Foto-LETA/AFP

Ķīnā sākas gadsimta prāva 0

Politikas smagsvara sievu apsūdz britu uzņēmēja slepkavībā.

Reklāma
Reklāma

 

RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Ķīnā šodien sākas skaļākais tiesas process pēdējos gadu desmitos, uz apsūdzēto sola atrodoties bijušā ietekmīgā politiķa Bo Dzilaja sievai Gu Kailajai, kura apsūdzēta britu uzņēmēja Nīla Heivuda slepkavībā.

 

Prāvas fonā ir cīņa par varu

Iepriekšējā tiesas prāva, kas piesaistīja tādu uzmanību, bija tā saucamās četru bandas lieta 1976. gadā, kurā galvenā apsūdzētā “kultūras revolūcijas” izraisītajās jukās bija Ķīnas vadoņa Mao Dzeduna atraitne Dzjan Cina. Kā toreiz, tā tagad ir maz šaubu par prāvas iznākumu: notiesājošs spriedums, raksta avīze “The Guardian”, taču atzīmē būtiskas atšķirības procesa norisē. Dzjan Cinas prāva vilkās mēnešiem ilgi un tika rādīta televīzijā. Gu prāva varētu ilgt tikai dažas dienas, jo Ķīnas varas iestādes ir ieinteresētas uzdot šo procesu par parastu krimināllietu, lai valdošā Komunistiskā partija varētu norobežoties no skandāla, kurā iejaukta dzīvesbiedre politiķim, kas vēl nesen tika uzskatīts par reālu kandidātu uz augstāko amatu valstī. Analītiķi atzīmē sakritību, ka vienlaikus ar Gu tiesas prāvu Ķīnas augstākie vadītāji ir sapulcējušies Beidahe kūrortā uz tradicionālo apspriedi, lai lemtu par izmaiņām valsts vadībā, kas paredzētas rudenī.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Gu tiesāšana ir kas pilnīgi pretējs paraugprāvai. Tā ir juridiska procedūra, lai parādītu, ka Ķīnā ir likuma vara,” intervijā “The Guardian” izteicās Oksfordas universitātes profesore Rana Mitere, eksperte Ķīnas vēsturē un politikā.

 

Viņasprāt, šī prāva ir mēģinājums tikt vaļā no tālākas izmeklēšanas, jo varētu atklāties daudzi aizkulišu darījumi un citu ietekmīgu politiķu saistība ar šo lietu. Ķīnas kompartijas 18. kongresa priekšvakarā valsts vadītāji nevēlas, lai atklātībā nonāktu informācija par valsts elites bagātību un izšķērdīgo dzīvesveidu.

 

Lietu ietekmē politiski apsvērumi

Gu Kailaja ir galvenā apsūdzētā 41 gadu vecā britu uzņēmēja Nīla Heivuda, precēta divu bērnu tēva, slepkavībā. 53 gadus vecā Gu un ģimenes kalpotājs 33 gadus vecais Džans Dzaojuns esot nogalinājuši Heivudu, jo starp viņiem izcēlies konflikts “ekonomisku interešu” dēļ, ziņo Ķīnas aģentūra “Xinhua”. Izmeklēšanā Gu paziņoja, ka esot baidījusies par sava dēla Bo Guaga drošību. Vairākums tiesas prāvu Ķīnā beidzas ar apsūdzošu spriedumu, un valsts ziņu aģentūra “Xinhua” jau pavēstījusi, ka pierādījumi pret apsūdzētajiem esot “neapstrīdami un būtiski”. Heivuda māte Anna intervijā laikrakstam “The Los Angeles Times” paudusi pārliecību, ka “Ķīnā nav cilvēka tiesību”. Honkongas avīze “The South China Morning Post” raksta, atsaucoties uz avotu Ķīnas prokuratūrā, ka Gu esot atzinusies slepkavībā un ekonomiskos noziegumos.

Advokāts Bu Žikans, Ķīnā pazīstams cilvēktiesību aktīvistu aizstāvis, paudis cerību, ka prāva būs taisnīga, taču atzinis, ka “šo lietu ietekmējuši politiski faktori”. Gu ģimenei nav bijis iespējas izraudzīties advokātu, bet to nozīmēja tiesa. Juristi uzskata, ka Gu lietā spriedums varētu tikt pasludināts aptuveni pusotru mēnesi pēc apsūdzības, kas tika publiskota 26. jūlijā, bet acīmredzot tika pieņemta jau agrāk, raksta “The Guardian”.

Reklāma
Reklāma

Ja apsūdzētie tiks atzīti par vainīgiem, Gu un Džanam draud ilgs ieslodzījums vai pat nāvessods. Uzskata, ka Gu ģimenes sakari varētu panākt mazāk barga soda piespriešanu. Visdrīzāk, tas varētu būt nosacīts nāves sods, ņemot vērā ierobežotu atbildību vai atzīšanos. Gu ir Ķīnas mūsdienu vēsturē pazīstama revolucionāra meita, bet viņas vīrs vēl nesen bija ietekmīgs politiķis, tāpēc Ķīnas varas iestādes nevēlas šīs prāvas plašu atainojumu. Pārāk bargs sods varētu tikt uzskatīts par politisku atriebību populāra bijušā politiķa ģimenei, bet pārāk viegls sods būtu pierādījums, ka ietekmīgi cilvēki var izvairīties no atbildības par nodarīto. Apsūdzētajiem ir tiesības iesniegt apelāciju, taču britu juristi uzskata, ka spriedumu noteiks politiski apsvērumi Ķīnas vadības augstākajā līmenī, tāpēc tiesas lēmums netiks mainīts.