×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
18. septembris, 2012
Drukāt

Ķīna brīdina par tālāku rīcību teritoriālajās domstarpībās ar Japānu

Foto - AFPFoto - AFP

Ķīnas aizsardzības ministrs ģenerālis Lians Guanlie paziņojis, ka viņa valsts patur tiesības uz tālāku rīcību, lai atrisinātu teritoriālās domstarpības ar Japānu par salu piederību Austrumķīnas jūrā, tomēr pauda cerību, ka šo situāciju būs iespējams nokārtot diplomātiskiem līdzekļiem.

Pekina cieši seko līdzi situācijai Austrumķīnas jūrā, kopīgā preses konferencē ar ASV aizsardzības ministru Leonu Panetu uzsvēra Lians. “Protams, mēs joprojām ceram uz miermīlīgu un sarunu ceļā panāktu risinājumu šim jautājumam,” viņš piebilda.

Tokijas un Pekinas starpā vairākkārt izraisījušās domstarpības par to, kurai no tām pieder neapdzīvotās, bet stratēģiski svarīgās Senkaku jeb Djaoju salas Austrumķīnas jūrā starp Taivānu un Japānu. Salas atrodas aptuveni 200 kilometru attālumā no Taivānas un 2000 kilometru attālumā no Tokijas. 10. septembrī Japānas valdība apstiprināja lēmumu par privātā īpašumā bijušo salu iegādi. Oficiālais salu īpašnieks būs Japānas Krasta apsardze. Reaģējot uz šo Japānas lēmumu, Pekina izsauca Japānas vēstnieku Ķīnā, lai paustu kategorisku protestu pret šādu Tokijas soli.

“Pašreizējo spriedzes saasināšanos izraisījusi Japānas puse,” uzsvēra Lians, piebilstot, ka salu arhipelāgs pieder Ķīnai jau gadsimtiem ilgi. Atbilstoši Pekinas versijai šīs salas atklājuši ķīnieši vēl XIV gadsimtā, bet Japāna tās ieguvusi 1885. gadā noslēgtā “netaisnīgā” Šimonoseki līguma rezultātā. Pēc Otrā pasaules kara Japāna zaudēja visas teritorijas, ko tā bija ieguvusi kopš XIX gadsimta beigām, bet Senkaku salas tad nokļuva ASV jurisdikcijā. 1972. gadā ASV atdeva salas Japānai, bet Ķīna šo lēmumu attiecās atzīt. Interese par salām pieaugusi pēc tam, kad šelfā tika uzietas lielas dabasgāzes rezerves.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+