Ekonomika
Darbs

Ķīmijas un farmācijas nozarēs izaugsmi ierobežo darbaspēka trūkums1


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Ieva Čīka

Ķīmija un farmācija ir tās Latvijas tautsaimniecības nozares, kuras sniedz nozīmīgu ieguldījumu Latvijas ekonomiskajā izaugsmē, tāpēc valstij no savas puses ir jārada apstākļi, kas pēc iespējas vairāk palīdzētu industrijas uzņēmumiem attīstīties laikā, kad liela daļa no tiem saskaras ar darbinieku trūkumu, tā Latvijas Ķīmijas un Farmācijas asociācijas (LAĶĪFA) rīkotajā gada konferencē norādīja Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, portālu “La.lv” informēja Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas komunikācijas konsultante Laima Zēmele.

Ekonomikas ministrs konferencē sacījis, ka rūpniecības, tostarp ķīmiskās, pēdējā gada izaugsmes temps ir astoņi procenti, kas ir gandrīz uz pusi vairāk nekā Latvijas kopumā. Tāpat Arvils Ašeradens prognozēja, ka nākamo trīs gadu laikā tas varētu sasniegt pat 30%.

“Ķīmija un farmācija ir nozares ar ļoti augstu eksporta potenciālu, tajā pašā laikā darbaspēka trūkums kļūst par arvien lielāku problēmu. Lai to risinātu, ir jāpilnveido esošā izglītības sistēma tā, lai arvien vairāk jauniešu būtu motivēti mācīties dabaszinātnes un eksaktos priekšmetus. Valdība pašlaik ir rezervējusi pietiekami lielu Eiropas fondu naudu uzņēmumu produktivitātes un konkurētspējas celšanā – 430 miljonus eiro, bet inovāciju sekmēšanai – 190 miljonus eiro,“ norādīja ekonomikas ministrs.

Saistītie raksti

Arī LAĶĪFA valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis kā vienu no lielākajām industrijas problēmām minēja tieši darbaspēka trūkumu, jo konkurence par darbiniekiem vairs nav tikai Latvijas, bet gan starptautiskā līmenī.

“Nozarei vairāk nekā jebkad ir vajadzīgs valsts atbalsts šīs problēmas risināšanā. Ir nepieciešami atviegloti nosacījumi darbaspēka piesaistei un uzlabojumi sadarbībā ar Zāļu Valsts aģentūru, lai kvalitatīvi izstrādātus produktus varētu reģistrēt sešu mēnešu laikā. Savukārt nozares specialistiem ir jānodrošina bezmaksas kursi inovāciju un mārketinga jomā, jo šīs zināšanas īpaši nepieciešamas tiem, kuri grib konkurēt globāli,“ tā norādījis Skrīvelis.

Darbaspēka trūkumu kā būtisku izaugsmi bremzējošu faktoru minēja arī asociācijā pārstāvētie uzņēmumi.

 

 

LA.lv