Publicitātes foto

Ķīna, vēsture un cīņu māksla
 0

Izrādīta Berlīnes kinofestivālā, Vona Karvaja jaunākā filma ir vizuālas baudas, vēsturiska fona un cilvēcisku attiecību pētījums par vīru, kura vārdu rietumu pasaule pazīst Brūsa Lī karjeras kontekstā. Taču Dižais meistars jeb Ips Mans pilnīgi noteikti nav pelnījis atrasties jelkāda ēnā.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Vons Karvajs jau pasen ir atradis savu skatītāju, tomēr, lai neiesīkstētā pašapmierinātā, kaut dāsni godalgotā rutīnā, viņš regulāri meklē jaunas izteiksmes formas, un kā spilgts pierādījums tam ir arī Latvijā izrādītās režisora filmas „Noskaņojums mīlēt”, „2046” un, „Manas melleņu naktis”. Šoreiz viņš ķēries klāt biogrāfijai par vīru, kura vārdu rietumu pasaule pazīst, pateicoties Brūsam Lī, taču vienam no slavenākajiem ekrāna cīņas mākslas meistariem bija skolotājs, ko dēvēja par Dižo Meistaru un kura dzīvē būtiski punkti pieskārušies Ķīnas vēsturei 20. gadsimta vidū.

Pirms tam, kad ķīniešu cīņas mākslas skolotājs nolemj pielikt punktu aktīvajām gaitām, ir jāatrod cienīgs pēctecis, kas nudien nav vienkārši. Ķīnā, kurā ir vismaz desmitiem cīņas mākslu veidu, katrs pretimnākošais var būt spēcīgs pretinieks, un tā viņa priekšā nonāk Ips Mans, precēts vīrs, kurš ne lieki runā, ne rokas vicina, bet, saskaņā ar tēvu tradīciju, atbild uz jautājumiem ar mīklām un retoriskiem jautājumiem. Taču, kad cīņā par sava tēva piemiņu iesaistās skolotāja meita un skolotāja padēls, sagriežas politiskās vērpetes, kas katru no dalībniekiem iemet tajā akacī, ko viņš un viņa priekšteči nopelnījuši.

CITI ŠOBRĪD LASA

240 miljonus ASV dolāru izmaksājusī filma „Dižais meistars” ir Vona Karvaja radīts veltījums Ķīnas pēdējās dinastijas galam, kad, neskatoties uz apkārt notiekošo haosu, cīņu māksla piedzīvoja zelta laikus.

Daudzlīmeņa stāstu un tā vizuāli fantastisko iemūžinājumu novērtējusi arī brāļu Hārvija un Boba Vainšteinu dibinātā kompānija, kas visīsāko no trim filmas kopijām pastarpināti nogādājusi arī uz Latviju, tādējādi pieliekot arī savu roku neamerikāniskās ekrāna kultūras popularizēšanā. Ar Vona Karvaja vārdu filmas sākumtitros tas ir gana viegli izdarāms, jo viņš māk rīkoties gan ar iespaidīgiem budžetiem, gan stāsta pārnešanu uz lielā ekrāna, ko arī palīdzējuši izdarīt šobrīd Ķīnā superzvaigznes statusā esošie aktieri Tonijs Leungs un Dziji Džana. Un panākumi nav izpalikuši, uzsverot gan vairākās savstarpēji savītās sižeta līnijas, gan vēsturiski politiskā fona atspoguļošanu, gan jo īpaši vizuālo izpildījumu, kas kā daudzmiljonu reklāmā vislabākajā nozīmē apdullina maņas un traģisko likteņu kontekstā piešķir pārlaicīgu eksistenci.

 

UZZIŅA:

„Dižais meistars”/”The Grandmaster”

Ķīna, Honkonga, 2013.

Režisors: Vons Karvajs

Lomās: Tonijs Leungs, Dziji Džana, Čangs Čens

No 13. septembra „Kino Citadele”, „Cinamon”, „Multikino”

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.