Pasaulē

Kims apsver atteikšanos no sava kodolarsenāla1


Ziemeļkorejas vadonis Kims Čenuns (no kreisās) sasveicinās ar Dienvidkorejas prezidenta Muna Džēina padomnieku drošības jautājumos Čunu Eujonu, Kimam pirmo reizi tiekoties ar augsta ranga amatpersonām no Dienvidkorejas.
Ziemeļkorejas vadonis Kims Čenuns (no kreisās) sasveicinās ar Dienvidkorejas prezidenta Muna Džēina padomnieku drošības jautājumos Čunu Eujonu, Kimam pirmo reizi tiekoties ar augsta ranga amatpersonām no Dienvidkorejas.
Foto – AFP/LETA

Ziemeļkorejas un Dienvidkorejas līderi piekrituši tikties aprīļa beigās, pēc sarunas Phenjanā ar Ziemeļkorejas vadoni Kimu Čenunu paziņojis Dienvidkorejas prezidenta Muna Džēina galvenais padomnieks drošības jautājumos Čuns Eujons.

Sarunas notiks Phanmundžomas ciematā, abu Korejas valstu kopīgajā drošības zonā.

Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja arī vienojušās izveidot tiešo tālruņa līniju starp abu valstu līderiem, lai palīdzētu samazināt militāro spriedzi. Čuns arī paziņoja, ka Ziemeļkoreja izteikusi gatavību apsvērt atteikšanos no kodolieročiem apmaiņā pret drošības garantijām. Ziemeļkoreja esot paziņojusi, ka tai nav iemesla turēties pie saviem kodolieročiem, ja militārie draudi pret Ziemeļkoreju tiek kliedēti un tiek garantēta drošība tās režīmam. Ja Phenjana to apstiprinās, šī būs pirmā reize, kad Ziemeļkoreja Kima Čenuna vadībā izteikusi gatavību apsvērt apstākļus, kādos tā varētu atteikties no sava kodol­arsenāla. Līdz šim šāds solis tika uzskatīts par neapspriežamu. Čuns sacīja, ka pirms tikšanās Phanmundžomā abu valstu līderi arī pirmo reizi izmantos jauno tālruņa līniju, lai aprunātos viens ar otru. Ziemeļkoreja arī esot apsolījusi, ka uz dialoga laiku iesaldēs savu kodolieroču un raķešu izmēģinājumu programmu. Sarunās panākta vienošanās, ka Ziemeļkoreja ieviesīs moratoriju kodolieroču un raķešu izmēģinājumiem, ja tā sāks sarunas ar ASV, atzīmē aģentūra “Associated Press”. Ziemeļkoreja arī apsolījusi nelietot parasto vai kodolbruņojumu pret Dienvidkoreju.

Ziemeļkorejas līderis pirmdien uzņēma desmit cilvēku lielu Dienvidkorejas pārstāvju delegāciju, kuru vadīja Dienvidkorejas prezidenta Muna Džēina galvenais padomnieks drošības jautājumos Čuns Eujons. Phenjanas oficiālā ziņu aģentūra KCNA pēc tam vēstīja, ka viņiem bijušas vakariņas un “vaļsirdīgas sarunas”, kurās panākta “apmierinoša” vienošanās. Tā bija pirmā reize, kad Kims ticies ar augsta ranga amatpersonām no Dienvidkorejas, kopš viņš 2011. gadā kļuva par Ziemeļkorejas līderi. Dienvidkorejas delegācijas vizīte bija atbildes solis Ziemeļkorejas līdera māsas vizītei Dienvidkorejā olimpisko spēļu laikā, kad Kims Čenuns ar viņas starpniecību uzaicināja Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu apmeklēt Phenjanu.

Ja Kima un Muna tikšanās aprīlī tiešām notiks, tā būs trešā abu valstu līderu tikšanās kopš Korejas kara, kas ilga no 1950. līdz 1953. gadam. Iepriekšējās tikšanās notika 2000. gadā un 2007. gadā, kad Ziemeļkorejā pie varas atradās Kims Čenirs, bet Dienvidkorejā prezidenta amatu ieņēma attiecīgi Kims Tedžuns un Ļo Muhjuns.

LA.lv