Tehnika
Tehnoloģijas

Kiberuzbrukumā cietuši arī latvieši 16


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Fotolia

Latvijā saņemti ziņojumi no 20 personām par izspiedējvīrusu, kas patlaban ir izplatījies globālā līmenī, bet valsts iestādes un uzņēmumi to vidū nav, šodien preses konferencē sacīja informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas “Cert.lv” drošības speciālists Gints Mālkalnietis.

Viņš sacīja, ka pasaulē kopumā vīruss skāris 200 000 lietotāju un, lai gan kopumā tas nav daudz, traucēta daudzu lielu organizāciju darbība.

Runājot par to, kā aizsargāties pret šo izspiedējvīrusu, Mālkalnietis aicināja atjaunināt savu ierīču programmatūru, kā arī veidot datu rezerves kopijas.

Viņš arī norādīja, ka pašlaik nav zināms veids, kā nošifrētos datus atgūt.

Sestdien, 13.maijā “Cert.lv” pārstāvji atklāja, ka Latvijā par izspiedējvīrusu saņemti ziņojumi no septiņām personām, kas ir ļoti mazs skaits un norādīja, ka nosaukt šo vīrusu par vērienīgāko kiberuzbrukumu vēsturē ir pārspīlējums, tiesa, bažas rada vīrusa izplešanās temps.

Kā ziņots, 12.maijā desmitiem valstu cieta no kiberuzbrukumu viļņa, kas, strauji izplatoties, pārņēmis gandrīz visu pasauli, un eksperti jau atzinuši, ka tas ir vērienīgākais kiberuzbrukums vēsturē.

Saistītie raksti

Uzbrukumos izmantots tā saucamais izspiedējvīruss, kas bloķē upura datorā esošos dokumentus, kamēr netiek samaksāta pieprasītā summa – 300 līdz 600 ASV dolāru, kas pārskaitāma virtuālajā valūtā “Bitcoin”.

Vīruss izplatīts ar e-pastu palīdzību, kā pielikums šķietami nekaitīgām mēstulēm, piemēram, darba piedāvājumiem vai rēķiniem.

Uzbrukumiem tika pakļauts Lielbritānijas slimnīcu datortīkls, Krievijas Iekšlietu ministrija, Spānijas telekomunikāciju lieluzņēmums “Telefonica” un ASV piegāžu uzņēmums “FedEx”, kā arī daudzas citas organizācijas. Cietuši arī Vācijas dzelzceļa uzņēmuma “Deutsche Bahn” datori, un sestdien no rīta traucēta informācijas ekrānu darbība stacijās.

LA.lv