×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. novembris, 2012
Drukāt

Ķer poti!

Kamēr gripa vēl nav sākusies, ir īstais brīdis pret to vakcinēties, lai savas vai bērna slimības dēļ nekavētu darbu vai mācības.

 

Gripa ir akūta, īpaši lipīga infekcijas slimība. Infekcijas avots ir slims cilvēks, kurš vīrusu izplata klepojot, šķaudot vai runājot. Veselais ar gripu inficējas, ieelpojot gaisu, kurā ir gripas vīruss, vai saskaroties ar priekšmetiem, uz kuriem ir slimnieka deguna vai rīkles izdalījumi.

Jo mazāk ir imunizēto – vakcinēto, jo labāk infekcija spēj cirkulēt, apdraudot riska grupu iedzīvotājus un palielinot slimības komplikāciju risku.

Vakcinācija pret gripu īpaši ieteicama tiem, kam saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām parasti norit smagā formā un kuriem ir augsts gripas komplikāciju risks. Tie ir cilvēki, kuri slimo ar hroniskām plaušu slimībām, tostarp astmu, sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas kaitēm. Maz pasargāti ir arī 6 – 23 mēnešus veci bērni, jo viņiem vēl nav izveidojusies imunitāte ne pret vienu no šiem vīrusiem. Savukārt cilvēkiem, kuri vecāki par 65 gadiem, imūnā sistēma vairs nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu, un tad nereti saasinās arī hroniskās slimības, kas kopā ar gripas vīrusu var radīt dzīvībai bīstamas komplikācijas. Riska grupā ir arī grūtnieces un sievietes, kuras gripas sezonā ir ieplānojušas grūtniecību, un mediķi un sociālie darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.

Liels inficēšanās risks ir veikalu pārdevējiem, sabiedriskā transporta kontrolieriem, skolotājiem un citu profesiju pārstāvjiem, kuru darbs saistīts ar uzturēšanos publiskā vietā un kontaktēšanos ar daudziem cilvēkiem.

Pacientiem ar hroniskām slimībām, 6 – 23 mēnešus veciem bērniem, cilvēkiem no 65 gadu vecuma un grūtniecēm vakcināciju pret gripu valsts kompensē 50 % apmērā.

Šīs sezonas vakcīnā ir trīs komponenti, un divi no tiem atšķiras no pagājušās sezonas potē iekļautajiem antigēniem.

Vakcinācija pret gripu nav ieteicama cilvēkiem, kuriem novērota alerģiska reakcija pret kādu no vakcīnas sastāvdaļām. Ja dienā, kad paredzēts šis pasākums, ir drudzis vai pēkšņa akūta infekcija, potēšanās ir jāatliek.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+