Foto-LETA/AFP

Ķīnā nerimstas pret Japānu vērstie protesti 0

Ķīnā svētdien, 16.septembrī, jau otro dienu pēc kārtas turpinās protesti pret Japānu, aizvien spēkā pieņemoties abu valstu domstarpībām par neapdzīvoto salu ķēdi Austrumķīnas jūrā.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Demonstrācijas svētdien notiek daudzos Ķīnas reģionos, arī pie Japānas vēstniecības Pekinā.

Lai gan daudzviet kārtības uzraugu ir vairāk nekā pašu protestētāju un policija nereti eskortē demonstrantus, saņemtas ziņas arī par vardarbīgām demonstrācijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziņas par policijas un demonstrantu sadursmēm saņemtas no Šeņdžeņas, Ķīnas dienvidu daļā, kur likumsargi protestētāju izgaiņāšanai likuši lietā asaru gāzi, vēsta Honkongas raidsabiedrība “Cable TV”.

Televīzijā demonstrēti arī kadri, kā mītiņā, kurā piedalās vairāk nekā 1000 cilvēku, Guangdžou pilsētā tiek dedzināti Japānas karogi un demonstranti iebrūk kādā viesnīcā, kas atrodas pie Japānas konsulāta.

Ķīnas valsts mediji gan ziņo, ka mītiņā piedalās vairāk nekā 10 000 cilvēku.

Kā redzams Ķīnas mikroblogošanas vietnē “Sina Weibo” ievietotajās fotogrāfijās, pret Japānu vērstas protesta akcijas svētdien notiek aptuveni sešās valsts pilsētās.

Pekinā tūkstošiem protestētāju ar Mao Dzeduna plakātiem rokās pulcējušies pie Japānas vēstniecības. Demonstranti vēstniecības ēkas virzienā raida alus pudeles un dzied Ķīnas himnu.

Šanhajā, kur arī sestdien notika pret Japānu vērsti protesti, pie Japānas konsulāta svētdien pulcējušies vairāk nekā 1000 demonstrantu. Daļa protestētāju skandē “Nost ar mazo Japānu!”

Policija Šanhajā ar kuģu konteineriem bloķējusi ielas, taču palīdzēja demonstrantiem nokļūt pie konsulāta ēkas.

Tikmēr sestdien protesti pret Japānu tika aizvadīti vairāk nekā desmit Ķīnas pilsētās. Demonstranti centās iebrukt Japānas vēstniecībā Pekinā un uzbruka arī Japānā ražotām automašīnām un japāņu restorāniem.

Japānas premjerministrs Josihiko Noda svētdien mudināja Pekinu garantēt Japānas pilsoņu un uzņēmumu drošību Ķīnā.

Reklāma
Reklāma

Tikmēr Japānas plašsaziņas līdzekļi vēsta, ka pret Japānu vērstās demonstrācijas svētdien notiek jau aptuveni 50 Ķīnas pilsētās.

Cjindao, Ķīnas ziemeļaustrumos, protestētāji iebrukuši desmit ar Japānu saistītu uzņēmumu rūpnīcās. Daļa rūpnīcu aizdedzinātas, iznīcinātas ražošanas līnijas.

“Šī situācija mūs dziļi satrauc,” televīzijā svētdien atzina Japānas valdības vadītājs. “Mēs vēlamies, lai [Ķīna] uzmana situāciju, lai vismaz Japānas pilsoņi un uzņēmumi Ķīnā netiktu pakļauti briesmām.”

Tikmēr blogeri vaicā, vai svētdienas demonstrācijas tik tiešām sākušās spontāni.

“Manuprāt, tik lielas demonstrācijas noteikti nevar sarīkot daži parasti cilvēki,” raksta tīmekļa lietotājs “Afraxafra”.

Ķīnas oficiālā ziņu aģentūra “Siņhua” savukārt spriež, ka nedēļas nogalē pieredzētās demonstrācijas ir “saprātīga rīcība un dabiska reakcija” uz Japānas “provokāciju”.

Šonedēļ abu valstu attiecībās no jauna spēka uzliesmoja teritoriālais strīds par neapdzīvotu salu grupu Austrumķīnas jūrā. Šīs salas patlaban kontrolē Japāna, bet uz tām pretenzijas ir arī Ķīnai.

Japānas valdība pirmdien apstiprināja lēmumu par šo salu iegādi. Kā vēsta Japānas mediji, Tokija privātā īpašumā esošās salas iegādāsies par 2,05 miljardiem jenu (14,82 miljoniem latu). Oficiālais salu īpašnieks būs Japānas Krasta apsardze.

Reaģējot uz šo Japānas lēmumu, Pekina izsauca Japānas vēstnieku Ķīnā, lai paustu kategorisku protestu pret šādu Tokijas soli.

Piektdien seši Ķīnas kuģi iebrauca Austrumķīnas jūras apvidū līdzās neapdzīvoto salu grupai. Oficiālā Pekina skaidroja, ka kuģi veic “likuma uzraudzību”, lai demonstrētu Ķīnas jurisdikciju pār salām, kuras Ķīna dēvē par Djaoju, bet Japāna – par Senkaku salām. Divi kuģi salu apkaimi pameta pēc Japānas robežsargu brīdinājumiem.

Ķīnas Radio tikmēr svētdien ziņo, ka nākamnedēļ, atsākoties zvejas sezonai šajā reģionā, uz strīdīgajām salām plāno doties ap 1000 Ķīnas zvejas kuģu.

Tokijas un Pekinas starpā vairākkārt izraisījušās domstarpības par to, kurai no tām pieder neapdzīvotās, bet stratēģiski svarīgās salas Austrumķīnas jūrā starp Taivānu un Japānu.

Salas atrodas aptuveni 200 kilometru attālumā no Taivānas un 2000 kilometru attālumā no Tokijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.