×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
6. aprīlis, 2015
Drukāt

“Ķīna eiropiešiem nav paraugs”. Saruna ar Eiropas Arodbiedrību konfederācijas ģenerālsekretāri Bernadeti Segolu (8)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Rīgā februāra beigās norisinājās Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) organizēta konference par mūsdienu izaicinājumiem darba tirgū. Tajā Latvijas un ārvalstu eksperti pievērsās tādiem jautājumiem, kā, piemēram, kvalitatīvu darbavietu radīšana, jauniešu nodarbinātība un brīvās darbaspēka kustības izaicinājumi. Īpaša uzmanība konferencē tika veltīta Eiropas arodbiedrību kustības pašreizējai ietekmei un arodbiedrību kapacitātei. Konferencē piedalījās arī Eiropas Arodbiedrību konfederācijas (ETUC) ģenerālsekretāre Bernadete Segola. Viņas vadīto organizāciju veido 87 nacionālās arodbiedrību konfederācijas un nozaru arodbiedrību savienības no 37 valstīm. Biedrība pārstāv apmēram 60 miljonus Eiropas strādājošo.

– Kādi šobrīd ir Eiropas arodbiedrību lielākie izaicinājumi?

– Pirmais un lielākais izaicinājums nenoliedzami ir nodarbinātība. Bezdarba līmenis Eiropā pieaug un šobrīd ir 10,5 – 11 procenti. Dažās valstīs tas ir teju divreiz lielāks un situācija kļūst draudīga. Taču vēlos uzsvērt, ka mēs necīnāmies par jebkādu darbu. Mēs cīnāmies par kvalitatīvu nodarbinātību. Tas nozīmē konkurētspējīgu atalgojumu, sociālās garantijas, drošus darba ap­stākļus un tamlīdzīgi. Par to arī runājām Rīgas konferencē. Mēs esam ļoti noraizējušies par tā saukto nedrošo darbavietu savairošanos visā Eiropā. Tie ir slikti apmaksāti darbi bez sociālajām garantijām. Tāda attieksme nenodrošina strādājošajiem mūsdienu cilvēka cienīgu dzīvi. Šāda attieksme nevar būt ilgtspējīga, jo nenodrošina sabiedrībai stabilu un taisnīgu nākotni.

Vēl viens izaicinājums ir tā sauktais sociālais dempings. Mēs nevēlamies būvēt Eiropu, kas ir vērsta uz tā saukto lejupejošo konkurenci. Proti, kad valstis Eiropā sacenšas, piedāvājot arvien lētāku darbaspēku. Tas ir ceļš uz nekurieni! Tieši tādēļ mēs iebilstam pret atsevišķu valstu īstenotajām taupības politikām, pret algu apgriešanu, pret arodbiedrību un koplīgumu vājināšanu.

– Latvija nereti tiek minēta kā taupības politikas labais piemērs.

– Jā, es zinu. Mēs to ne reizi vien esam dzirdējuši. Man ļoti nepatīkami to teikt, bet, redzot datus par Latvijas nevienlīdzības palielināšanos, nabadzības pieaugumu un milzīgos emigrācijas apjomus, man ir ļoti grūti nosaukt Latvijas pieredzi par veiksmīgu. Kad runājat par “veiksmes stāstu”, vienmēr vajag pajautāt – kam tas ir veiksmīgs? Kurš ir ieguvējs?

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Latviešiem Ķīna ir labs paraugs,sākot jau ar progresīvajiem nodokļiem un ienākuma nodokļa atvieglojumiem jaunajiem uzņēmumiem!

 2. Kā nu Valdis Dombrovskis tiks galā ar savu otro pienākumu – sociālo dialogu Eiropā?

 3. Arodbiedrības ir boļševiku ,fašistu un sociāldemokrātu izgudrojums.Pašlaik,mežonīgā kapitālismā, 1% pasaules iedzīvotājiem pieder 50% nacionālo bagātību un drīz šī robeža sasniegs 70% un vairāk .Runājot par Latviju,darba devēji darba ņēmējiem maksā aploksnēs,darba vietās izvieto video novērošanu lai redzētu vai strādnieks ir pietiekami ražīgs,izvairās nodarbināt mātes kurām ir bērni u.t.t.

 4. Ū, Bernadete rāda rupju žestu !

 5. Eiropas arodbiedrību kustība un kapacitāte diemžēl,nav ne mazākā mērā ietekmējusi,ne Latvijas regresīvo ienākuma nodokli,ne pasaulē otru augstāko pievienotās vērtības nodokļa likmi ikdienas pārtikai,ne arī paātrinājusi obligātās veselības apdrošināšanas atjaunošanu Latvijā-vienīgajā Eiropas Savienības valstī,kur tādas joprojām nav.

 6. Latvietis parastais Atbildēt

  Ķīna ir Tibetas okupanti un kolonizatori. Ķīnieši pret tibetiešiem veic genocīdu. Jāizolē 3 agresor- un okupantu valstis: Krieviju, Ķīnu un ASV.

  • Varbūt tu gribi izolēt pats sevi, ja neproti atšķirt demokratisku valsti no krievu nacistiem?

   • Latvietis parastais Atbildēt

    Hehe…labs joks – demokrātiskā, humānā, nekomunistiskā Ķīna. Un nevainīgā ASV. Laiks atzīt, ka gan ASV, gan Krievija, gan Ķīna ir valstis noziedznieces, kas uzspļauj humānismam un starptautiskajām normām.

Draugiem Facebook Twitter Google+