×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
5. jūnijs, 2014
Drukāt

Kāpēc ceriņiem uz stumbriem un zariem aug ķērpji un sūnas? (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Sūnas.

“Kāpēc ceriņiem (tie veidoti kā kociņi) uz stumbriem un zariem aug ķērpji un sūnas? Varbūt stumbrus vajag apsmidzināt ar kādu līdzekli vai kā citādi apstrādāt? Ceriņi nav stādīti cieši blakus, bet divi aug pie vārtiem un divi pie saimniecības ēkas. Zied bagātīgi.”
 MARUTA G. PĀRGAUJAS NOVADĀ

Latvijas Mikologu biedrības vadītāja Diāna Meiere skaidro, ka sūnas un ķērpji aug tur, kur tiem pieejamas barības vielas un ir atbilstīgi apstākļi. Tomēr, augot uz stumbriem, tie nenodara kaitējumu nedz kokiem, nedz krūmiem, tāpēc nav nepieciešams iznīcināt. Visbiežāk sūnas un ķērpji redzami uz vecāku koku stumbriem, jo tiem patīk ilgstoši nemainīgi vides apstākļi.

– Manuprāt, sūnas un ķērpji dārzam piešķir īpašu noskaņu. Pat uz augsnes sūnas var būt ļoti dekoratīvas. Piemēram, Japānā pat tiek veidoti īpaši sūnu dārzi, kur zālienā speciāli stāda dažādas sūnu sugas, – saka D. Meiere.

Arī Kalsnavas arborētumā uz dekoratīvo kokaugu stumbriem bieži sastopams spilgti dzeltenais sienasķērpis. Dendroloģe tehniķe Benita Rudzīte stāsta, ka tā ierobežošanai ķīmiskos preparātus neizmantojot. Ķērpjus ar raupjiem cimdiem ik pa laikam notrauc no stumbriem, bet pēc laika tie atkal atjaunojas. Pavasarī pēc sniega nokušanas dekoratīvos augus mēslo ar slāpekli saturošiem minerālmēsliem, dodot 20–25 g katram augam. Stumbrus papildus apsmidzina ar slāpekļa mēslojuma šķīdumu.

Ja vizuālu apsvērumu dēļ tomēr nepieciešams samazināt sūnu un ķērpju augšanu uz kokveida ceriņiem, tos var balsināt. Šim nolūkam izmanto maisījumu, kas sastāv no krīta un vara vitriola. Balsinot koku stumbrus rudenī, tos var arī pasargāt no plaisāšanas sala ietekmē un aizkavēt pārāk agru sulu cirkulāciju.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ka to līdzekļi sauc ar ko var nobiedēt ķerpji

Draugiem Facebook Twitter Google+