×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
5. augusts, 2013
Drukāt

Ķimeņu komandas krietnais sešinieks

kimenes3662

Tagad vairāk pie dūšas ogu, augļu un dārzeņu maltītes – tik priecējoši daudzveidīgs ir zaļi krāsainais un suloti šķiedrainais piedāvājums. Lai katrs nākamais virtuves mākslas atradums sanāktu gardāks un veselīgāks par iepriekšējo, nedrīkst aizmirst garšvielas. Augusta favorītos – ķimene ar visu plašo radu grupu.

 

Latviešu ēdienkartē ķimenei kopš sendienām goda vieta. Bet tagad saimniecēm pieejami arī tās tālo zemju radinieki: fenhelis, kumīns, nigella, anīss, adžvains. Izskatā šīs sēkliņas ir ļoti līdzīgas, taču iedarbības ziņā katrai savas stiprās puses. Bet visām arī vienojošie aspekti. Nozīmīgākais no tiem – ķimeņveidīgās garšvielas uzlabo gremošanu, atslābinot gludo muskulatūru, novērš spazmas. Tieši vēderā akumulējas daudzas ļoti svarīgas emocijas – agresivitāte, dusmas, bēdas, bailes, atkarībā pārtapusi pieķeršanās. Noregulējot mūsu otrās smadzenes – vēderu – uz veselības viļņa, labums tiek arī pirmajām, tām, kas galvā, skaidro diētas ārste un ājurvēdas uztura speciāliste Guna Selecka.

Ķimeni mūsu senči dēvēja par slinko ļaužu zāli: izej pļavā un saplūc, tad pažobelē pakārtai slotiņai noberzē graudiņus un pievieno visam, ko cel galdā. Vai iemet mutē un pakošļā svaigai elpai, vispārējā tonusa uzlabošanai.

Sēkliņas pirms izmantošanas labāk apgrauzdēt – tas atraisa un aktivē vielas, kas pastiprina aso garšu un pēcgaršu. Pievienot ēdieniem var gan veselus, gan piestiņā mazliet saplacinātus graudiņus. To svarīgi darīt īsi pirms lietošanas.

Vienmēr augsti vērtēta arī ķimeņu dziednieciskā iedarbība – tās uzlabo gremošanu, veicinot intensīvu barības vielu uzsūkšanos. Turklāt šī čemurziežu auga sēklām piemīt spēja mazināt drudzi, asināt redzi, stiprināt sirdi šī muskuļa vājuma un mazspējas gadījumā.

Savukārt adžvainu jeb karaļķimenes der pa graudiņiem pievienot gandrīz jebkuram sakņu un dārzeņu ēdienam. Tas ir sausinošs, spēcina pitu – karstumu, tāpēc piemērotāks vēsāka laika maltītēm.

Adžvaina specializācija – spēcīgā aromāta dēļ šī garšviela ir iedarbīga inhalācijās stipru iesnu un klepus reizē, jo mazina spazmas un veicina gļotu izvadi. Tikai jāatceras: uzreiz pēc uzvārīšanās katliņam, kurā iebērta tējkarote adžvaina, vajag noņemt vāciņu un ieelpot tikai pirmos tvaikus (uzmanīgi, lai neapdedzinātos) – ēteriskā eļļa ātri gaist. Bērnam pietiks ar to, kas iztvaikos telpā.

Tiem, kam bieži līp vīrusi, pārreiz dienā der ieņemt pa pustējkarotei (2 grami) grauzdētu adžvaina sēklu, dzert arī tēju.

 

Par citām ķimeņu saimei piederošajām ēdienu garšas, bet, galvenais, – ēdāju veselību uzlabojošajām sēkliņām un to izmantošanas veidiem lasiet žurnāla “36,6 °C” augusta numurā!

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+