Ekonomika
Darbs

Ķīlis: nākotnē darbaspēku vairāk ietekmēs mākslīgais intelekts nekā imigrācija 16


Bijušais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis.
Bijušais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis.
Foto-LETA

“Ja iet runa par darba lietām, tad nevajag nekādus migrantus. Mums ir automatizācija, kas var būt vēl nopietnāks jautājums nekā imigrācija. Automatizācija, mākslīgais intelekts un robotika bez visādām politiskām peripetijām var risināt daudzus būtiskus jautājumus,” kādreizējais izglītības un zinātnes ministrs, sociālantropologs Roberts Ķīlis apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā “Preses klubs”, komentējot Latvijas demogrāfijas krīzi un darbaspēka novecošanu.

Ķīlis uzskata, ka imigrantu uzņemšana nav vienīgais veids, kā risināt darbaspēka problēmas Latvijā. Viņš pieļauj, ka automatizācijai būs krietni lielāka ietekme. “Automatizācija, mākslīgais intelekts un robotika ir tas, ko visu laiku piemirst. Bet tā ir lieta, kas bez visādām politiskām peripetijām – no kurienes, kāpēc, kā mēs viņus mācīsim – var risināt daudzus būtiskus jautājumus,” raidījumā norādīja Ķīlis.

Ķīlis stāstīja, ka ir pētījis mākslīgā intelekta ietekmi, strādājot Londonas Karaliskās Mākslas Biedrībā. “Viņiem ir diezgan daudz pozitīvu norāžu, piemēram, sociālajā aprūpē un citur, par cilvēku darba roku aizvietošanu ar automatizācijas palīdzību,” apliecināja Ķīlis.

Ķīlis arī norādīja, ka imigrācija lielākoties risinātu citas problēmas, piemēram, dzimstību. Tomēr bijušais izglītības ministrs uzskata, ka citi risinājumi rodami arī šajā jautājuma. Viņš raidījumā uzsvēra, ka mums būtu jābūt pacietīgiem un jāgaida, kad Latvijā atgriezīsies aizbraukušo bērni. “Holandieši, piemēram, sagaidīja, ka viņu aizbraukušo bērni atbrauc atpakaļ uz Holandi, jau daudz ko apguvuši un iemācījušies, atvedot savu kapitālu un sakarus. Iespējams, tas ir saprātīgāks gājiens nekā spiestā kārtā tieši tagad vilkt iekšā noteiktu skaitu cilvēku,” raidījumā sacīja Roberts Ķīlis.

LA.lv