×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
23. septembris, 2015
Drukāt

Sinepju pulveris kā mazgāšanas līdzeklis. Meklējam alternatīvas ķīmijai! (1)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone
Padomā, pirms pērc

Veselībai un videi drošākos produktus palīdz izvēlēties "Baltijas Vides foruma Latvija" veidotās mājas lapas padomapirmsperc.lv informācija par:

* bīstamajām vielām,

* sadzīves ķīmiju,

* kosmētiku,

* auto kopšanas līdzekļiem,

* rotaļlietām,

* bērnu kopšanas produktiem,

* krāsām, lakām, līmēm.

Kad kārtējo reizi mazgā traukus ar putojošu brīnumlīdzekli, ieber veļas mašīnā smaržīgu pulvera lādiņu vai atsvaidzinies ar smalka parfīma devu, atceries – nav labuma bez ļaunuma. Tieši tā var teikt par sintētiskajām ķīmiskajām vielām cilvēku veidotajā pasaulē, kuras dara ikdienu ērtāku, taču arī kaitē dabai un veselībai, nokļūstot pat mūsu asinsritē.

Industrija strādā čakli – ļaužu vajadzībām radīti vairāk nekā 80 tūkstoši dažādu sintētisku vielu. Kā orientēties sarežģīto nosaukumu kokteilī, neapjukt pie veikala plaukta, kad vēlies nopirkt sev un videi mazāk kaitīgu ķīmiju? Vai varbūt spert drosmīgāku soli – samazināt tās patēriņu līdz minimumam un tik ierastā ķīmiskā šķidruma vietā sākt mazgāt traukus ar sodu vai sinepēm? Izvēle tavās rokās.

Sāc ar ekomarķējumu

Sāciet ar ekomarķējumu – iesaka Jana Simanovska. Savas zināšanas ķīmijā, vides un inženierzinātnēs viņa 20 gadus veltījusi darbam, lai palīdzētu cilvēkiem labāk izprast dažādu vielu īpašības un tās gudrāk izmantot. Nupat Janas vadītais Ekodizaina kompetences centrs izstrādā mājas lapu ar izplatītākajām starptautiski atzītām ekomarķējuma zīmēm, kuras apliecinājušas sevi kā uzticamas.

– Kāpēc cilvēkiem būtu jāuzticas ekomarķējumam?

– Ekomarķējums nozīmē, ka kāda neatkarīga organizācija ir pārbaudījusi produktu un atzinusi, ka tas atbilst šīs organizācijas nospraustajiem “zaļuma” kritērijiem. Produktiem ar ekomarķējumu ir mazāka negatīvā ietekme uz vidi, salīdzinot ar citiem no tās pašas produktu grupas, stāsta Jana Simanovska.

Svarīgi, lai ekomarķējuma īpašnieks būtu pazīstama organizācija ar labu reputāciju, jo uzticams turētājs nodrošina lielāku paļāvību. Piemēram, Latvijā pazīstamākā Eiropas Savienības ekomarķējuma “Ekopuķīte” turētājs ir Eiropas Komisija, ziemeļvalstu marķējumam ar Ziemeļu gulbja zīmolu – Ziemeļvalstu ministru padome. Tās ir respektablas organizācijas, kuru kritēriji tiek veidoti pēc atzītas zinātniskas metodikas, aptverot lielākos riskus. Būtiski, ka internetā var iepazīties gan ar viņu izvirzītajām prasībām, gan produktiem, kuri saņēmuši ekomarķējuma zīmi. Iegādājoties kādu produktu, svarīgi atpazīt īsto ekomarķējuma logo un neuzķerties uz neīstiem zīmoliem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Sinepju pulveri nesen izmēģināju,man patīk,iesaku citiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+