×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
21. septembris, 2017
Drukāt

Ķīlis: Mācīšanās tikai latviešu valodā būtu arhaisms (26)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Roberts Ķīlis

Mācīšanās tikai latviešu valodā būtu arhaisms, vērtējot nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK līdera Raivja Dzintara priekšlikumu par izglītību tikai valsts valodā, sacīja kādreizējais izglītības un zinātnes ministrs, sociālantropologs Roberts Ķīlis.

Viņš pauda, ka mainīt mācību valodu tikai uz latviešu valodu būtu “absolūts arhaisms” – jaunieši jau tagad mācās dažādās valodās, izglītības iestādēs faktiski praktizējot daudzvalodību.

“Nākt klajā ar tādu priekšlikumu, lai visi pārietu uz vienu valodu, ir dīvaini, jo, ņemot vērā, cik priekšlikums varētu būt neviennozīmīgi uztverts, ko Dzintars labi zina, priekšlikumam nav noteikta veida konsultāciju, ekspertīzes, pamatojuma, ka tas visiem skolēniem nāks par labu. Ja šāda argumenta, ka nāks par labu, nav, tad tā ir politiskas konjunktūras izmantošana. Un tas ir bezatbildīgi,” teica Ķīlis.

Viņš uzsvēra, ka Dzintaram un viņa pārstāvētajam politiskajam spēkam kopš pēdējā mēģinājuma aktualizēt valodas reformu izglītības iestādēs bijis pietiekami laika, lai rastu pētījumos balstītus pamatojumus šādas reformas nepieciešamībai. Pretējā gadījumā šādu soli varot vērtēt arī kā mēģinājumu “ģenerēt un celt reitingus”.

Ķīļa ieskatā skolas jau tagad labprātāk vēlētos mācību procesā izmantot vairāku valodu praksi. “Pasaulē virzās uz daudzvalodību izglītības sistēmā,” piebilda Ķīlis.

Kā ziņots, Dzintars otrdien Latvijas Televīzijas raidījumā “Viens pret vienu” sacīja, ka, ja četri Saeimas “Vienotības” frakcijā strādājošie “Kustības Par!” deputāti atbalstīs Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu vairs nepiešķirt nepilsoņa statusu Latvijā dzimušajiem bērniem, nacionālā apvienība to uzskatīs par koalīcijas līguma pārkāpumu, tomēr valdības demisiju neprasīs, bet tā vietā uzstās uz izglītību tikai valsts valodā.

Secinot, ka koalīcijas līgums nav ievērots, VL-TB/LNNK iesniegs grozījumu projektu Izglītības likumā, lai pārietu uz izglītību tikai valsts valodā, pastāstīja Dzintars.

Saeimā balsojums par to, vai Vējoņa iniciatīvu nodot vērtēšanai komisijās, notiks šodien.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Tāds “arhaisms” ir visās vecajās Eiropas valstīs. Loģiski, ka valstij ir jāsubsidē izglītība tikai valsts valodā.

 2. Un ja nu Vējoņa priekšlikums netiek atbalstīts, tad mums nepiedzīvot visas skolas valsts valodā?

 3. Ķīlis, būdams izglītības ministrs, 2013. gada martā centās panākt, ka studijas valsts augstskolās paralēli būtu tikai krievu valodā. Labi, ka Ķīli patrieca. 2013. gadā prese rakstīja: “Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis izraisījis kārtējo par reformas pieteikumu nodēvēto skandālu – viņa vadībā Augstskolu likumā tiek virzīti grozījumi, kas valsts finansētās augstākās izglītības iestādēs atjaunotu padomju laika divplūsmu sistēmu: latvieši mācītos vienās auditorijās, krievi citās un katrs savā mēlē.

  Reformu partijas ierosmei kategorisku nē pateikuši koalīcijas partneri un arī valodas politikas eksperti, jo pretējā gadījumā tiktu pārvilkta svītra jau tā pieticīgajiem integrācijas politikas sasniegumiem. Sajūtot sviluma smaku, R. Ķīļa birojs ir strauji ieslēdzis atpakaļgaitu un paziņojis, ka pie vainas ir ierēdņi un viņi saņems disciplinārsodu.

  Ņemot vērā kaut vai preses paziņojumu hronoloģiju, ir grūti noticēt, ka R. Ķīlis nav zinājis, kādi likuma grozījumi ar viņa parakstu tiek virzīti uz valsts sekretāru sanāksmi. Izskatās, ka ministrs gluži vienkārši cenšas pagrūst zem tanka savus padotos, un tas nav vīrišķīgi.”

 4. Ķīli ! Vari iedomāties, ka Zviedrijā, kur šobrīd lielāka otrā tautība ir sīrieši, sāktu veidot sīriešu skolas un lai viņi tur dabū izglītību savā sīriešu valodā ?! Šos bērnus ātri un veiksmīgi apmāca zviedru valodā. Vienkārši to vajag gribēt !

 5. Ar šādu cilvēku uzskatiem un DOMĀŠANU esam tur, kur esam! KUR PROBLĒMA MĀCĪTIES LATVIEŠU VALODĀ PĒC 25 VALSTS ATJAUNOTNES GADIEM?????????????? KUR PROBLĒMA?????????????????????
  VALSTS VALODA TAČU IR LATVIEŠU!!!!!!!! Lai Ķīlis parāda valsti, kurā mācības nenotiek valsts valodā????
  Viņš Oksfordā taču nemācījās latviešu valodā!!! MĀCĪBAS VALSTS VALODĀ NEKAD NEVAR BŪT ARHAISMS!
  TAS IR PAŠSAPROTAMI (bez iebildumiem!?) Tiešām Ķīlim ar domāšanu nav kārtībā. Cik ĻOTI šis cilvēks NEMĪL UN NECIENA LATVIJU! APBRĪNOJAMI!

 6. Izskatās, ka kādreiz visai saprātīgais Ķīlis ir nodzēris pādējās saprāta paliekas, ja viņam nav skaidrs pret ko ir NA un, par ko runāja Dzintars! Protams, Ķīlis nav vienīgais, kurš nodarbojas ar demagoģiju, kad sāk muldēt par dažādām valodām un to noderību, bet aizmirst galveno; Latvija ir Nacionāla Demokrātiska Republika, kurā Valsts valoda ir LATVIEŠU! Ja tas neapmierina Ķīli, viņam ir iespēja sākt vākt parakstus, lai ierosinātu referendumu par Satversmes nomaiņu, jeb doties prom uz “daudzvalodīgo” austrumkaimiņzemi, kur nekādu arhaismu nav!

 7. Arhaisms Ķīļa k-gs ir mazākumtautības jauniešus turpināt PĀRKRIEVOT piespiežot OKUPANTU valodu !!!

 8. Te pienāca Kinzulis - Atbildēt

  šim vairs neliet – pietiks…

 9. LA, beidziet taču popularizēt Ķīļa murgus!

 10. Tātad, Ķīļa kungs, visās valstīs kur mācības skolā notiek valsts valodā valda “absolūts arhaisms” pēc jūsu domām? Interesants viedoklis.

 11. Jautājums LA redakcijai Atbildēt

  Vai jūs šo miglas ķēmu, ķīļa izskatā, reklamējat , lai pelnītu klikšķus? Tas ir pretīgi! Kur ir analītisks raksts – šo emociju karsināšanas pretmetam? Ļoti neizglītota (vai arī apzināti kacinoša), neko neizakoša LA redakcijas politika! LA žurnālists pat nav izskaidrojis nojēgumu būtību, ļaujot šim miglas ķēmam spēlēties ar tiem un tulkot savai ideoloģiskai pārliecībai par labu. Proti, kur ir skaidrojums par atšķirībām starp mazākumtautību privātskolām (bērnudārziem) un valsts (pašvaldības) skolām un bērnudārziem ar apmaksātu mācību procesu svešā valodā? Kur ir izskaidrojums par mācībām svešā valodā? Nožēlojama “nacionāla nostāja” ir šai LA redakcijai. Bet ko var gribēt, ja šie “latviešu tautas” pakalpiņi tiek baroti no berķveidīgas rokas, kura ir gana sasmērējusies ar čekistu krāsām, kura noteikti nepieder Latvijas patriotam!

 12. Piekrītu Ķīlim.
  Redzu zaudējumus – (1) lielu un nevajadzīgu konfliktu ar krievu bļaustekļiem, kas atkal kladzinās, kā šeit apspiež krievus, (2) nākotnes iespēju nogriešana Latvijas jauniešiem. Valstis, kas veiksmīgi ir attīstījušās augstāko izglītību piedāvā vai nu tikai vai arī angļu valodā, lai celtu izgliītības iestāžu konkurētspēju (Singapūra, Somija, Zviedrija, pat Vācija u.c.)
  Manuprāt, Nacionālā Apvienība izmanto latviešu valodu kā nosacītu ķīlnieku savu šauro un personīgo politisko interešu īstenošanai.

  • Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

   Esmu krievs un mani Latvijā neviens neapspiež. Par apspiešanu bļaustās tie Krievijas krievi, kas laikā no 1945.-1991.gadam okupētajā Latvijā salīda kā okupanti un kolonisti, un pēc 1991.gada brīvību atguvušajā Latvijā zaudēja savas privilēģijas.
   Manuprāt Ķīlis uzvedas kā “vergu” skolotājs – izskatās, ka viņam rūp, lai Rietumeiropas rūpnīcas un darba devēji saņemtu no Latvijas lētus angliski un citās svešvalodās runājošus “vergus”.

 13. Jā, latviešu valoda ir “arhaiska”. Lepojos ar to! Lai Ķīlis domā, ko vēlas, bet ir patiesi labi, ka uzzinām viņa viedokli.

 14. Šitās valsts valodai naidīgās atklāsmes pašas par sevi pietiekami parāda, kāpēc Ķīlis nevar būt izglītības ministrs. It kā antropologs, bet pats izceļas ar archaisku domāšanu – Ķīlis automātiski fetišizē svešvalodas kā gudrības avotu, lai gan valoda ir tikai forma, izteiksmes līdzeklis, nevis pašas zināšanas. Es jau deviņdesmitajos gados NRA rakstīju par latvju ‘elites” apjukumu jautājumā par to, kas ir ‘derīgas’ zināšanas, kādu kompetenci vērtēt kā tautas attīstībai vajadzīgāko. Brīnījos par neskaitāmu akadēmisko karjeru taisīšanu uz pesteļošanas pamatiem. Mans secinājums bija – aizsūtīdami pamuļķi uz Oksfordu, atpakaļ dabūsim jau diplomētu pamuļķi.

 15. Konsultācijas, ekspertīzes, pamatojumi, kā arī tests par prāta spējām un psihologa (vismaz) slēdziens bija nepieciešams, kad Ķīli ielika par ministru un Vējoni par prezidentu. Šitādiem ielikteņiem ir tikai viens pamatojums savai runai un rīcībai – citiās valstīs, pasaulē dara tā, bet patiesībā būtu jāsaka – man tā lika.

 16. Šitam ,pajolītim,tiešām, “putniņš galvā”!To jau varēja manīt,viņa ministrēšanas laikā.

 17. Nevēlas apvainot mūsu krievu kopienes aktivistus un tādēł uzstājas ar tik mankurtisku deklarāciju. Varbūt aizstāvēt latviešu valodas pamatus mūsu sabiedrībā ir vińam pārāk smags darbs un vińš gatavs padoties kolonistu prasībām. Vienalga kā, krievu kopienes līderi gatavi atkal šo lietu polarizēt un prezidents Vējonis iemetis bumbu dārzā ar ko visiem spēlēties. Vai cik jauki. Paldies.

Draugiem Facebook Twitter Google+