×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
29. janvāris, 2015
Drukāt

Ceļojums: Ķīna pa atslēgas caurumu

Foto - Valda MadalāneFoto - Valda Madalāne

Ko mēs zinām par Ķīnu? Izņemot to, ka tā ir tālu? Ka daudzas lietas tepat varam nopirkt ar atzīmi “Made in China”? Ka ķīniešu ir daudz? Bet vai mēs zinām, kā viņi dzīvo?

Nī hao, Ķīna!

Neviens pret Ķīnu nepaliek vienaldzīgs. Ilgi slēpusies aiz bambusa priekškara, šī zeme ir atvērta ārpasaulei. Galvenie apmeklējuma iemesli ir vēlēšanās izbaudīt senās civilizācijas atmosfēru, kamēr modernisms šai valstij nav laupījis noslēpumainības pievilcību.

Ķīnu ir grūti apgūt, bet vēl grūtāk – to saprast. Tas tālab, ka gandrīz katrs eiropietis pirmajā Ķīnas apmeklējuma reizē tur ierodas ar saviem priekšstatiem par šo zemi. Taču arī kultūršoks neizpaliek. Pat ne tik daudz Ķīnas mūra vai Terakotas armijas iespaidā, cik dzīvesveida un ikdienas tradīciju dēļ.

Ķīna ir kontrastu zeme – mūsdienu debesskrāpji un ātrgaitas vilcieni sadzīvo līdzās ar nabadzīgiem kvartāliem, dārgi limuzīni ar velosipēdu un velorikšu straumēm, krāšņi veikali ar austrumu tirgus līdziniekiem, bet skaļas diskotēkas un rietumniecisks apģērbs netraucē rūpīgi sargāt senās tradīcijas.

Mums ir pārāk daudz stereotipu par ķīniešiem un par Ķīnā valdošo iekārtu, ko viņi paši dēvē par kapitālistisko komunismu. Protams, Ķīnā ir citi priekšstati par brīvībām un atļautā robežām, un pat “Youtube” un “Facebook” pieeja te ir liegta. Tad nu nī hao, Ķīna, – esi sveika!

Nelāgie ieradumi

Daudzi ceļveži tūristus brīdina uzmanīties no nelāga ķīniešu paraduma spļaut, kur pagadās. Tas gan ir pārspīlējums, taču modrību zaudēt nevajadzētu. Pazīstama atklepošanās skaņa var būt brīdinājums vajadzības gadījumā žigli pamukt maliņā.

Ja spļauj, tad spļauj gandrīz visi – jauni un veci, vīrieši un sievietes, uz ielas un telpās. Laiku pa laikam notiek kampaņas par spļaušanas aizliegšanu, bet izskaust to neizdodas.

Tāda pati nelaime ir smēķēšana. Pašas lētākās cigaretes Ķīnā nopērkamas par nieka trīs juaņām (0,42 EUR). Cigaretes piedāvāšana ir izplatīts sasveicināšanās veids ķīniešu vīriešu vidū, un to aizsmēķēšana liftā, pārpildītā autobusā un slimnīcas uzgaidāmajā telpā un veikalā ir ierasta darbība! Pekina no 2015. gada jūnija ir kārtējo reizi nolēmusi ieviest aizliegumu smēķēt iekštelpās, publiskās vietās un birojos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+