Foto – AFP/LETA

Ķīnā gatavo varas maiņu 0

Kad ASV prezidenta vēlēšanas aiz muguras, starptautiskās sabiedrības uzmanība pievērsta citai pasaules ekonomiskajai spēkstacijai – Ķīnai. Tur vakar sākās Komunistiskās partijas 18. kongress, kas ilgs līdz 14. novembrim un kurā kompartijas vadoņi apstiprinās valsts valdības sastāvu nākamajiem desmit gadiem.

Reklāma
Reklāma

 

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Visticamāk, par nākamo kompartijas vadītāju tiks iecelts pašreizējais viceprezidents Sji Dziņpins, kurš nākamā gada martā kļūs arī par valsts prezidentu.

 

Pekinā plaši 
drošības pasākumi

Kaut pašreizējā prezidenta Hu Dziņtao desmit valdīšanas gados Ķīna kļuvusi par otro lielāko ekonomiku pasaulē un pasaulē lielāko eksportētājvalsti, izplatītā korupcija, kompartijas vadoņu izšķērdīgais dzīvesveids un brīvības ierobežošana liek ķīniešiem no saviem priekšstāvjiem uzstājīgāk prasīt politiskās un sociālās reformas. Arī ekonomiskās izaugsmes tempi vairs nav tik iepriecinoši, vairāk nekā simts miljoni ķīniešu dzīvo nabadzībā (saskaņā ar ANO datiem, viņiem jāiztiek ar vienu dolāru dienā), turklāt plaisa starp valsts turīgāko un nabagāko sabiedrības daļu kļūst aizvien lielāka. Tāpat Ķīnas vidusšķira nobažījusies par augsto vides piesārņojuma līmeni un pārtikas kvalitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms kongresa sākuma, gatavojoties iespējamajiem protestiem, Pe-
kinā ieviesti vērienīgi drošības pasākumi. Visstingrākie tie ir Tjaņaņmeņas laukumā, kur patrulē ne tikai policisti, bet arī karavīri, informē ārvalstu ziņu aģentūras. Valsts galvaspilsētā drošības uzturēšanai iesaistīti aptuveni 1,4 miljoni brīvprātīgo. Kongresa laikā mājas arests noteikts vismaz 130 ķīniešu politiskajiem disidentiem.

Drošības nolūkos nedēļu pirms kongresa Ķīnas amatpersonas aizliegušas tirgot pat augļu nažus, balonus, galda tenisa bumbiņas un spēļu lidmašīnas. Pamatojums šādam lēmumam – šīs preces tautā varētu nest “reakcionārus vēstījumus”.

Kompartijas kongresa priekšvakarā protestā pret valdošo sistēmu aizdedzinoties sev dzīvību atņēma pieci tibetiešu mūki. Tāpēc virknei Pekinas policistu izdalīti arī ugunsdzēšamie aparāti. “Valdība šobrīd ir pārnervozējusies,” sarunā ar britu laikrakstu “The Daily Telegraph” stāstīja kāds ķīniešu aktīvists, kurš šajās dienās ieradies Pekinā. “Mums nav demokrātiskas valdības, mums ir vienas partijas vara. Ja nekas nemainīsies, Ķīna pagrims.”

 

Hu aicina 
”reformēt” valsti

Kompartijas 18. kongresu ar runu atklāja līdzšinējais prezidents Hu, kurš norādīja, ka Ķīnas attīstības atslēgas vārds ir “reformas”. Uzslavējis ekonomiskās izaugsmes tempus, Hu vairāk nekā diviem tūkstošiem kongresa dalībnieku norādīja uz korupcijas, vides problēmu un finanšu nestabilitātes radītajiem sarežģījumiem. “Mums jāatzīst, ka joprojām ir daudz vietu, kur uzlabot mūsu darbu,” sacīja Ķīnas prezidents, pieminot tehnoloģiskās inovācijas, sociālās problēmas un augošo plaisu starp bagātajiem un nabadzīgajiem valsts iedzīvotājiem.

Viņš arī atzina, ka šobrīd viens no lielākajiem Ķīnas izaicinājumiem ir korupcija, kas izplatīta arī varas augstākajos līmeņos. “Ja mēs nespēsim tikt galā ar šo problēmu, tā partijai var izrādīties liktenīga. Korupcija var radīt partijas un valsts sabrukumu,” brīdināja aizejošais Ķīnas prezidents.

Reklāma
Reklāma

Raidsabiedrība CNN spriež, ka izplatītajā korupcijā vainojama valsts ekonomiskās sistēmas uzbūve. “Valstij piederošie uzņēmumi, kas dominē visos Ķīnas ekonomiskajos sektoros, bieži saņem sev izdevīgus pasūtījumus un bauda īpašu valdības gādību,” skaidro raidsabiedrība.

Līdz ar partijas vadītāja iecelšanu Komunistiskās partijas kongresā tiks nosaukts jaunais politbiroja pastāvīgās komitejas – galvenā valsts valdības orgāna – sastāvs. Kongresam vairāk ir ceremoniāls raksturs, un komitejas locekļi partijas iekšienē, neiztiekot bez “galma intrigām” un amatu tirgošanas starp konservatīvajiem un liberālajiem grupējumiem, jau izraudzīti. Raidsabiedrība BBC atzīmē, ka, iespējams, to skaits no līdzšinējiem deviņiem locekļiem tiks samazināts līdz septiņiem, no kuriem arī tiks gaidītas Hu pieminētās reformas, lai mazinātu sociālo spriedzi valstī un palielinātu ienākumus nabadzīgākajiem iedzīvotājiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.