Foto – AFP/LETA

Ķīna siro ASV datortīklos 0

Ķīnas armijas algoti hakeri kopš 2006. gada nozaguši milzīgu daudzumu informācijas vismaz par 140 starptautisko organizāciju un ASV valdības iestāžu darbu, kā arī veikuši aktīvu rūpniecisko spiegošanu informācijas tehnoloģiju, kosmonautikas, valsts administrācijas, zinātniskās izpētes, enerģētikas un virknē citu nozaru, vairāk nekā 70 lappušu garā pētījumā par Ķīnas uzbrukumiem kibertelpā secinājis ASV informācijas tehnoloģiju uzņēmums “Mandiant”.


Reklāma
Reklāma

 

Ķīna neko nezinot 
par hakeriem

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Ar šādu ziņojumu “Mandiant” nācis klajā laikā, kad aizvien vairāk ASV firmu un valdības iestāžu norāda uz pastiprinātiem ķīniešu hakeru sirojumiem to datortīklos. Ķīnas valdība gan vairākkārt noraidījusi apsūdzības kiberspiegošanā, sakot, ka pati kļuvusi par upuri vairākiem hakeru uzbrukumiem. Arī komentējot “Mandiant” ziņojumu, Ķīnas Aizsardzības ministrija sacījusi, ka ASV firmas publicētajā ziņojumā trūkstot “tehnisku pierādījumu, kas kiber-uzbrukumus saistītu ar Ķīnu”. “Ļoti daudzos kiberuzbrukumos tiek lietotas zagtas IP adreses, tāpēc nav pareizi apgalvot, ka uzbrukumos vainīga Ķīna,” teikts Ķīnas Aizsardzības ministrijas paziņojumā.

“Kiberuzbrukumi ir anonīmi un transnacionāli, un ir ļoti grūti izsekot vietu, no kurienes uzbrukums veikts. Tāpēc nesaprotu, kā ziņojums varētu būt uzticams,” piebildis Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mandiant” ziņojumā vaina par kiberuzbrukumiem viennozīmīgi novelta uz Ķīnas valdību. Informācijas tehnoloģiju drošības firma arī norādījusi, ka “valstī, kurā tik stingri tiek uzraudzīts internets, grūti iedomāties, ka valdība neko nezina par šādām hakeru operācijām”. Informācijas tehnoloģiju uzņēmums izsekojis, ka lielākā daļa uzbrukumu veikti no kādas neizteiksmīgas divpadsmit stāvu biroju ēkas Šanhajas pievārtē. Britu laikraksts “The Daily Telegraph” raksta, ka pie iespējamā hakeru midzeņa nav izliktas nekādas norādes par ēku, ja neskaita nelielu sarkanu zvaigzni un uzrakstu: “Ierobežota militārā teritorija. Aizliegts fotografēt un filmēt.” Tur, iespējams, darbojas Ķīnas armijas paspārnē izveidots hakeru grupējums “Vienība 61398”. “Tā rada vienus no nopietnākajiem kiberuzbrukuma draudiem,” teikts ziņojumā, kurā arī norādīts, ka Ķīnas armija algo vienus no spējīgākajiem hakeriem pasaulē.

“Šī vienība vairāku gadu garumā nozagusi simtiem terabaitu informācijas par vairāk nekā 140 galvenokārt ASV esošām organizācijām un uzņēmumiem, kas darbojas dažādās nozarēs. Pienācis laiks atzīt, ka lielākos kiberdraudus rada Ķīna,” secina “Mandiant”.

Saskaņā ar ziņojumā rakstīto ķīniešu kiberspiegi ieguvuši ASV uzņēmumu darbinieku e-pastus, datoros veiktos pierakstus, firmu attīstības plānus, algu sarakstus, kā arī dažādu rūpniecisko uzņēmumu rasējumus. 97 procentos gadījumu kiber-
uzbrukumos izmantotas Šanhajas biroja ēkā reģistrētas datoru IP adreses. “Ķīnas armijas izveidotajā vienībā darbojas vairāki desmiti, iespējams, pat simti un tūkstoši operatoru,” teikts ziņojumā.

 

ASV gatavo 
atbildes triecienu

Baltais nams izvairīgi komentējis “Mandiant” ziņojumu, vien piebildis, ka zina par tādu un kiberspiegošana ir “ļoti nopietns izaicinājums”. “Sarunās ar Ķīnas augstākajām amatpersonām, arī militārpersonām, vairākkārt esam norādījuši uz šo problēmu. Mēs turpināsim to darīt,” raidsabiedrībai BBC sacījis prezidenta Baraka Obamas pārstāvis Džejs Kārnejs. Tikmēr ziņu aģentūra “Associated Press”, atsaucoties uz avotiem Baltā nama administrācijā, ziņo, ka Savienotās Valstis gatavo atbildes triecienu Ķīnas “nemitīgajai kiberuzbrukumu kampaņai”.

ASV eksperti atzīmē, ka “Mandiant” ziņojums palielina spiedienu uz ASV amatpersonām aktīvāk vērsties pret gadiem ilgušo un pēdējā laikā nopietnāk kļūstošo ķīniešu kiberspiegošanu. “Ja Ķīna mūsu gaisa telpā iesūtītu kara lidmašīnas, mūsu iznīcinātāji tās izvadītu ārā. Ja tas notiktu divas, trīs vai četras reizes, prezidents nekavējoties veiktu telefonzvanu uz Ķīnu un piesolītu pretdarbību,” sarunā ar “AP” spriedis ASV Federālā izmeklēšanas biroja direktora palīgs Šons Henrijs.

Reklāma
Reklāma

“Taču kiberuzbrukumi mūsu datortīkliem notiek tūkstošiem reižu dienā. Valdībai vajadzētu pateikt, kas ir tā sarkanā līnija, kuru pārkāpjot sekos atbildes trieciens.”

ASV laikraksts “Los Angeles Times” atzīmē, ka Ķīnas hakeri aizvien naskāk nododas kiberspiegošanai, par ko īpaši liecina pēdējie uzbrukumi laikrakstiem “The New York Times”, “The Washington Post” un “The Wall Street Journal”, kā arī ASV Tirdzniecības kameras datortīkliem. Vašingtona jau norādījusi uz nepieciešamību pilnveidot valsts datortīklu drošību. Pagājušajā nedēļā Obama parakstīja lēmumu, ar kuru tiks uzlabota ASV datortīklu drošība. Bet uzrunā par stāvokli valstī pagājušajā nedēļā ASV prezidents atzīmēja, ka, ielaužoties ASV datortīklos, “mūsu ienaidnieki mēģina sabotēt mūsu varu, finanšu iestādes un gaisa satiksmes kontroli”. Līdzīgi par Ķīnas pieaugošajām spējām kiberspiegošanā brīdinājis arī ASV aizsardzības ministrs Leons Paneta. “Esmu aicinājis Pekinu sākt ciešāku komunikāciju un mūsu sadarbību padarīt caurskatāmāku, lai kibertelpā nerastos pārpratumi,” paziņojis Paneta.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.