×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
14. jūnijs, 2013
Drukāt

Ķīnai iesaka Snoudenu izmantot savā labā

Foto - AFPFoto - AFP

Angliski iznākošais Ķīnas Komunistiskās partijas laikraksts “Global Post” mudinājis Pekinu izmantot bijušo ASV Centrālās izkūkošanas pārvaldes tehnisko darbinieku Edvardu Snoudenu vēl plašākas informācijas iegūšanai par amerikāņu izlūkdienestu programmām, nevis viņu izdot ASV.

“Snoudena sniegtās ziņas var izrādīties būtiskas Ķīnas nacionālajām interesēm,” pauž “Global Post”. Iepriekš sarunā ar Honkongā iznākušo laikrakstu “South China Morning Post” Snoudens atklāja, ka ASV Nacionālās drošības aģentūra (NSA) vairāku gadu garumā ielauzusies aptuveni 61 tūkstotī Ķīnas un Honkongas datortīklu. “Snouedens atklāja ziņas par ASV veiktajiem uzbrukumiem Ķīnas interneta tīkliem. Tas skar valsts nacionālās intereses,” norāda “Global Post”. “Varbūt viņa rīcība ir vēl vairāk pierādījumu. Ķīnas valdībai vajadzētu ļaut viņam runāt un tad saskaņā ar sniegto informāciju, to izmantot sarunās ar Savienotajām Valstīm. Snoudena sniegtā informācija var palīdzēt Ķīnai pilnveidoties kibertelpā un uzlabot savas pozīcijas sarunās ar ASV. Ķīna ir plaukstoša lielvara, un tā ir pelnījusi cieņpilnu attieksmi no Vašingtonas.”

Snoudens pagājušajā nedēļā britu laikrakstam “The Guardian” nodeva informāciju par īpaši slepenu NSA izlūkošanas programmu, ar kuras palīdzību tā ielauzusies vairāku interneta uzņēmumu datortīklos, dodot tai piekļuvi cilvēku personīgajai informācijai. Savu rīcību viņš pamatoja ar nevēlēšanos dzīvot sabiedrībā, kurā “viss, ko tu dari un saki, tiek novērots”. “Es nevaru ļaut ASV valdībai ļaut iznīcināt privātumu, interneta brīvību un cilvēku pamatvērtības,” nedēļas sākumā intervijā laikrakstam “The Guardian” stāstīja Snoudens. Tikmēr NSA paziņojis, ka viņa darbības apdraud ASV nacionālo drošību.

ASV ziņu aģentūra “Associated Press” aptaujātie eksperti norādījuši, ka diezin vai Ķīnas valdība Snoudenu izmantos pret ASV. Turklāt ņemot vērā Pekinas pēdējā laikā pausto apņēmību uzlabot attiecības ar Vašingtonu, par ko liecina pagājušajā nedēļas nogalē notikusī ASV un Ķīnas prezidentu Baraka Obamas un Sji Dziņpina neoficiālā apspriede Kalifornijā. Arī Ķīnas Ārlietu ministrija savos izteikumos par Snoudenu līdz šim ieņēmusi piesardzīgu nostāju.

Tikmēr ASV Federālā izmeklēšanas biroja direktors Roberts Millers paziņojis, ka pret Snoudenu sākta kriminālizmeklēšana. “Mēs speram visus nepieciešamos soļus, lai pie atbildības saukt cilvēku, kurš izpauda slepenu informāciju,” norādīja Millers.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+