×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. maijs, 2014
Drukāt

Kilograms kļūst smagāks (1)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Ārvalstu prese ziņo, ka Starptautiskajā mēru un svaru birojā Parīzē kilograma etalons savā 137 gadu pastāvēšanas laikā kļuvis… smagāks, raksta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Lai gan šis “liekais svars” ir tikai dažas mikrograma desmitdaļas, tomēr fizikā tas ir ļoti ievērojams lielums, jo tādējādi atņem tai svara konstanti. Turklāt situāciju sarežģī tas, ka pasaulē kopumā ir 39 precīzas Parīzes kilograma etalona kopijas. Un, kā pauž dažādu valstu zinātnieki, patlaban tās svara ziņā sākušas cita no citas atšķirties.

Kāpēc? Pētnieki pauž, ka pasaulē notikusī industrializācija un vispār mūsdienu sabiedrības funkcionēšanas raksturs novedis pie tā, ka kilograma etalona virsmu pārklājuši nosēdumi papildu daļiņu veidā. Pasaules svara standarta sistēma šā iemesla dēļ ir nopietna haosa priekšvakarā.

Zinātnieki patiešām jutušies šokēti, ieraugot, ka, piemēram, uz Britānijā glabātā viena no kilograma etaloniem konstatējamas dzīvsudraba daļiņas. Turklāt tas pamudinājis nopietni apsvērt jautājumu, kā veikt īpašu visu 40 pasaulē esošo kilograma etalonu virsmu “attīrīšanu no putekļiem”, lai visiem atjaunotu iepriekšējo pilnībā vienādo svaru.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kilograms – smagāks, bet metrs – īsāks. Vislabāk to var redzēt apavu izmēros. Ja pirms dažiem gadiem pirktus 40. izmēra apavus veikalā noliek blakus tagadējiem 40. izmēra apaviem, tad atšķirība ir vismaz 2-3 centimetri. Kamēr nebiju šo eksperimentu veikusi, nekā nevarēju saprast, kāpēc veikalā visi mana izmēra apavi ir daudz par maziem. Izrādās, ka 40. izmērs tagad jau ir 42. Un ne jau kāja izaugusi…

Draugiem Facebook Twitter Google+