×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. jūnijs, 2015
Drukāt

Ķengātājiem internetā jāpiegriež skābeklis. Igaunijas gadījums var izmainīt mediju vidi Eiropā (32)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) spriedums lietā “”Delfi” pret Igauniju”, kurā atzīts, ka lasītāju rakstītie komentāri ir uzskatāmi par medija satura daļu un tas atbild par to saturu, nākotnē var būtiski mainīt interneta mediju vidi Eiropā.

Deviņu gadu vēsture

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) 16. jūnijā paziņoja Lielās palātas lēmumu strīdā starp Igaunijas valsti un Igaunijas portālu “Delfi”. Lielā palāta nolēma, ka Igaunijas tiesas lēmums prasīt atbildību no portāla par komentāru saturu ir pamatots un proporcionāls izteikšanās brīvības ierobežojums, īpaši ņemot vērā, ka attiecīgie komentāri bija ekstrēmi un publiskoti “Delfi” portālā, kas darbojas uz komerciāliem pamatiem, ziņo BNS. “Delfi” veiktie pasākumi komentāru dzēšanai tūlīt pēc to publicēšanas nebija pietiekami, un 320 eiro kompensācija, kas tam bija jāsamaksā, nav bijusi par lielu portālam, paziņojumā norādīja ECT.

ECT jau iepriekš norādīja, ka, pat ja apvainojošus komentārus rakstījušas trešās personas, “Delfi” ir atbildīgs par savas vietnes saturu un tam bija jānodrošina, ka šis saturs nav nevienam apvainojošs vai pazemojošs. ECT spriedumā teikts, ka portāla operatoram ir jānovērš komentāru ar nelikumīgu saturu publicēšana, bet gadījumā, ja šādi komentāri tikuši publicēti, tie pēc iespējas ātrāk ir jāizdzēš.

“Delfi” vērsās ECT pēc tam, kad Igaunijas augstākā tiesa – Valsts tiesa – 2009. gadā atstāja spēkā zemākas instances tiesas 2008. gadā pasludināto spriedumu, kas paredzēja, ka portālam jāsamaksā Igaunijas prāmju kompānijas “Saaremaa Laevakompanii” (SLK) īpašniekam Vjačeslavam Lēdo 5000 igauņu kronu (320 eiro) kompensācija par viņa godu un cieņu aizskarošu komentāru publicēšanu.

Raksts igauņu ziņu portālā "Delfi", kas radīja tik neparedzētas sekas, informēja par izmaiņām prāmja satiksmē starp Igaunijas salām. Lasītāju sašutumu izraisīja Igaunijas prāmju kompānijas "Saaremaa Laevakompanii" plāni mainīt kuģošanas ceļu. Tā kā attiecīgajā rajonā tiek veidoti ledus ceļi, kas ir lēta un ātra prāmju satiksmes alternatīva, tad, prāmja maršrutam mainoties, ledus ceļu izveidošana tika kavēta par vairākām nedēļām. Daudzi portāla lasītāji komentāros anonīmi gānījās, draudēja prāmju kompānijas īpašniekam. "Noslīcināt viņu! Bastards! Nolinčot, lai brīdinātu pārējos! Cūka ir jānokauj! Darīsim kā 1905. gadā – dosimies uz Kuresāri ar nūjām, sadosim un iebāzīsim [L.] maisā!" Šie ir tikai daži fragmenti no 20 komentāriem, ko tiesa uzskatīja par vulgāriem, pazemojošiem, draudus saturošiem un "Saaremaa Laevakompanii" īpašnieka Vjačeslava Lēdo (attēlā) godu un cieņu aizskarošiem. Foto - ÕL/SCANPIXRaksts igauņu ziņu portālā "Delfi", kas radīja tik neparedzētas sekas, informēja par izmaiņām prāmja satiksmē starp Igaunijas salām. Lasītāju sašutumu izraisīja Igaunijas prāmju kompānijas "Saaremaa Laevakompanii" plāni mainīt kuģošanas ceļu. Tā kā attiecīgajā rajonā tiek veidoti ledus ceļi, kas ir lēta un ātra prāmju satiksmes alternatīva, tad, prāmja maršrutam mainoties, ledus ceļu izveidošana tika kavēta par vairākām nedēļām. Daudzi portāla lasītāji komentāros anonīmi gānījās, draudēja prāmju kompānijas īpašniekam. "Noslīcināt viņu! Bastards! Nolinčot, lai brīdinātu pārējos! Cūka ir jānokauj! Darīsim kā 1905. gadā – dosimies uz Kuresāri ar nūjām, sadosim un iebāzīsim [L.] maisā!" Šie ir tikai daži fragmenti no 20 komentāriem, ko tiesa uzskatīja par vulgāriem, pazemojošiem, draudus saturošiem un "Saaremaa Laevakompanii" īpašnieka Vjačeslava Lēdo (attēlā) godu un cieņu aizskarošiem. Foto - ÕL/SCANPIX
Valsts tiesa piekrita zemākas instances tiesas viedoklim, ka 20 komentāri, kuri 2006. gada 24. janvārī publicēti Igaunijas portālā “Delfi”, bijuši vulgāri un pazemojoši, kā arī saturējuši draudus. Tiesa paziņoja, ka šāda kompensācijas izmaksa ir uzskatāma par attaisnojamu vārda brīvības ierobežojumu, jo tā ļauj aizsargāt cilvēka godu un labo vārdu. Valsts tiesa arī nolēma, ka portāla operatoram turpmāk ir jānovērš tādu komentāru parādīšanās, kuriem ir nepārprotami prettiesisks raksturs. “Atbildētājs ir ekonomiski ieinteresēts, lai komentāru būtu pēc iespējas vairāk. Tas, ka atbildētājs nav komentāru autors, nenozīmē, ka tam trūkst kontroles mehānismu,” teikts Valsts tiesas spriedumā.

Aizvainojošie komentāri “Delfos” parādījās saistībā ar rakstu, kurā bija teikts, ka SLK, kas nodrošina satiksmi starp Igaunijas kontinentālo daļu un salām, 2006. gada ziemā ar nodomu sabojājusi ledus segumu, lai nebūtu iespējams izveidot autoceļu uz ledus un iedzīvotāji būtu spiesti izmantot prāmju kompānijas pakalpojumus.

Cietušie varēs sūdzēties

Diskusija par lietotāju tiesībām internetā un portālu īpašnieku atbildību par lietotāju radīto saturu nerimst jau vairākus gadus. Līdz šim interneta mediji netika uzskatīti par līdzautoriem informācijai, ko pievienoja tās lietotāji. Šis spriedums rada jaunu precedentu – personas, kuras cietušas no komentāriem internetā, varēs tieši vērsties pret vietni, kura ļauj tās lietotājiem pievienot anonīmus aizskarošus komentārus. Tādējādi portāla uzturētājiem turpmāk būs jāuzņemas atbildība par naidu kurinošiem un agresīviem komentāriem.

Interneta medijiem būs jādomā, ko turpmāk darīt ar lietotāju komentāriem. Viens no variantiem – ļaut komentēt tikai reģistrētiem lietotājiem, līdzīgi, kā to dara lielākie interneta mediji pasaulē, un rūpīgi sekot līdzi komentāru saturam vai liegt lasītājiem paust savu viedokli vispār.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Visi kas aizskar kādu, kaut arī to dara oficiālās/pareizās propogandas atbalstīti ir liekami tiesneša priekšā.

 2. Tas ir pazemojoši, ka tiesas domā tikai par viena cilvēka “aizskaršanu”, bet nedomā, ka šis “aizskartais” cilvēks ar krāpniecisku metodi ir apgrūtinājis, sadārdzinājis un palēninājis vairāku simtu cilvēku pārvietošanās brīvību. Principā salu iedzīvotājiem viņš jāsūdz ECT par viņu pārvietošanās brīvības ierobežošanu.

 3. Nepareizs un muļķīgs ECT spriedums!

 4. Vaina nav Delfos, bet viņu vadībā!. Latvijas Delfu vadība ir NEKAVĒJOTIES JĀATLAIŽ. GRŪTI BŪS, JO AUGSTĀ VADĪBA ATRODĀS AIZ TREJDEVIŅĀM JŪRĀM UN VADĪBAI PATĪK , KA CITĀ VALSTĪ NOTIEK PLŪIKŠANĀS!

 5. Pozitīvs un vajadzīgs lēmums.
  Visu VAR. Ja katrā portālā būtu 1 cilvēks, kurš moderē komentārus, ar to JAU pietiktu.
  Lieta ir tāda, ka gribas pelnīt un kazināt lasītājus ar provcējošiem un uzvelkošiem tekstiem, izpūšot visāda “supersōkējošas” pseidosensācijas – tas dod naudu – met ieguldīt naudu atpakaļ, lai normaļizētu komentāru vidi un viņus elementāri moderētu – to negribas. Labāk viņu paturēt nekā guldīt atpakaļ kvalitātē. Nevienā no mūsu inet ziņu portāliem nesēž tajā galā regulāri sasniedzams moderators – to var lieliski just.
  Viņi izmet naktī kādu provocējošu rakstu un mierīgi aiziet gulēt – ne par ko galva nesāp..
  Tā ir negodīga peļņa ar zemiskiem, sabiedrību degradējošiem paņēmieniem.
  Tātad darīt var un visa tā vāvuļošana un izrunāšanās ir negribēšana darīt.
  1) elementāri vismaz 1 moderatoru turēt – ar to JAU pietiek
  2) ja nav iespējams moderēt, slēgt komentārus vispār. jo skaidrs, ka koment’ēšanas iespēja tie ieviesta un uzturēta papildus peļņai
  3) vispār varētu reģistrēties ar vārdu uzvārdu, izvēlēties sev niku komentēšanai un ar to JAU būtu garantēta diezgan liela kārtība.
  Tas viss netiek darīts pēc iespējas lielākas PELNAS nolūkā.

  Jā portāli uz to nav spējīgi un kāds taisās bankrotēt – lūdzu! Kvalitāte tāpat viņiem ir ārprātīga. Tās ir samazgu bedres, kas ir ģenerētas ātrai peļņai un degradē tautu.
  Delfi Bērziņa atrunāšanos vispār riebjas klausīties. tā ir visīstākā degradācijas un Kremļa informācijas kara perēklis.
  It īpaši informācijas kara sakarā un neieinteresētībā ar to cīnīties portāli mani ir nokaitinājuši. Viņiem nedraud nekādas sankcijas par kāda lietotāja bloķēšanu. Bet Kremļa trollis var rakstīt un rakstīt no vienas adreses – viņiem tas viss dziļi neinteresē, ka viņu portāla komentāri kļūst par informācijas kara migām.

  • papildinājums:
   4) daudzi ārvalstu portāli piekopj praksi, ka komentārs tiek publicēts pēc tā pārbaudes.

   tā ir vēl viena no daudzajām iespējām. nekas no šī netiek darīts un tiekam degradēti dēļ portālu ieraušanas kāres.

  • Pilnīgi piekrītu. Ja katrā portālā būtu kaut vai viens moderators, kas non-stop darbotos, nenotiktu tas, kas notiek tagad, kad, lasot komentārus, mati ceļas stāvus. Draudi, apvainojumi, pazemojumi, apmelojumi, trollings, necenzēti vārdi, Krievijas troļļu fabrikas, pornogrāfiski teksti u.t.t. Šādus komentārus APZINĀTI uztur paši portāli, lai kacinātu tautu, provocētu atbildes komentāru drukāšanu, ģenerējot reklāmu baneru parādīšanas reizes u.t.t. Redzot to visu, es jau daudzus gadus gaidīju, kā tas beidzot beigsies. Nu paši portāli savas visatļautības sajūtas dēļ ir panākuši to, uz ko mērķtiecīgi gāja. Visatļautība, citu pazemšana, nomelnošana, apmelošana, noriešana nav vārda brīvība un šādiem komentāriem nav vieta Eiropas Interneta medijos.

   Es neesmu pret vārda brīvību un ne pret komentāriem, kas ir pretrunā ar manu viedokli, bet es neuzskatu, ka ir normāli, ka portāli kā “viedokļus” uztur komentārus, kuri ir pretrunā ar Krimināllikumu vai citiem likumiem. Situācijas, kad kāds portāls aicinājumu nogalināt kādu cilvēku (vai cilvēku grupu) vai ar viņu fiziski izrēķināties izdzēš pēc tam, ka to jau vairākas dienas ir lasījuši tūkstošiem cilvēku, nav normālas, bet ierastas Latvijas Interneta mediju vidē. Ja portāli paši brīvprātīgi negrib novērst pretlikumīgu komentāru parādīšanos, tiem ir jāuzņemas atbildība par šiem komentāriem. Tiesas lēmums ir tikai apsveicams.

  • Drīz jau būs kā padomju laikos, kad cenzēja katru vārdu, runāt varēja tikai valdošajai kliķei patīkamus tekstus un nepaklausīgie bez žēlastības tika likti psihenē, cietumā un izsūtīti. Nē, tā nedrīkst būt.

 6. Kā sak krievi: “Žadnatj fraira pagubila.” Ja DELFI nelektos, samaksātu tos nieka 320 eiras un pie sevis pasūtītu to Ledō dzīļi, dziļi kur saule nespīd, viss būtu labi, nekas nemainītos, bet nē vajag tiesātie ECT līmenī, tagad samaākšas 320 eiras, plus dabūs ieguldīt desmitiem tūkstošu komentāru filtra izveidei. Paši vainīgi.

 7. kumēdiņi vai viduslaiku atgriešanās Atbildēt

  kā tad no ķengas var ciest,ja es viņu neesmu ne redzējis,ne dzirdējis,bet secinu ka viņš ir muļķis

 8. Interesanti, kaapeec Delfos nav shii raksta. Varbuut, ka tagad kjemmee cauri savus komentaarus, no kuriem daudzi ir tik rasistiski un naidu starp tautaam kurinoshi, reizeem, jaa, tieshaam reaali uz nogalinaashanu aicinoshi, piemeeram, taads komenteetaajs Stjopa, pirms tam Stepan Bandera, reaali aicina noalinaat krievus. Un kas? Nu, pilniigi nekas. Kaut gan turpat augshaa pirms komentaariem Delfi aicina uz pieklaajiibu un nekurinaat naidu un sola dzeest neatbilstoshus komentaarus un bandot komenteetaajus, bet kaut kaa netiek dzeesti komentaari un banoti komenteetaaji, ja tie atklaati uzbruuk krieviem. Kas tas ir?

 9. Ja””gānās interneta komentāros par doto tēmu-tad tas ir normāli,””,bet sastopot “”pasūtījuma komentārus””,vai “”galīgi greizi citāti nospredīkā grāmatas””tadizņemt “”no aprites>.

 10. Logjiski ka shos piezhmiedza. Jo sashuumeejushies ikaunji (un ikaunjkrievi, buusim objektiivi) paarcentaas – par draudiem ir kriminaalsods. Tur vareeja kaadu simtu uzreiz saseedinaat.

  Nu a portaals bija vainiigs, jo apzinaati ripinaaja gurkji un neko nedariija.

 11. Nu gan šašūmējušies par ķengājošiem komentiem!
  Bet vai latviešus kā tautu var ķengāt? Acīm redzot var, jo ar šādiem, pret latviešiem kā tautu vērstiem ķengu rakstiem ir itin bagāts internets. Arī vakar ( un šodien) viens tāds Delfu versijās ir publicēts.
  Man gan nez kādēļ liekas, ka veselas tautas izķengāšana ir daudz vairāk nosodāma, nekā vienas personas virzienā vērsts vārdisks uzbrukums. It īpaši vēl ( kā šajā rakstā minētās igauņu prāmju kompānijas rīcības gadījumā) ja šis vārdiskais uzbrukums ir visai pelnīts.

 12. Skābeklis jāpiegriež naida kurinātājiem (visādiem krievnacistiem, šovinistiem un putinososiem).

  • Kā tikai būs pavēle – tā sāksies griešana. Neviens vien krustiņ-papus tika “saīsināts”?!

  • Un kas jaadara ar tiem, kas visu laiku kjengaa krievus un aicina tos izkaut? Tiem jaadod smieklu gaaze?
   P.s. Manupraat, portals IR atbildiigs, ja tajaa droshi var rakstiit shaadus naidu kurinoshus, rasistiskus, kjengaajoshus komentaarus. Ne tikai pret krieviem, arii par krieviem. Komentaarus rakstot tomeer vajadzeetu ieveerot pieklaajiibu, var diskuteet, argumenteet, bet ne jau vienkaarshi lamaaties, apsaukaat oponentu, noriet veselas tautiibas, rases. Bet Delfos taa ir pierasta lieta – vates, kolorado, dvieljgalvas, meerkakji, utt., utjp. skan no pasaulee pareizaakaas, gudraakaas, pieklaajiigaakas un taisniigaakaas tautas paarstaavji komentaariem. Rietumeiropas valstiis shie komeneetaaji sen jau buutu sodiiti par rasismu, par nacismu, par rupjiibu, bet, diemzheel Baltijas valstis ir tik mazas, ka to valodas neviens citur nesaprot, taapeec arii shii visatljautiiba un nekauniiba.

   • sveetaa nevainiiba Atbildēt

    Ak, nabadzinji krievinji! Latvieshi vinjus taa un shitaa apsaukaa! Oj, oj, oj… Palasi, akuna matat, Rus Delfos, kaa komentaaros miermiiliigie, nevainiigie, bez vainas apbizhotie krievinji apsaukaa latvieshus! A par to, kaa zaakaa ukrainjus un ko aicina ar vinjiem izdariit, es vispaar pakluseshu! Nevajag te uztaisiities par vieniigo upuri, ja!

    • Правильно говорят, простота – хуже воровства! А вот собственно данный портал и Лат Делфи, чисты и непорочны и являются образцами политкорректности?! Вовсе нет. Поэтому начните с себя и своих украинских друзей. Перед тем, как начинать критиковать других, всегда полезно посмотреть на себя самого в зеркало. А вдруг у вас бревно в глазу.

 13. Runas brīvība nav vis likumīga iespēja indivīdam apķengāt jebkuru citu, visbiežāk vēlme komentēt ar jēlībām, rupeklībām jebkuru rakstu – ir nekas cits kā mediju vides piesārņošana ar nepilnvērtīgu personu pašizpausmes paraugu plūdiem. Šādi indivīdi ir psihiatrijas pētāmsubjekti. Šādi indivīdi – parasti – gļēvi, vārgi, neuzņēmīgi – diez vai izteiks savas lamas, ķengas un rupeklības realitātē, pašu apķengājamajai personai un lieciniekiem klātesot. Par katru skanošo un rakstīto vārdu jābūt atbildībai. Kad iespēja komentēt ļaus tikai oficiāli reģistrētai personai – ar portālam pieejamiem datiem – mediju vides piesārņošana samazināsies par 90%.

  • pilnīgi pareizi! “Kad komentēt ļaus tikai oficiāli reģistrētai personai – ar portālam pieejamiem datiem – mediju vides piesārņošana samazināsies par 90%.”

  • Principaa, tautietes komentaars ir atiecinaams arii uz vinju pashu. Pasee vinjai diezvai rakstiits uzvaards tautiete, un shii par visu vari centaas anoniimi nokjengaat citus. Laikam buus gļēva, vārga un neuzņēmīga indiviide, kuru peeta psihiatrija.

 14. nesaprotu lielās izbailes, ja kāds cits nedomā tāpat kā es. Jeb vai arī dodamies atpakaļ uz PSRS, kur visi citādi domājošie bija “svoloči” un “prostitutkas”.

 15. moderators dzēš ne nu ķengas, ne lamas vai pat ne īstus likumpārkāpjošus komentārus, kamer brišiem izdzēš pat ļoti korektus faktu konstatejumus kad šie fakti moderatoram nepatīk. tātad absaluts subjektivisms pēc personigā patīk nepatīk principa

  • Tāpēc, ka viņi neiedala tam pienācīgu resursu un pieskrienot nevērīgi kautkur un kautko epizodiski padzēšot, nav laika iedziļināties. Tas tiek darīts nevērīgi un pavirši, jo portāli tam negrib atlicināt naudu.

   1 portālam pietiek ar 1 cilvēku (iespējams gan 2 maiņās) lai diezgan sīki un pilnvērtīgi varētu sekot līdzi komentāriem

  • Un kāpēc lai nebūtu subjektīvisms? Privātā un komerciālā resursā tiek aizstāvēts privāts un komerciāls viedoklis. Kas šeit būtu nepareizi?
   Nepatīk – veido savu resursu un moderē, kā patīk. Tik vienkārši…

 16. Komentēšanas iespēju īpaši jūtīgām tēmām nav jāslēdz! Vienkārši savlaicīgi jāizdzēš draudus un necenzētus vārdus saturošus komentārus! Latvijā jāslēdz ir Rodina.lv!

 17. Gadītos zało vīrińu uzbrukums, kā tad par vińiem izteikties?

 18. tie izskaust tīkojošie jau ir to sū*u, pret kuriem protestē, vārītāji !!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+