Lietuvas karogs.
Lietuvas karogs.
Foto: LETA/AP

Ķīna pauž “pārsteigumu un šoku” par Lietuvas izlūkdienestu izteiktajām apsūdzībām spiegošanā 0

Ķīnas vēstniecība Lietuvā piektdien paziņojusi, ka ir “pārsteigta un šokēta” par Lietuvas izlūkdienestu izteiktajām apsūdzībām spiegošanā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

Kā ziņots, Lietuvas Valsts drošības departaments (VSD) un militārais izlūkdienests otrdien publiskoja savu gadskārtējo ziņojumu, kurā pirmo reizi kā viens no apdraudējumiem nacionālajai drošībai minētas Ķīnas izlūkdienestu un drošības dienestu aktivitātes. “Pieaugot Ķīnas ekonomiskajām un politiskajām ambīcijām Lietuvā un citās NATO un Eiropas Savienības valstīs, Ķīnas izlūkdienestu un drošības dienestu aktivitātes kļūst arvien agresīvākas,” brīdināja izlūkdienesti.

“Mēs uzskatām par pilnīgi nepieņemamu to šā novērtējuma daļu un paziņojumus, kas attiecas uz Ķīnu. Mēs izsakām stingru neapmierinātību un kategoriskus iebildumus pret šīm nepamatotajām apsūdzībām. Ķīna respektē Lietuvas suverenitāti un nacionālo drošību un neiejaucas tās iekšējās lietās,” teikts vēstniecības komentārā, kas atsūtīts ziņu aģentūrai BNS.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vēstniecība norādījusi, ka Ķīna nekādā veidā neapdraud Lietuvas drošību.

“Absurdi un smieklīgi, ka Lietuvas izlūkdienesti un drošības dienesti ļaujas pieņēmumiem un iedomām, lai nepamatoti izkropļotu un nomelnotu Ķīnas pārstāvniecības, ziņu aģentūru, kultūras iestāžu, uzņēmumu un darbinieku normālās funkcijas, kontaktus un biznesa aktivitātes,” uzsvērts komentārā.

“Secinājums par tā dēvētajiem Ķīnas izlūkdienestu draudiem ir ļoti neprofesionāls, neobjektīvs un bezatbildīgs,” tajā norādīts. “Ķīna kategoriski iebilst pret baumām un nepamatotiem ieganstiem, lai drošības vārdā un bez pārliecinošiem pierādījumiem kaitētu mūsu uzņēmumu likumīgajai darbībai.”

Vēstniecība uzsvērusi, ka Ķīnas uzņēmumi, kas darbojas Lietuvā, “tiecas veidot abpusēji izdevīgu sadarbību, ievēro vietējos likumus un vietējo iedzīvotāju intereses. Ķīna lūdz Lietuvu nodrošināt tās uzņēmējiem “godīgu, atklātu un skaidru investīciju, darbības un sadarbības vidi bez jebkādiem ierobežojumiem vai diskriminācijas pret noteiktām kompānijām”.

Jau ziņots, ka Lietuvas VSD un militārais izlūkdienests – Aizsardzības ministrijas Otrais operatīvo dienestu departaments – savā ziņojumā norādīja, ka Lietuvā darbojas divi Ķīnas izlūkdienesti – Valsts drošības ministrija un Militārās izlūkošanas direktorāts.

Kā žurnālistiem šonedēļ sacīja VSD direktors Darjus Jaunišķis, Ķīnas izlūkdienestu radītie riski “sasnieguši to robežu, kad par to jāinformē arī mūsu sabiedrība”.

Viņš pastāstīja, ka Ķīnu Lietuvā visvairāk interesē transporta un enerģētikas sektori, un piebilda, ka fiksēti arī konkrēti vervēšanas gadījumi.

Jaunišķis un militārā izlūkdienesta priekšnieks Remiģijs Baltrēns preses konferencē arī solīja drīzumā publiskot secinājumus par iespējamajiem drošības riskiem, ko varētu radīt Ķīnas uzņēmuma “Huawei” saistība ar savas valsts izlūkdienestiem. Pašā ziņojumā “Huawei” netika pieminēts.

Reklāma
Reklāma

Dokumentā bija norādīts, ka ārvalstīs Ķīnas izlūkdienesti tradicionāli strādā diplomātiskās darbības aizsegā, vienlaikus izmantojot arī Ķīnas valdības finansētos Konfūcija institūtus, Ķīnas kompānijas, ziņu aģentūras un ķīniešus, kas studē ārvalstīs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.