Foto – Reuters/Scanpix

Kibernoziegumu veikšanā izceļas austrumeiropieši 0

Krievijas interneta vietnēs ir plašs piedāvājums veikt dažādas blēdības un nelikumīgas darbības kibertelpā. Jā jūs gribat iegūt mobilā tālruņa vai kredītkartes datus, pasūtīt kiberuzbrukumu biznesa konkurenta vietnei vai nopirkt programmu piekļūšanai banku informācijai, šādu uzdevumu izpildītājus visdrīzāk var atrast bijušās Padomijas teritorijā, atzīmē aģentūra “Reuters”.

Reklāma
Reklāma

 

Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Tādas vietnes kā “Forum.zloy.bz” vai “Forum.evil” (tās var tikt slēgtas vai mainīt nosaukumus atkarībā no tiesībsargājošo iestāžu aktivitātes) paver tikai nelielu spraugu Krievijas kriminālās pasaules kibernoziegumu jomā, kuru darboņi nodara Rietumu firmām un privātpersonām miljardiem dolāru zaudējumus. “Vērtējot kiberuzbrukumu skaitu, redzams, ka to vairākums ir veikts Ķīnā, Latīņamerikā un Austrumeiropā, bet, ja vērtējam to veicēju profesionalitāti, tad visdrīzāk līdere ir Krievija,” uzskata Maskavā strādājošais kiberdrošības pētnieks Vitālijs Kamļuks. Divi no pieciem ASV visvairāk meklētajiem kibernoziedzniekiem ir krievi, bet viens ir no Latvijas, kas reiz bija Padomju Savienības sastāvā, ziņo “Reuters”. 2011. gada jūnijā Rēzeknē dzīvojošo Pēteri Šahurovu un viņa sievu Marinu ASV tiesa apsūdzēja tiešsaistes krāpšanā un pieprasīja izdot, taču “Rēzeknes hakeri” joprojām nav nonākuši ASV likumsargu rokās. Rēzeknes hakeriem apcietinājums nebija piemērots, un Šahurovs to izmantoja, lai aizbēgtu uz ārzemēm. Viņš izsludināts starptautiskajā meklēšanā, un turpmāk ar viņa meklēšanu nodarbosies ASV likumsargi.

ASV federālā prokuratūra apsūdzējusi piecus krievu un ukraiņu izcelsmes cilvēkus kibernoziegumos un kredītkaršu krāpniecībā, kas nodarījusi virknei firmu vairāk nekā 300 miljonu dolāru zaudējumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz apsūdzēto sola pagaidām ir tikai viens, divi ir notverti Nīderlandē un gaida izdošanu ASV, bet pārējie divi slēpjas Krievijā, kur risks tikt sodītam par kibernoziegumiem ir zems. Maskavas lēmums piešķirt patvērumu par Nacionālās drošības pārvaldes slepenas datu pārraudzības programmas publiskošanu apsūdzētajam amerikāņu datorekspertam Edvardam Snoudenam visdrīzāk iesaldēs jau tā apsīkušo sadarbību starp Vašingtonu un Maskavu.

 

Augsta prasme, 
zema alga

Ja prasmīgs datortehnoloģiju speciālists paliek bez darba vai alga ir neliela, var rasties kārdinājums piepelnīties. Kamēr vietējie hakeri vēršas pret upuriem ārvalstīs, Krievijas varasiestādes parasti neceļ trauksmi un ļauj viņiem darboties un attīstīt prasmes datorsistēmu uzlaušanā, ko varētu izmantot kiberspiegošanā pret Rietumiem. “Krievijas specdienesti tā rīkojas jau daudzus gadus, intervijā “Reuters” saka kibernoziegumu izpētes eksperts Miša Glenijs:

“Krievijas likumaizsardzības iestādes un īpaši Federālais drošības dienests ļoti labi zina par notiekošo un pārrauga situāciju, bet, ja krāpšana notiek citviet pasaulē, viņi neliekas ne zinis.” Krievijas Iekšlietu ministrijā izveidota īpaša vienība – K nodaļa – interneta pārraudzībai.

Krievijas tehniskajās augstskolās ir augsts apmācības līmenis. Piemēram, trīs studenti no Sanktpēterburgas Nacionālās pētniecības universitātes informācijas tehnoloģiju, mehānikas un optikas jomā četras reizes pēdējos sešos gados ir uzvarējuši vecākajā un prestižākajā datorprogrammēšanas sacensībā pasaulē, kas notiek jau gandrīz pusgadsimtu un kur šogad piedalījās komandas no 2322 universitātēm 91 valstī. Taču aptauja liecina, ka pērn tikai puse no Krievijā sagatavotajiem speciālistiem informācijas tehnoloģiju jomā ir atraduši darbu šajā nozarē, kas strauji attīstās. Maskavā vidējā alga datorspeciālistam informācijas drošības jomā ir aptuveni 65 000 rubļu (2000 dolāru) mēnesī, kas ir daudz mazāk, nekā pelna datoreksperti Rietumos. Analītiķi atzīst, ka datortīklos dažkārt darbojas vienas augstskolas absolventi, bet ar dažādiem mērķiem – vieni, lai stiprinātu datortīklu aizsardzību pret vīrusiem un ielaušanos, bet citi tajos ielaužas ar ļaunu nodomu.

Reklāma
Reklāma

 

Nemitīga sacensība

“Zagt naudu datortīklā ir psiholoģiski daudz vieglāk nekā uzbrukt kādam uz ielas,” uzskata Krievijas datordrošības firmas “Kaspersky Lab” darbinieks Vitālijs Kamļuks. Analītiķi firmas galvenajā birojā, kas atgādina kosmosa lidojumu vadības centru, analizē miljoniem aizdomīgu programmu, lai atklātu vīrusus vai ielaušanos. “Cīņa ar kibernoziegumiem ir nemitīga sacensība: mēs veidojam drošības sistēmas, bet viņi meklē ceļus, kā tās apiet,” saka Kamļuks, kurš strādā firmas elites grupā jaunu vai eksotisku kiberdraudu atklāšanā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.