000 Eur par patvaligo buvi, un + lai nojauc, tici man, tad Tu savadak runasi!

 19. Masoni un mafija 1970 . g. savā sanākšanā nolēma, ka jābeidz slepkavot un brutāli laupīt naudu,bet jāiefiltrējas valsts un pašvaldību iestādēs un legāli jāpaņem nauda no CELTNIECĪBAS( OTKATI, DAŽĀDI UZCENOJUMI….)

 20. Tak lai onkulīts uzliek mīksto visai varzai un uztaisa ķemertiņu. Eenergoefiktivitātes aprēķinu viņiem… lai iet dirst

 21. Tas ir ierēdņu ar likumu palīdzību rekets- vel pat dēlis nav nopirts, bet pirmais tūkstotis jau nav…

 22. nav ko brīnīties ! Te tak ir LATVIJA !!!
  Visa ierēdņu varza jāpabaro ? Jāpabaro !
  ———————————-
  Latviešu leksika aizstāta ar hotentotu leksiku ? Aizstāta !
  ———————————-
  Tā kā – letiņ, lasies no Tēvzemes !
  .

  • Vai laiks šaut ? Atbildēt

   Sabiedrībai ir tiesības un pienākums likvidēt netaisnīgas valdības. Tā ir teikts ASV dibināšanas pamatdokumentā (Neatkarības deklarācijā; 1776.g.) un to vajadzētu ielāgot visu kolonizēto, izpostīto un netaisnīgi pārvaldīto valstu iedzīvotājiem. Arī latviešiem, kuru sabiedrību amerikāņu un eiropiešu ieceltie nodevēji, ierāvēji un maitas ir apkrāpuši, izvarojuši, izlaupījuši (visa nauda atrodas ASV un Britu specdienestu kontrolētajos ofšoros), samaitājuši, noveduši līdz iznīcībai un turpina to darīt.

   ASV Neatkarības deklarācijā ir teikts: “Mēs par acīmredzamām uzskatām sekojošas patiesības: visi cilvēki ir radīti vienlīdzīgi un visi viņi no Radītāja puses ir nodrošināti ar neatņemamām tiesībām, pie kā pieder: dzīvība, brīvība un tiekšanās pēc laimes. Lai nodrošinātu šīs tiesības, cilvēku vidū ir radītas valdības, kuras aizņemas savu taisnīgo varu ar padoto piekrišanu. Savukārt, ja kāda valdība kļūst kaitīga šo mērķu sasniegšanai, tad tautai ir tiesības mainīt kārtību vai iznīcināt šādu valdību, lai dibinātu jaunu, kura balstās uz principiem un tādu varas organizāciju, kas, pēc konkrētās tautas domām, visvairāk veicina drošību un laimi. Protams, piesardzība iesaka nemainīt valdības, kuras eksistē ilgi, dēļ mazsvarīgiem vai pārejošiem iemesliem. Un mēs patiešām praksē redzam, ka cilvēki līdz pēdējam ir gatavi paciest ļaunumu, nekā atjaunot savas tiesības, atceļot valdības, pie kurām viņi ir pieraduši. Bet, kad virkne ļaunprātību un uzurpāciju, kam nemainīgi ir viens un tas pats mērķis, atklāj nodomu nodot tautu neierobežota despotisma varā, tad tautai ne tikai ir tiesības, bet pat pienākums gāzt tādu valdību un nākotnē nodot savu drošību citu gādībā.”

Draugiem Facebook Twitter Google+