Pasaulē
Vēsture

Kenedijs un viņa sievietes 0

Foto – Vidapress

“Ideālā pāra” ēnas puses
Šonedēļ, 29. maijā, ASV prezidentam Džonam Kenedijam būtu 100 gadu jubileja, bet atentāts izdzēsa viņa dzīvību jau 46 gadu vecumā. Neraugoties uz neilgo valdīšanas laiku, Kenedijs ir iegājis vēsturē kā viens no spilgtākajiem XX gadsimta politiķiem. Mazāk zināmas ir viņa privātās dzīves aizkulises, uz kuru fona Bila Klintona dēka ar Moniku Levinsku bija tikai tāda nevainīga izprieca.

Amerikas prezidentu gaitas ir aizraujošs materiāls vēsturnieku acīs, un viņiem garām nav paslīdējušas arī mīlas dēkas, kurās iesaistīti ASV vadītāji. Par leģendu šajā jomā kļuvis Džons Kenedijs, kura brunčumednieka slava pat aizēnojusi viņa tiešo pienākumu pildīšanu. “Mani moka galvassāpes, ja katru dienu nenodarbojos ar seksu,” Kenedijs mēdzis stāstīt saviem sarunu biedriem.

Kenedija izklaides sāpināja viņa sievu Žaklīnu, kurai nācās samierināties ar vīra neuzticību. Kenedijs ar Žaklīnu Lī Buvjē, kuru pasaule iepazina kā Džekiju, iepazinās 50. gadu sākumā, un jau drīz viņi apprecējās. Laulību apēnoja gan grūtības tikt pie mazuļa (Džekija piedzīvoja spontāno abortu, bet pirmā meitiņa piedzima nedzīva), gan Džona brunčumednieka slava. Runā, ka Džona tēvs vedeklai piedāvājis miljonu dolāru, lai viņa nešķir laulību. Žaklīna savu cenu pacēlusi līdz 20 miljoniem, ja tiks aplipināta ar kādu no veneriskajām slimībām – par to, vai tā patiešām noticis, ziņu nav.

Tolaik valdīja citi tikumi, un ASV prese piekopa klusēšanas taktiku, nerakstot par prezidenta vājībām. Mediji uzbūra pozitīvu tēlu, kas Džonu un Žaklīnu padarīja teju vai par idillisku pāri. Pirmās lēdijas stils vēl joprojām tiek kopēts neskaitāmās variācijās, kā obligātos elementus uzsverot pērļu rotas, izteiksmīgas saulesbrilles, augumam glaimojošas kleitas un prātā paliekošas cepures. Baltā nama ikdienas atspoguļošana Kenedijus padarīja par “sasniedzamiem” vienkāršajai tautai, bet savukārt Merilinas Monro izpildītā dziesma “Happy Birthday, Mr. President” kļuvusi par savdabīgu virsotni prezidenta attiecībās ar sievietēm ārpus ģimenes loka, un viņu nav maz.

Galerijas nosaukums


Dēka ar Merilinu

Holivudas zvaigzne Merilina Monro ar prezidentu iepazinās 1962. gada februārī, kad Ņujorkā par godu Džonam tika rīkotas vakariņas. Viņš bija ļoti priecīgs, sastopot slaveno aktrisi, un, pirms viņa paguva attapties, bija noskaidrojis gan Merilinas telefona numuru, gan uzaicinājis nākamajā mēnesī brīvdienās uz Kaliforniju, solot, ka pievienosies arī viņa sieva. Nedēļas nogali gan abi pavadīja dziedātāja, Holivudas aktiera Binga Krosbija mājā, kas atradās tālu prom no svešām acīm, un baumo, ka tieši tur aizsākās abu romāniņš.

Monro, nogurusi no mūžīgās blondīnes tēla, gara acīm redzēja sevi prezidenta kundzes lomā – runā, ka viņa pat piezvanījusi Žaklīnai, lai izklāstītu Kenedija kundzei savu nākotnes vīziju. Žaklīna, pieradusi pie vīra draudzeņu dažādajiem izgājieniem, atbildējusi, lai jau Merilina precas ar Džonu, ievācas Baltajā namā un uzņemas pirmās lēdijas pienākumus, tikmēr pati Žaklīna izvāksies, aiz muguras atstājot visas problēmas. Šim plānam nebija lemts piepildīties, jo 1962. gada augustā Monro atrada mirušu – viņas nāve vēl joprojām uzdod daudz jautājumu sazvērestības teoriju piekritējiem.

Ģimenes draudzene

Džona tēva, ASV vēstnieka Lielbritānijā Džozefa Kenedija īrētā villa netālu no Kannām pirms Otrā pasaules kara kļuva par daudzu slavenu viesu galamērķi. Interesantā kompānijā – kopā ar vīru, abu 13 gadus veco meitu Mariju, vīra draudzeni un savu pavadoni Ērihu Mariju Remarku – uz Dienvidfranciju 1938. gada vasarā devās arī aktrise Marlēne Dītriha. Holivudas tikumi Džozefam nebija sveši – no 1926. līdz 1930. gadam viņš vadīja vienlaikus trīs kinostudijas, un viņa laulību nopietni apdraudēja attiecības ar mēmā kino dīvu Gloriju Svensoni.

1962. gada rudenī, kad Džons jau bija kļuvis par ASV prezidentu, Dītriha uzstājās kādā Vašingtonas naktsklubā – biļetes bija izpārdotas –, taču Kenedija amats liedza apmeklēt šādu iestādījumu. Dītrihas skumjas kliedēja aicinājums ierasties Baltajā namā, lai ar Džonu iemalkot kādu kokteili. Līdz brīdim, kad viņai bija jākāpj uz skatuves, bija palikusi vien stunda. Ledus traukā dzesējies vācu vīns, ko, kā prezidents atcerējās, viņa bija malkojusi iepriekšējā tikšanās reizē, un jau drīz Kenedija uzmanības apliecinājumi kļuva nepārprotami. Norādījusi uz vecuma atšķirību – Dītrihai jau bija 61 –, viņa tomēr kapitulēja, izlūgusies vien nesabojāt frizūru.

Nespējusi atrast ceļu, kā tikt laukā no Baltā nama, Dītriha pamodinājusi saldi krācošo saimnieku un devusies pie saviem skatītājiem. Vēlāk, vaicāta par šo vakaru, viņa ar sev raksturīgo humoru vien noteica, ka neko daudz neatceras, jo “viss notika tik ātri”. Kenedijs gan pavaicājis, vai Marlēna savulaik mīlējusies ar viņa tēvu, un smaidījis, dzirdot atbildi: “Es vienmēr esmu zinājis, ka tas kucesdēls melo.”

Dāņu žurnāliste

23 gadu vecumā Džons satikās ar dāņu žurnālisti Ingu Arvadu. Viņa bija četrus gadus vecāka un jau otro reizi precējusies. Abi iepazinās, pateicoties Kenedija māsai – abas strādāja vienā laikrakstā, un Arvada saņēma iesauku Binga. Abi sarakstījās, kamēr Kenedijs bija dienestā, un kāda no vēstulēm, ko Kenedijs viņai sūtīja Otrā pasaules kara laikā, izlasāma arī internetā. Lai arī ASV dienesti atspēkoja baumas, ka Arvada ir nacistu spiedze – par to lika domāt divas viņas intervijas ar Hitleru –, tās kā pelēka ēna vilkās sievietei līdzi arī tad, kad viņa kā scenāriste sāka strādāt Holivudā un rakstīja savu klaču sleju, kā arī tad, kad pēc pašķiršanās no Džona kļuva par vesternu zvaigznes Tima Makoja sievu. Šajā laulībā piedzima divi dēli, un abi bija kopā līdz Ingas nāvei.

Holivudas aktrise un praktikantes

Filmēšanas laukumā Kenedijs iepazinās ar aktrisi Džīnu Tīrneju, kuras privātā dzīve tobrīd bija sabrukusi – viņa bija pašķīrusies no vīra, modes dizainera Oļega Kasīni un nezināja, kā risināsies šīs attiecības. Holivudas smukulītes pašlepnumu aizvainoja jaunā politiķa paziņojums, ka viņš ir pārāk ambiciozs, lai precētos ar aktrisi, un viņa atgriezās ģimenē. Pēc vairākiem gadiem “Oskaram” nominētā Tīrnija atzina, ka prezidenta vēlēšanās balsojusi par Kenedija konkurentu Niksonu.

Mimi Alfordai bija tikai 19 gadi, kad viņa kā praktikante sāka strādāt Baltā nama preses birojā. Jau drīz viņa saņēma aicinājumu pēc darbalaika iemalkot kādu kokteili un pēc privātas ekskursijas pa Balto namu ļāvās pavedināties, turklāt – Kenedija kundzes istabā. Savā atmiņu grāmatā 1943. gadā dzimusī sieviete vēsta, ka piedzīvojusi šoku, šajā dēkā ar Kenediju zaudējot nevainību, bet Amerikas varenākais vīrietis uzvedies tik dabiski, ka abu attiecības ieilga uz pusotru gadu. Šajā laikā Kenediju viņa uzrunājusi tikai un vienīgi par “prezidenta kungu”.

Par šīm attiecībām sabiedrība uzzināja 2002. gadā, kad kāds vēsturnieks slepenos dokumentos atrada Mimi vārdu, un 2011. gadā izdotajā grāmatā Alforda dalījās ar pikantām niansēm. Pirms savām kāzām viņa no prezidenta saņēmusi 300 dolāru vērtu dāvanu. Kad prezidents tika nogalināts atentātā, Mimi par savu dēku visu izstāstījusi līgavainim, kurš tomēr nemainīja savu lēmumu un veda Alfordu pie altāra. Viņu laulība ilga 25 gadus, pārim bija divi bērni.

Gangstera mīļākā

1960. gadā leģendārajā Lasvegasas viesnīcā “Sands”, kur regulāri uzstājās Džudītes Kembelas Eksneres bijušais draugs Frenks Sinatra, viņš iepazīstināja tumšmataino skaistuli ar prezidenta amata kandidātu Džonu Kenediju. Pieticis ar dažām sekundēm, lai Džudīte justos uzmanības centrā, un jau nākamajā dienā Sinatras apartamentos abi grimuši sarunās. Viņa, šķīrusi pirmo laulību, nebija zaudējusi ticību mīlestībai, taču, kad Sinatra meiteni iepazīstināja arī ar mafijas bosu Semu Džankanu, Džudīte nemaz nenojauta, cik būtisku lomu ieņems ASV politikā.

Sicīlijā dzimušais gangsteris un Ala Kapones mantinieks Džankana gadiem ilgi valdīja Čikāgā un savas dzīves laikā bija atbildīgs par vismaz 200 slepkavībām. Kā pārliecināts šī attiecību stāsta pētnieks Seimūrs Hiršs, Džudīte kļuva par būtisku figūru attiecībās starp Kenediju un itāliešu mafiju, ilgajās sarunās tika apspriesta arī Fidela Kastro nāve. Pusotra gada laikā, kad Kembela bija Kenedija mīļākā, viņa regulāri viesojusies Baltajā namā – pie baseina bieži pulcējušās arī Kenedija apmaksātas prostitūtas –, kā arī atbrīvojusies no nedzimuša bērna.

Sabiedrība par šīm attiecībām uzzināja tikai 1975. gada nogalē, un šī ziņa izraisīja skandālu. Kembelas Eksneres virzienā tika raidīta virkne pārmetumu, jo liecībās par senajiem laikiem viņa ne reizi vien sapinās melos, bet atmiņās, ko izdeva 1977. gadā, atklāja savu stāstu, nevairoties no pikantām detaļām. Pārbaudīt to nebija iespējams, jo gan Kenedijs, gan Džankana bija miruši.

Augstākās sabiedrības dāma

Kenedijs ar Mēriju Pinčo Meijeri iepazinās 1936. gadā kādā deju vakarā, un abi palika draugi līdz viņa nāvei. 40. gadu vidū, jau kļuvusi par žurnālisti, viņa apprecējās ar CIP aģentu – šajā laulībā piedzima trīs bērni. 1954. gadā Kenediju pāris iegādājās māju blakus Meijeriem, un viņi regulāri ciemojās viens pie otra. Pēc šķiršanās no vīra Mērija ar dēliem pārcēlās uz Džordžtaunu, mācījās gleznot un, kā uzsvēra viņas māsa, kļuva arvien nevaldāmāka. Laikā no 1962. gada janvāra līdz pat 1963. gada novembrim viņa regulāri apciemoja prezidentu Baltajā namā, kamēr Žaklīna bija ārpus pilsētas. Nebija noslēpums, ka Mērijas vizītes, ko nereti papildināja marihuānas pīpēšana, ir kas vairāk par draudzīgu apciemojumu. Detaļas viņa uzticēja dienasgrāmatai, kas gan ir pazudusi bez pēdām. Meijeres aizraušanās ar narkotikām, pacifistiskie uzskati un CIP kritizēšana, kā ne viens vien uzskata, bija iemesls viņas nošaušanai 1964. gadā Vašingtonā, kad sieviete bija devusies pastaigā.

Vācu prostitūta un amerikāņu striptīzmeitene

27 gadus vecā Ellena Romeča no Austrumvācijas bija kļuvusi par augstas klases meiteni pēc izsaukuma Vašingtonā un apmeklēja pliko ballītes pie Baltā nama baseina. Kādā no 1963. gada pavasara dienām viņa tur ļāvusies tuvībai ar ASV prezidentu, un jau tā paša gada augstā Kenedija brālis Roberts panāca viņas deportēšanu no valsts, baidoties, ka šīs attiecības kaitēs gaidāmajai prezidenta vēlēšanu kampaņai. Romeča bijusi komunistu spiedze, kura diplomātiskā aizsega ēnā darbojās Vašingtonā.

Fanija Bella Fleminga bija vecākais no vienpadsmit bērniem; 14 gadu vecumā viņa aizbēga no mājām. Pieņēmusi Bleizas Stāras pseidonīmu, viņa kļuva par vienu no Amerikas slavenākajām striptīzdejotājām un burlesku komiķēm. Viņas šarmam nespēja atteikt ne Luiziānas štata gubernators Ērls Longs, ne Džons Kenedijs, ar kuru kārdinošām formām apveltītā sarkanmate iepazinās 1954. gadā, kad jaunais politiķis apmeklēja vienu no Mērilendas striptīza klubiem. Savās atmiņās Bleiza Stāra stāstīja, ka abu tuvības laikā Kenedijs visu nodarījis ļoti ātri un mežonīgi, zinādams “ko meitenes vēlas”. 1962. gadā Bleizu uzaicināja uz Balto namu, taču viņa atteicās un pēc gadiem žēlojās, ka palaidusi garām iespēju nonākt Linkolna istabā.

Zviedru aristokrāte

Saistītie raksti

Kenedijs ar zviedru augstākās sabiedrības dāmu Karīnu Adeli Gunillu fon Postu Milleri iepazinās Franču Rivjērā 1953. gadā. Viņai tobrīd bija 21, viņam – 36, taču vecuma atšķirība nebija šķērslis flirtam, ko sieviete aprakstīja savās atmiņās. Viņš viņu maigi skūpstījis, un meitenei zudusi elpa; mēness spozme un zvaigžņu gaisma viņa acis padarīja vēl zilākas, nekā bija okeāns zem abu kājām… Tad Kenedijs atklājis, ka pēc trijām nedēļām precēsies, taču arī tas nebija šķērslis abu simpātijām – nākamos divus gadus viņi turpināja uzturēt attiecības, un seksuāli niecīgo bagāžu Gunilla papildināja pieredzējušā gultas zvēra “privātstundās”. Savās atmiņās fon Posta uzsver, ka telefona sarunā Kenedijs viņas tēvam apgalvojis, ka šķirsies no Džekijas un precēsies ar Gunillu, taču ar to pašu brīdi viņa politiskajai karjerai būs gals. Un pēc šī zvana gals pienāca abu attiecībām.

Kenediju lāsts

Džona Kenedija vecākais brālis Džozefs gāja bojā Otrā pasaules kara laikā, bet māsai Rozmarijai jau bērnībā atklāja garīgu atpalicību – cerēdams uz pozitīvām pārmaiņām, viņas tēvs piekrita lobotomijas procedūrai, kas 23 gadu vecumā meiteni padarīja par invalīdi uz mūžu. Džona māsa Ketlīna 1948. gadā nositās aviokatastrofā. No lāsta nebija pasaudzēta arī Džona sieva Žaklīna – pirmo grūtniecību pārtrauca spontānais aborts, pirmais bērns piedzima nedzīvs, bet dēls Patriks nomira divu dienu vecumā. Prezidenta brāli Robertu nogalināja atentātā 1968. gadā, bet dēls Džons gāja bojā aviokatastrofā 1999. gadā.

LA.lv