Mobilā versija
Brīdinājums +2.1°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
29. augusts, 2014
Drukāt

Ķīna atver piena tirgu

Foto: LETAFoto: LETA

AS "Tukuma piens" ražotne.

Latvijā ražotos piena produktus pēc konkrēto piena pārstrādes uzņēmumu sertifikācijas var eksportēt uz Ķīnu, paredz Pārtikas un veterinārā dienesta noslēgtā vienošanās ar radniecīgo Ķīnas iestādi. Latvija no Baltijas valstīm ir pirmā, kas piena produktus var pārdot Ķīnā.

Latvijas – Ķīnas Biznesa padomes valdes priekšsēdētājs Artis Kampars teic, ka kopš 2000. gada piena produktu tirgus Ķīnā ik gadu aug par 10%. Šajā gadā tas sasniegšot 34 miljardus eiro, bet 2017. gada prognoze ir 70 miljardi eiro. “Jau patlaban iespēju eksportēt izmanto Jaunzēlandes un Austrālijas uzņēmēji, kuru īpatsvars veido 60 procentus. Vācijas, Nīderlandes un Francijas piena produktu īpatsvars no kopējā Ķīnas importa veido 25, bet ASV – desmit procentus. Ja mēs spētu iegūt kaut vienu procentu no šā tirgus, tas būtu milzīgs sasniegums!” tā A. Kampars.

Viņš atceras, ka pavasarī, kad Latvijā ieradās Ķīnas eksperti, Latvijas piena pārstrādes uzņēmumu pārstāvji ļoti rezervēti vērtēja iespējas darboties Ķīnas tirgū. Patlaban situācija ir mainījusies. “Ar piena pārstrādes nozares uzņēmējiem šodien vienojāmies, ka prioritārie apgūstamie tirgi būs Ķīna, Kazahstāna un Baltkrievija. To pētīšanai un tirdzniecības kontaktu meklēšanai piešķirsim naudu no šim mērķim paredzētā piecu miljonu eiro fonda,” vakar apstiprināja ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.

Ķīnas puse jau ir veikusi pārbaudes vairākos Latvijas piena pārstrādes uzņēmumos, tostarp a/s “Rīgas piena kombināts”, gaļas pārstrādes uzņēmumos: SIA “Viesuļi” (lopkautuve, Jēkabpils), SIA “Biomeat” (gaļas pārstrāde, Jēkabpils), SIA “Cēsu miesnieks” (lopkautuve, Cēsis), SIA “Mikaitas” (aitu ferma, Limbaži), SIA “Kurzemes gaļsaimnieks” (lopkautuve, gaļas pārstrāde, Priekules novads).

Ķīnā vislielākais pieprasījums ir pēc piena pulvera un augstā temperatūrā pasterizēta piena, kas lielajās pilsētās veikalā maksā 2,50 – 2,80 eiro par litru. Cieņā ir arī no ES valstīm importētais jogurts, bet siera ēšanas tradīcijas ķīnieši tikai patlaban sākot veidot. Par bioloģisko pienu ķīnieši veikalā maksājot astoņus eiro litrā. Latvijas – Ķīnas Biznesa padomes veiktajā pētījumā secināts, ka Latvijas produktu priekšrocības Ķīnas tirgū varētu būt mūsu valsts dabas resursi un tīrā vide.

Jaunākās Starptautiskā valūtas fonda prognozes paredz, ka Ķīnas tautsaimniecība apsteigs ASV un kļūs par vadošo tautsaimniecību jau 2016. gadā. Ķīnā aug dzīves līmenis, vietējiem produktiem piesārņotās dabas dēļ nav liela uzticība, tāpēc pieprasījums pēc kvalitatīviem pārtikas produktiem kāps. To, ka Ķīna Latvijas piena produktus uzskata par kvalitatīviem, vakar apliecināja Ķīnas Tautas Republikas vēstnieks Latvijā Jans Guocjans.

Savukārt ekonomikas ministrs secināja, ka pirmie rezultāti no parakstītā līguma varētu būt pēc pusgada. Ķīna tuvākajā nākotnē Latvijas ražotājiem varētu atvērt arī gaļas tirgu.

Latvijas produktu un pakalpojumu eksports uz Ķīnu pēdējos piecos gados ir pieckāršojies.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+