Mobilā versija
0.0°C
Zigurds, Sigurds, Sigvards
Otrdiena, 24. janvāris, 2017
29. augusts, 2014
Drukāt

Ķīna atver piena tirgu

Foto: LETAFoto: LETA

AS "Tukuma piens" ražotne.

Latvijā ražotos piena produktus pēc konkrēto piena pārstrādes uzņēmumu sertifikācijas var eksportēt uz Ķīnu, paredz Pārtikas un veterinārā dienesta noslēgtā vienošanās ar radniecīgo Ķīnas iestādi. Latvija no Baltijas valstīm ir pirmā, kas piena produktus var pārdot Ķīnā.

Latvijas – Ķīnas Biznesa padomes valdes priekšsēdētājs Artis Kampars teic, ka kopš 2000. gada piena produktu tirgus Ķīnā ik gadu aug par 10%. Šajā gadā tas sasniegšot 34 miljardus eiro, bet 2017. gada prognoze ir 70 miljardi eiro. “Jau patlaban iespēju eksportēt izmanto Jaunzēlandes un Austrālijas uzņēmēji, kuru īpatsvars veido 60 procentus. Vācijas, Nīderlandes un Francijas piena produktu īpatsvars no kopējā Ķīnas importa veido 25, bet ASV – desmit procentus. Ja mēs spētu iegūt kaut vienu procentu no šā tirgus, tas būtu milzīgs sasniegums!” tā A. Kampars.

Viņš atceras, ka pavasarī, kad Latvijā ieradās Ķīnas eksperti, Latvijas piena pārstrādes uzņēmumu pārstāvji ļoti rezervēti vērtēja iespējas darboties Ķīnas tirgū. Patlaban situācija ir mainījusies. “Ar piena pārstrādes nozares uzņēmējiem šodien vienojāmies, ka prioritārie apgūstamie tirgi būs Ķīna, Kazahstāna un Baltkrievija. To pētīšanai un tirdzniecības kontaktu meklēšanai piešķirsim naudu no šim mērķim paredzētā piecu miljonu eiro fonda,” vakar apstiprināja ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.

Ķīnas puse jau ir veikusi pārbaudes vairākos Latvijas piena pārstrādes uzņēmumos, tostarp a/s “Rīgas piena kombināts”, gaļas pārstrādes uzņēmumos: SIA “Viesuļi” (lopkautuve, Jēkabpils), SIA “Biomeat” (gaļas pārstrāde, Jēkabpils), SIA “Cēsu miesnieks” (lopkautuve, Cēsis), SIA “Mikaitas” (aitu ferma, Limbaži), SIA “Kurzemes gaļsaimnieks” (lopkautuve, gaļas pārstrāde, Priekules novads).

Ķīnā vislielākais pieprasījums ir pēc piena pulvera un augstā temperatūrā pasterizēta piena, kas lielajās pilsētās veikalā maksā 2,50 – 2,80 eiro par litru. Cieņā ir arī no ES valstīm importētais jogurts, bet siera ēšanas tradīcijas ķīnieši tikai patlaban sākot veidot. Par bioloģisko pienu ķīnieši veikalā maksājot astoņus eiro litrā. Latvijas – Ķīnas Biznesa padomes veiktajā pētījumā secināts, ka Latvijas produktu priekšrocības Ķīnas tirgū varētu būt mūsu valsts dabas resursi un tīrā vide.

Jaunākās Starptautiskā valūtas fonda prognozes paredz, ka Ķīnas tautsaimniecība apsteigs ASV un kļūs par vadošo tautsaimniecību jau 2016. gadā. Ķīnā aug dzīves līmenis, vietējiem produktiem piesārņotās dabas dēļ nav liela uzticība, tāpēc pieprasījums pēc kvalitatīviem pārtikas produktiem kāps. To, ka Ķīna Latvijas piena produktus uzskata par kvalitatīviem, vakar apliecināja Ķīnas Tautas Republikas vēstnieks Latvijā Jans Guocjans.

Savukārt ekonomikas ministrs secināja, ka pirmie rezultāti no parakstītā līguma varētu būt pēc pusgada. Ķīna tuvākajā nākotnē Latvijas ražotājiem varētu atvērt arī gaļas tirgu.

Latvijas produktu un pakalpojumu eksports uz Ķīnu pēdējos piecos gados ir pieckāršojies.

Pievienot komentāru

Valsts šauj pa uzņēmējiem, bet korumpētos ierēdņus saudzēKad valstij jāuzmana uzņēmēji, tā ar Konkurences likumu noteikusi plašas sankcijas, bet, kad valsts pārvaldei jākontrolē pašai sevi, tad Valsts kontroles rokās
Sāk kriminālprocesu par cūku inficēšanos ar ĀCM Krimuldas saimniecībā (2)Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par Krimuldas novada saimniecības "Rukas" audzēto cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM).
Mājā ar nelegālu gāzes pieslēgumu dzīvojusi augsta amatpersona (18)Tuvākajā laikā Latvijā tiks atvērts dabasgāzes tirgus un cena tiks noteikta, tirgotājam un lietotājam vienojoties. Tam gatavojoties, valdībai jāpieņem virkne noteikumu, bet
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+