Foto – AFP/LETA

Ukrainā lielākās demonstrācijas kopš 2004. gada Oranžās revolūcijas 0

Par spīti Ukrainas valdības izsludinātajam aizliegumam līdz nākamā gada 8. janvārim rīkot protesta akcijas, Kijevas ielās vakar turpinājās pagājušajā nedēļā sāktie protesti pret prezidenta Viktora Janukoviča lēmumu neparakstīt politiskās asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar Eiropas Savienību. Demonstrantu tūkstoši vakar bloķēja piekļuvi Ukrainas valdības ēkai un citām valsts ie-stādēm. Dienu iepriekš demonstranti ieņēma Kijevas domes namu un arodbiedrību ēku, kur pārlaida nakti un nākamajā dienā neļāva tur iekļūt darbiniekiem.

Reklāma
Reklāma

Sola revolūciju


Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Nedēļas nogalē Kijevas ielās izgāja aptuveni 350 tūkstoši cilvēku. Kaut arī opozīcijas līderi aicināja cilvēkus būt miermīlīgiem un neiesaistīties vardarbībā, starp policistiem un demonstrantiem izcēlās sadursmes, kurās tika ievainoti aptuveni trīssimt cilvēku. Lielākās sadursmes izcēlās netālu no prezidenta administrācijas ēkas, kuru protestētāji mēģināja ieņemt pat ar buldozera palīdzību, un pie Vladimira Ļeņina pieminekļa, kuru maskās tērptie protestētāji mēģināja noārdīt, informē ziņu aģentūra “Reuters”. Pēc sadursmēm aizturēti deviņi cilvēki un uzsāktas 11 kriminālizmeklēšanas. Vēlāk opozīcijas līderi nosodīja sadursmes, sakot, ka tās sarīkojuši provokatori. Janukoviča politiskais pretinieks, bijušais pasaules čempions boksā un partijas “Udar” līderis Vitālijs Kļičko aicināja protestētājus saglabāt “vēsu prātu”. “Mūs nedrīkst izprovocēt. Varu mēs varam nomainīt civilizētā veidā,” paziņoja Kļičko, kurš gatavojas startēt 2015. gadā gaidāmajās prezidenta vēlēšanās. “Viņi nozaga mūsu sapni,” sacīja Kļičko, runājot par līguma neparakstīšanu ar ES. “Ja valdība negrib pildīt tautas gribu, tad šādai valdībai, šādam prezidentam nav vietas. Būs jauna valdība un 
jauns prezidents.”

Vakar demonstranti bloķēja ielas pie Ukrainas valdības ēkas, prezidenta administrācijas, valsts iestādēm, kā arī centrālās bankas. Tās darbiniekiem uzdots atgriezties mājās un gaidīt telefonzvanus, kad atkal varēs doties uz savām darba vietām. Tikmēr demonstrāciju rīkotāji sociālajā interneta vietnē “Facebook” publicējuši Kijevas karti ar norādēm, kur būtu izvietojamas automašīnas tālāku barikāžu būvei. “Runa vairs nav par izvēli starp Eiropas Savienību vai Muitas savienību ar Krieviju, bet gan Ukrainas cīņu pret noziedzīgām amatpersonām,” sarunā ar raidsabiedrību CNN sacīja protestētāja Irina Zaloga. Viens no Ukrainas opozīcijas līderiem Jurijs Lucenko uzrunā demonstrantiem Kijevas Neatkarības laukumā svētdienas pievakarē sacīja: “Šis nav protests! Šī ir revolūcija!” Savukārt opozīcijas partijas “Tēvzeme” līderis Arsēnijs Jaceņuks sarunā ar ārvalstu ziņu aģentūrām stāstīja, ka demonstrantu galvenais politiskais mērķis ir panākt Janukoviča atkāpšanos. Viņš parlamentāriešiem arī iesniedzis rezolūciju, kurā izteikta neuzticība valdībai.

Protesti 
negrasās atslābt


CITI ŠOBRĪD LASA

Šīs ir vērienīgākās protesta akcijas Ukrainā kopš Oranžās revolūcijas 2004. gadā, kad Janukovičs tika gāzts no premjerministra amata, kuru viņš tobrīd ieņēma. Pagaidām grūti prognozēt, kādā gultnē protesti ievirzīsies. Kijevā esošie ārvalstu ziņu aģentūru korespondenti informē, ka gaisotne Ukrainas galvaspilsētā ir visnotaļ nokaitēta, un protesta akcijas drīzāk var pieņemties spēkā, nevis atslābt. “Pēdējie notikumi liecina, ka nākamās demonstrācijas varētu būt lielākas nekā nedēļas nogalē notikušās,” vakar informēja raidsabiedrība BBC, ziņojot par kārtējiem opozīcijas gājieniem Kijevas centrā. Savukārt raidsabiedrība “Brīvā Eiropa” informē, ka galvaspilsētā demonstrantu būvētās barikādes kļūst aizvien lielākas.

Demonstrācijas pārņēmušas arī citas Ukrainas pilsētas. Ļvovā izsludināts vispārējs streiks, un protesta dalībnieki aicina rīkot visu valsti aptverošu streiku. Ļvovas apgabala administrācija arī izsludinājusi “maksimālu mobilizāciju”, aicinot uz Ukrainas galvaspilsētas demonstrācijām doties visus, kas to vēlas, izņemot sievietes un vēl 20 gadu vecumu nesasniegušos.

Ukrainas politiskie apskatnieki teic, ka notikumu attīstība šobrīd ir atkarīga no Janukoviča lēmumiem. Netālu no Kijevas esošajā prezidenta rezidencē Janukovičam bijusi ārkārtas sanāksme ar saviem padomniekiem. Runāts esot par ārkārtas stāvokļa izsludināšanu valstī. Taču šobrīd tas nav noticis. Janukoviča padomnieku grupa jau devusies uz Briseli, lai turpinātu sarunas par politiskās asociācijas un brīvās tirdzniecības līguma noslēgšanu ar ES. “Puses runās par gāzes cenām, sadarbību ar starptautiskajām finanšu iestādēm un tālāku ES un Ukrainas sadarbību,” ziņu aģentūrai “RIA Novosti” pastāstīja Ukrainas ārlietu ministrs Leonīds Kožara. Vienlaikus Janukoviča padomnieku delegācija aizbraukusi arī uz Maskavu, bet pats Ukrainas prezidents devies iepriekš plānotajā vizītē uz Ķīnu.